Koşu Yapmak Neden Önemli

Koşu Yapmak Neden Önemli?

Salgın hastalıklar ile hayatımızın işleyişinde ciddi derecede farklılıklar meydana gelmekte. Bu farklılıklar vücudumuzu negatif yönde etkilemekte. Özellikle kas yapısının korunması ve dinç olmak için koşu yapmamız çok önemli. Dillerden düşmeyen koşu yapmak neden önemli?

Koşu Yapmadan Önce

Koşu, insan vücudu için yararlı olması için önce doğru hazırlıklar yapılmalıdır. Koşu sırasında yanlış giyim seçimi veya ayakkabı seçimi nedeniyle sağlık problemleri yaşayabilirsiniz. Bunların önüne geçmek için doğru seçimleri yapmanız gerekmekte.

Giyim için dikkat edilmesi gerekilen konular hava şartları ve vücut ölçüleridir. Koşuya çıkmadan önce hava durumunu takip etmeniz, koşu sırasında hareketlerinizi kısıtlamayan kıyafetleri tercih etmeniz gerekmekte.

Ayakkabı için çok sayıda etkeni bilmeniz gerekmekte. Ayakkabıların ayak sağlığınızı korumakla birlikte sizi rahat hissettirebilmeli. Son yıllarda da destekli yapılar ile dikkat çeken ayakkabı seçiminde bilek destekli modeller seçilmeli.

Bunların dışında koşu sırasında kullanılabilecek eşyaları bir çanta içerisinde taşımanız gerekebilir. Bunun için bel çantaları en tercih olabilir. Bunun gibi çok sayıda aksesuara sahip olmanızda fayda var. Özellikle kış aylarında boyunluk, eldiven ve doğru çorap tercihi çok önemlidir.

Koşuya Artık Hazırız

Giyim ve aksesuar ile hazırlandıktan sonra dışarı çıkıp koşumuzu yapabiliriz fakat koşu yapacağımız yer nasıl olmalı?

Koşu için yolunuzu seçme imkânınız varsa beşerî yapılardan olabildiğince uzaklaşmanız gerekmekte. Koşu sırasında vücuda giren oksijenin verimli olabilmesi için buna dikkat edilmeli. Aynı zamanda taşıtlardan da olabildiğince uzaklaşılmalı. Taşıtların ve beşerî yapıların bulunduğu noktalarda ses, ışık ve hava kirliliği bulunduğu için koşu sırasından bunlardan uzaklaşmalısınız.

Genellikle koşu yolu adı verilen, park veya ormanların içerisinde bulunan bu yollarda rahatlıkla koşunuzu yapabilirsiniz. Koşu yapmak için en büyük tavsiyeler bunlar olmasına rağmen salgın hastalıkların olduğu dönemlerde evlerde de koşu yapabilirsiniz.

Genellikle bu durum için yürüyüş bandı tercih edilse bile evin içinde de tempolu koşular yaparak dinç kalabilirsiniz.

Koşu Yapmak Neden Önemli?

Koşu yapıldıktan sonra vücudumuzun geçirdiği değişimler vardır. Bu değişimlerin maksimum faydalı olabilmesi için düzenli bir şekilde koşu yapılmalı.

Koşu sırasında vücudumuzda bulunan oksijen ve kan dolaşım hızı artış gösterir. Bu vücut içindeki dolaşımı hızlandırarak akciğer ve kalp sağlığı dışında tansiyon düzenleyici bir durumdur. Bununla birlikte eklem bölgelerinin sürekli olarak hareket halinde olmasıyla eklem hastalıkları, gerilme ve gevşeme ile kasların sağlığı korunur. Aynı zamanda kasların gelişimi bu şekilde sağlanabilir.

Vücudun dinç kalmasında büyük payı olan koşu aynı zamanda kalori yakmak için biçilmiş kaftandır. Tempolu koşularda hızlı bir şekilde kalori yakılabilir.

Her Şeyden Önce

Koşu Yapmak Neden Önemli

Koşu yapmak basit bir şey gibi görünüyor olsa bile sağlık sorunlarına neden olabilir. Özellikle dinç yapıdan uzak vücut ile yapılan koşular ciddi sorunlar yaratır. Bunun önüne geçebilmek için doktorunuz ile görüşmeniz gerekir. Aldığınız tavsiyeler ile koşu süresini ve temposunu belirleyebilirsiniz.

Bununla birlikte yanınızda su bulundurmalı, koşudan önce ısınma hareketlerini mutlaka yapmalı ve her şeyin zamanla gelişeceğini unutmayın.

‘Koşu Yapmak Neden Önemli?’ adlı yazımızın sonuna geldik. Bizleri Instagram veTwitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!


Ayhan Doğa Tanrıverdi
Hacettepe Üniversitesi'de tasarımcılık okuyorum. Gündüz vakti müzik dinleyerek otomobil tasarlıyorum. Gece olunca Bir Parça Tuhaftık'da yazı yazıyorum.