Konsol Pazarında Vergi Payı Çılgınlığı

Malumunuz ki, konsol oyunculuğu gelen vergilerle beraber büyük yara almış durumda. Kur artışı, hayat pahalılığı ve düşük gelir derken vergilendirmeler de artık önümüze koyulan bir başka bariyere dönüştü. Biz, hali hazırda, Türkiye’de Oyun Oynamanın Zorlukları adı altında konsollara uygulanan vergilerle beraber oyuncuların önünde bulunan diğer bariyerleri de değerlendirmiş ve analiz etmiştik. Bugünkü yazımızdaysa konsol sektörünün daha da içerisine girerek, ayrıntılarını irdeleme şansını yakalayacağız. Yazımızın temellerini Talha Aynacı’nın geçtiğimiz günlerde CD Media Türkiye’nin (Nintendo Türkiye’nin resmi distribütörü.) ülke müdürü Levent Ertoğlu ile yaptığı bir röportaj oluşturuyor. Bize göre bu röportaj sektörün durumunu şeffaf bir şekilde görmemiz açısından önemli bilgiler içeriyor. Biz de, birinci ağızdan verilmiş olan bu bilgilerin ışığında yaptığımız derlemeyi sizlerle paylaşmak istedik.

Konsol Alırken Ne Kadar Vergi Veriyoruz?

An itibariyle Türkiye’de oyun konsollarından %88 vergi alınmakta. Bu vergilerin içeriğini %20 Özel Tüketim Vergisi (Neredeyse 10 yılı aşkındır alınmaktaymış.), %18 Katma Değer Vergisi ve %50 İlave Gümrük Vergisi (18 Nisan’da çıkan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile birlikte geldi, 1 Ekim tarihine kadar sürecek.) oluşturuyor. Bu vergilerin ithalatta direkt olarak peşinen ödenmesi gerekliliğini de belirtelim. Oldukça kaba bir hesapla şunu söyleyebiliriz ki, bize gelişi 500 dolar olan bir konsolun hiçbir şekilde kar ve maliyet koyulmadan pazardaki satış fiyatı 940 dolar olmuş oluyor. CD Media Türkiye genel müdürü Ertoğlu; bu vergilendirmenin kendileri için de şaşırtıcı ve ürkütücü olduğunu söylerken, bu kadar yüksek oranda ve ani bir kararla gelmiş benzer bir vergilendirmenin olmadığını (Sektör özelinde.) da belirtti.

konsol

Türkiye’de Konsol Pazarı

Ertoğlu’nun verdiği bilgiler bunlarla da sınırlı değil. İşin satış tarafına göre günümüzden yaklaşık üç sene öncesine kadar Türk konsol pazarı 100.000 satış barajını rahatlıkla geçebilmiş durumdaydı. 2018’in temmuz ve ağustos aylarından sonra gelen devülasyondan sonra, öncesinde herkes satışların artmasını beklerken, maalesef ki satış adetleri 90.000’e kadar düştü. Ayrıca diğer bir istatistik bizlere şunu sunuyor ki; 2019 yılının pazar analizine göre o yılda toplamda konsol satışı sadece 48.000 küsürle sınırlı kalmış. Bu rakamın şimdiye kadar konsol pazarında görülmüş en düşük rakam olduğunu belirten Ertoğlu, TÜİK’in yayınladığı hane halkı sahiplik oranlarından da bahsetti. TÜİK’in istatistiklerine göre oyun konsollarının varlığı Türk hane halklarında sadece %5 kadarmış. Bu rakam; Avrupa’da minimum %30’lardayken, Kuzey ülkelerinde %70’lere çıkıyormuş.

Kutulu Oyun Fiyatları

Kutulu oyunların fiziksel ithalatından dolayı ayrıca vergilendirmeye tabi tutulduğunu söyleyen Ertoğlu; Playstation ve Xbox oyunlarının %6.7, Nintendo oyunlarının (kartuşlu olduğu için) %20 KDV ile birlikte satıldığını söylüyor. İşin komik tarafı da yeni gelen %50 vergilendirmenin, kartuşlu olduğu için, Nintendo oyunlarını da etkileyecek olması. Kur oranları, ithalat, vergi, depolama, lojistik ve kar derken kutulu oyunların fiyatlandırmaları da haliyle oldukça yüksek oluyor.

konsol

Özel Fiyatlandırma

Yukarıda verilen istatistiklerden yola çıkarak Türkiye’de konsol oyunculuğunun çok az, bu bağlamda da firmaların çok küçük bir kitleye hitap ettiklerini fark etmiş olmalısınız. Daha küçük ülkelerle kıyaslandığında istatistiksel olarak oldukça aciz kalan Türk konsol pazarının firmalardan fiyatlandırma konusunda beklediği desteği alamadığı da gayet açık. Firmaların özel fiyatlandırma yapabilmeleri adına ekonomi takibi yapmaları şart. Ertoğlu, Warner Bros ve EA Games gibi büyük firmaların, zararına oyun satmayı kabul etseler bile, yüzlerce ülkeye yayım yaptıklarından dolayı ülke ülke ekonomi takibi yapmalarının imkansız olduğunu düşünüyor. Bu fikirden yola çıkarak; Steam ve Epic Games’in çoğunlukla kendi özel oyunlarına yaptığı indirimler neden Ubisoft, EA ve Warner Bros gibi firmaların oyunlarına da yansımıyor, anlamış oluyoruz. Biz de büyük firmaların, hali hazırda Avrupa ve Amerika pazarının genişliğini düşünürsek, Türkiye gibi küçük bir pazarda özel hareketlenme almamasını oldukça normal karşılıyoruz. Sonuç olarak firmaların en büyük amacı bu işten para kazanmak. Şirketler, neden para kazanamayacaklarını bildikleri bir pazara özel aksiyonlar alsınlar ki?

Sonuç ve Gidişat

Talha Aynacı’nın gerçekleştirmiş olduğu röportajda bizim gözümüze çarpan önemli noktaları sizlerle paylaştık. Bahsi geçen verilere göre sektörde ciddi bir daralmanın yaşandığı ve bu daralmanın devam edeceği bir gerçek. Umarız bir gün Nintendo, Sony ve Microsoft’un Türkiye’den çekildiği haberlerini almayız. Kaynak olarak aldığımız röportajı aşağıya bırakıyor ve tamamını izlemenizi şiddetle tavsiye ediyoruz. Ülkemizde her şeyle beraber oyun sektörünün de daha iyiye gitmesi bizim en büyük arzularımızdan. Umarız gelecek, bizleri daha rahat oyun oynayabildiğimiz aydınlık günlerle buluşturur.


Emrecan Ulu
Krypton'un oğlu, Gotham'ın yarasası.