The Platform

Konusuyla Sıkmayıp Ekrana Kilitleyecek 5 Gerilim Filmi

Selam dostlar! Bugün sizlere süresiyle yormayacak fakat konusuyla ekrana kilitleyecek filmler listesi hazırladık. Hepsi İspanyol kökenli mini film listemizde birbirinden farklı yıllarda çekilmiş filmler var. Bazıları duyulmayan bu filmler gözden kaçanlar arasında. Hepsi size gerilimi gerçekten hissettirecek. Hazırsanız yazımıza geçelim dostlar!

5. Konut (Hogar) (2020) – Ekrana Kilitleyecek 5 Gerilim Filmi

Film bir yönetici olan Javier’in işini kaybetmesiyle yaşadıklarını ve yaşattıklarını anlatıyor. Javier işinden olduktan sonra evini de kaybeder. Ailesiyle sorunlar yaşamaya başlar. Bir gün eski evine taşınan yeni ev sahiplerini görür. O günden sonra Javier o özendiği ve lüks hayatından kopmamak için her şeyi yapacaktır. Konut sahip olduğu rahatsız edici anlarıyla cidden şaşırtıyor. Seyirciye ‘bunu da yapmaz herhalde’ dedirtiyor. Netlix platformunda izlenebilen film gerilim arayanlar için iyi bir öneri.

4. Ceset (El Cuerpo) (2012) – Ekrana Kilitleyecek 5 Gerilim Filmi

Filmimiz Mayka adındaki kadının cesedinin morgdan kaybolmasıyla başlar. Henüz ölümü çözülememişken cesedin kaybolması da işleri karıştırır. Ayrıca kadının kocası çok serinkanlıdır. Davaya atanan dedektif ise yakın zamanda karısını kaybetmiş olmanın etkisiyle duygularını işin içine katar. Kimsenin göründüğü gibi olmadığı filmde işler daha da karışacaktır. Ceset karmaşık ve izleyeni aldatan yapısıyla izlerken başınızı döndürüyor. Senaristin diğer filmleri olan Julia’nın Gözleri, Görünmez Misafir ve Fırtına Anı bu filmin kalitesini kesinleştiriyor.

3. Fırtına Anı (Mirage) (2018) – Ekrana Kilitleyecek 5 Gerilim Filmi

Ekrana Kilitleyecek 5 Gerilim Filmi

Filmimiz geçmişte Nico adındaki çocuğun komşusunun karısını katledişini görmesiyle başlıyor.Nico görüldüğünü farkedip kaçarken bir arabanın çarpmasıyla hayatını kaybeder. Yıllar sonra ise o eve bir çift taşınır. Vera evde Nico’ya ait kasetleri bulur ve bir şekilde onunla iletişime geçer. Böylece işler geri dönülmez bir hal alır. La Casa Da Papel’den tanıdığımız Alvaro Morte burada da karşımıza çıkıyor. Fırtına Anı 2 saatin üzerinde bir süreye sahip olsa da izleyeni asla bıktırmıyor. Sürekli olarak izleyene aşıladığı merakla kendini izlettiriyor.

2. Görünmeyen Misafir (Contratiempo) (2016)

Ekrana Kilitleyecek 5 Gerilim Filmi

Adrian başarılı bir iş adamıdır. Evli ve 1 çocuğu da vardır. Fakat Adrian karısının bilmediği bir hayat daha yaşar. Laura adında bir sevgilisi vardır. Bir gün Laura ile gittikleri bir tatilde sevgilisinin cesedini otel odasında bulur. Suçsuz olduğunu kanıtlamak için avukatının ona önerdiği bir başka avukat işle tanışır. Olayların altı daha çok kazıldıkça Adrian ve Laura’nın ardında bıraktığı bir ceset daha ortaya çıkar. Adrian anlattığı gibi gerçekten suçsuz mudur?Listemizin başında yer verdiğim Konut filminde de oynayan Mario Casas gerçekten oyunculuğunun hakkını veriyor. Yine Oriol Paulo’nun kaleminden çıkan bu film kafanızı karıştıracak.

1. Platform (El Hoyo) (2019)

Ekrana Kilitleyecek 5 Gerilim Filmi

Platform çok fazla kattan oluşan ve her katında 2 mahkum barındıran bir hapishanede geçiyor.Her gün bir asansör en üst kattan başlayıp tüm katlara yemek götürmektedir. Fakat hapishane sahip olduğu fazlaca katıyla ve üst kattakilerin açgözlülüğü ile en altlara çok bir şey bırakmaz. İyice insanlıktan çıkan alt kattaki mahkumlar hayatta kalmaya çalışırlar. Bizim hikayemizde başrolümüz Goreng’in 33. katta uyanmasıyla başlar.

Platform verdiği mesajlar ve sahip olduğu metaforlar ile oldukça dolu. Günümüzün gelir adaletsizliğine, insanın sahip olduğu merhamet duygusuna çok derinden dokunan film. Sistemleri derinden sarsacak göndermelere de yer veriyor.

Bizleri Instagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!