Kraliyet Ailesi Hala Güçlü Mü?

Kraliyet Ailesi

Herkese merhabalar bugün sizlere Birleşik Krallığın yönetim şeklinden ve Kraliyet Ailesi yönetimindeki yerinden bahsedeceğim. Öncelikle İngiltere, Büyük Britanya ve Birleşik Krallık bölgelerinin karıştırılması ile alakalı sorunla başlayacağım. İngiltere tek başına bir ülke olup Avrupanın batısında kalan adanın bir kısmından oluşur. Büyük Britanya ise içerisinde İngiltere, İskoçya ve Galleri bulunduran bir ülkeler coğrafyasıdır. Son olarak Birleşik Krallık içerisinde İngiltere, Galler, İskoçya, Kuzey İrlanda ve birçok küçük toprak parçasını içerisinde bulunduran bir Bölgeler Topluluğudur. İsimler arasındaki farkı öğrendiğimize göre merceğimizi biraz daha daraltalım.

Kraliyet Ailesi

Birleşik Krallık

Hepimizin uzaktan yakından tanıdığı bu adalar ülkesi Parlamenter Monarşi ile yönetilen 29 ülkeden biridir. Dünyadaki Parlementer Monarşiyle yönetilen ülkelere kıyasla Kraliyet Ailesi dünyada çok popülerdir. Dünyadaki popülerliğinin aksine Birleşik Krallığın yönetiminde çok söz sahibi değiller ama kesin bir şekilde yönetimden ellerini çekmiş değiller. Kralliyet Ailesi, Başbakana ve Meclise fikir ve tavsiyede bulunabilir. Bunların yanında halkı da psikolojik olarak istedikleri yöne çekebilirler bunun en yakın ve güçlü örneği BREXIT’tir. Birden fazla başbakanın istifası ile sonuçlanan bir süreç. Bunların yanında Kraliyet Ailesi Birleşik Krallık adına resepsyonlar, törenler, yabancı misafir ve liderlerin ziyaretleri gibi konularla ilgileniyorlar. Bu da onları Birleşik Krallığın imajı haline getirdi.

Parlamento

Birleşik Krallık Parlamentosu ilk defa 23 Ekim 1707 yılında toplandı. Parlamento içerisinde iki farklı meclis(kamara) bulunuyor, bunlar Avam Kamarası ve Lordlar Kamarasıdır ve Westminster Saray içerisinde bulunurlar. Avam Kamarası seçim yolu ile belirlenirken, Lordlar Kamarsı Kraliçe veya partiler tarafından atama-vesayet yoluyla belirlenmektedir. İki kamarayada Kraliçe Hükümdarlık(Liderlik) eder.

Sonuç

Genel olarak Birleşik Krallığın yönetim şekli böyle içerisinde geçmişten izler taşıyan bu yönetim biçimi dünyanın en demokratik ülkelerinden biri olmayı başarıyor.


Mahmut Can Evliyaoğlu
Merhaba ben Mahmut Can Evliyaoğlu 17 yaşındayım Lise 3 Dil Bölümü öğrencisiyim. Politikaya, teknolojiye ve yakın tarihe ilgiliyim.