Tarihin en korkunç salgınlarından biri: Kolera

1854 yılında İngiltere’nin başkenti Londra’da ortaya çıkan bu salgının kaynağını bulan ilk kişi 1844 yılında tıp fakültesinden mezun olmuş ve 1850 yılında İngiliz Kraliyet Doktorları Birliği‘ne kabul edilen, Kolera salgınını engellemeye çalışan Dr. John Snow.

Kolera

Salgın o dönemde birçok bölgede yayılmışken en büyüğü, Dr. Snow’un da yaşadığı SOHO bölgesindeydi. Bilim insanları salgının yayılış sebebinin kirli hava ve kötü koku olduğunu söylerken Dr. Snow bu fikre katılmıyordu. Salgının asıl yayılış sebebini öğrenmek için derin bir araştırmaya koyuldu. Salgın şehirde sadece 3 günde 127 kişiyi öldürmüş ve hızla yayılmaya devam ediyordu. Dr. Snow çalışmalarına ilk olarak SOHO bölgesinde yaşayan insanlara soru sorarak başladı. Ardından bilim dünyasında adından çokça söz ettirecek SOHO 1854 Kolera Salgını Haritası‘nı oluşturdu.

Kolera
SOHO 1854 Kolera Salgını Haritası

Bu haritanın amacı şehrin sokaklarında bulunan tüm su tulumbalarını göstermekti. Dr. Snow kendisinin de bu salgından etkilenmemesi ve daha rahat çalışabilmesi için manastıra gitmeye karar verdi. Böylelikle araştırmalarını daha iyi yapacaktı. Manastırda çalıştığı sırada onunla birlikte bulunan insanların şehirdeki su kaynaklarını kullanmadığını farketti.

Hazırladığı SOHO 1854 Kolera Salgını Haritası sayesinde ölen insanların çoğunun içme suyunu Broad sokağı köşesinde bulunan su tulumbasından aldığını öğrendi. Bu su tulumbası kanalizasyona yayılıyordu. Tüm bulgularını toparlayarak bulunduğu manastırın yöneticilerine aktardı. Ardından su tulumbasının kolu söküldü.

Devlet görevlileri salgın sonlandıktan hemen sonra tulumbanın kolunu tekrar taktılar ve salgın nedeninin tulumba kaynaklı olmadığını savundular. Oysaki tüm bulgular su tulumbalarını gösteriyordu..

Peki neden kabul etmiyorlardı?

Aslında nedeni çok basit. Devletin görevi insanlara temiz su sağlamaktı. Fakat salgın temiz suya lağım suyunun karışması sonucunda ortaya çıktı ve birçok kişiyi öldürdü. Kendi suçları olduğunu biliyorlardı ve insanların bunu öğrenmesi, kendilerinin işlerini iyi yapmadıklarını ortaya koyacaktı. Bu birçok politik krize sebep olabilirdi ve insanlar isyan çıkarabilirdi. Bunu göze alamadıkları için gerçeği kapatmaya çalıştılar.

UNICEF’in açıklamasına göre, 10 ülkede 85 binden fazla kolera vakasının tespit edildiği belirtilmişti. Bu sadece tespit edilen kişi sayısı. Kolera salgını yüzyıllar boyunca milyonlarca insanı öldürmüş, tarihin en korkunç salgınlarından biri olarak kayıtlara geçmiştir.

KAYNAKÇA

  • BBC
  • Historic Figures John Snow
  • London Express