fbpx
Genel

KOLAY ve HIZLI Yoldan İngilizce Öğrenmek|Rehber

Konumuz; artık milli sorunumuz haline gelen, kameralar önünde test edildiğinde ortaya komik görüntüler çıkaran, global dil olarak kabul edilmiş ancak Türkiye’nin hala alışamadığı İngilizce. Az sonra okuyacağınız rehberdeki adımları eksiksiz ve düzenli bir şekilde uyguladığınız sürece size hızlı ve kolay bir yoldan İngilizce öğreneceğinizi garanti ediyorum! Üstelik herhangi bir ücret ödemenize veya kursa gitmenize gerek kalmadan!

Bu yazı, İngilizce seviyesi B2-C1 arasında olan, gerek kurs gerek ise internet üzerinden çeşitli yollarla İngilizce öğrenmeyi denemiş olan bir genç tarafından yazılmıştır. Yazdıklarım, deneyimlerime dayanarak bulduğum en hızlı öğrenme metodunu içermektedir. Siz de tavsiyeleriniz var ise yorumlarda belirtebilirsiniz.

İngilizce Öğrenmek İçin En Yararlı Kaynaklar

Merak etmeyin, önünüze tüm kaynakları atıp ‘ne yaparsanız yapın’ demeyeceğim. Ana ve ara olmak üzere bütün yararlı kaynakları, ne işe yaradıklarını ve nasıl kullanmanız gerektiğini öğreneceksiniz.

Ana Kaynak: İngilizce Konu Anlatımı (YouTube Kanalı)

Bu YouTube Kanalı; İngilizce öğrenme serüveninizde size en çok yardımcı olacak, İngilizcenizin temelini sağlıklı bir şekilde oluşturup geliştirmenizi sağlayacak kaliteli bir kaynak. Bir kursta öğrenebileceğiniz tüm gramer kurallarını baştan sona bu kanal üzerinden hızlı ve kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz. Bu kanal sayesinde kurslardan da bir adım önde olacaksınız, çünkü anlamadığınız yerleri tekrar tekrar izleme ve geri sarma şansına sahipsiniz.

Buraya tıklayarak ulaşabileceğiniz oynatma listesinde baştan sona tüm gramer dersleri sıralanmış şekilde bulunmakta. Yanınıza bir defter ve kalem alarak derslere başlayabilirsiniz!

Nasıl Kullanmalıyım?

İngilizce de dahil olmak üzere herhangi bir yabancı dil öğrenmek istiyorsanız, bunun en önemli anahtarı süreklilik! Haftada bir gün, 7 saat İngilizce çalışmaktansa haftada 7 gün, her gün birer saat olmak üzere çalışın.

  • Sadece videoları izleyerek bir şeyler öğrenemezsiniz. Öğrenirken not almalı, dikkat vermeli ve kendinize zaman tanımalısınız. Daha önce hiç karşılaşıp kullanmak zorunda olmadığınız kurallarla karşı karşıya olacağınız için zorlanmanız normal, aynı dersi düzenli olarak tekrar etmekte fayda var. 100 videoluk ders serisini tek izleyişte bitirmeniz işinize yaramaz, sindirerek öğrenmelisiniz. Ne demiştik? Süreklilik!
  • Çalışma çizelgenizin uzunluğunu kendinize göre belirleyin. Benim önerim günlük en az 30 dakika, en fazla 2-3 saatinizi ayırmanız. Bu zinciri sürekli olarak devam ettirmeniz en önemli kısım; bir gün çalışıp ertesi gün bırakırsanız, süreklilik çizelgesini bozup öğrenme işini zorlaştırmış olursunuz.
  • YouTube kanalının sattığı Çeviriyle Öğren isimli pratik kitabını (40 TL) kesinlikle tavsiye ediyorum. İzlediğiniz her dersten sonra kitapta çeviri yaparak hem öğrendiklerinizi pekiştirmiş, hem de pratik yapmış olursunuz. Şart değil, ama pratik açısından önemli.

Böylece ana kaynağımızı kullanarak nasıl öğreneceğinizi anlamış oldunuz, ancak gramer öğrenmekle İngilizce öğrenmiş olmayız! Kelime haznenizi genişletmek ve İngilizce’yi günlük hayatınıza daha çok sokarak pratik yapmak adına farklı kaynaklara ihtiyacımız var. Bunlar ise ara kaynaklar olacak!

Ara Kaynaklar:

Bu kaynaklar, öğrendiğiniz gramer kurallarını alıştırmalarla pekiştirmek ve kelime haznenize yeni kelimeler kazanmak için çok faydalı olacaklar. Hepsi ücretsiz, bazılarında ücretli üyelik seçenekleri de var.

  • Duolingo: Çoğunuzun biliyor olduğu bir dil öğrenme uygulaması. Ancak öğretme metodu gramerden çok pratik odaklı olduğu için biz bunu öğrendiklerimizi pekiştirmek amacıyla kullanacağız. İndirme linkleri: Android | iOS
  • Memrise: Kelime ezberlemeniz açısından çok yararlı olmakla birlikte pratik ve süreklilik için biçilmiş bir kaftan. İndirme linkleri: Android | iOS
  • Voscreen: Sizlere kısa film, dizi alıntıları izletip oradaki diyalog ile ilgili sorular sorarak pratik yapmanızı sağlayan, hem eğlenceli hem de pratik için yararlı bir uygulama. İndirme linkleri: Android | iOS

Nasıl Kullanmalıyım?

Bu ara kaynakları; ana kaynaktaki videoları izleyip bir şeyler öğrendikten sonra öğrendiklerinizi pekiştirmek ve kelime haznenizi daha da geliştirmek amacıyla kullanabilirsiniz. Bu uygulamaların en büyük avantajı, video izleyip not alarak bir şeyler öğrenecek durumda değil iseniz, sadece birkaç dakikanızı ayırarak istediğiniz her an eğlenceli bir pratik yapmanızı sağlayabilmeleri. Ayrıca İngilizce’yi günlük hayatınızın bir parçası yapmakta da önemli bir rol üstleniyor olacaklar.

Artık derdimi anlatabilecek, günlük konuşmalarda beni zorlamayacak kadar İngilizce biliyorum. Şimdi ne yapmalıyım?

Nihayet İngilizce öğrenme maceranızda yol kat ettiniz ve artık bunu kullanacak yer arıyorsunuz; işte bu işin en eğlenceli kısmı! Onca çalışma ve pratiğin meyvelerini vermeye, İngilizce’den en çok zevk almaya başlayacağınız an!

Tüm dünyadan yeni insanlarla tanışıp arkadaşlıklar edinmeye, dil pratiği yapmaya, yabancı dizileri İngilizce altyazı ile izlemeye başlamaya hazır mısınız? Düşünmesi bile heyecan verici, değil mi? O halde izin verin size yabancı arkadaşlar edinebileceğiniz birkaç platform sunayım. Çalışıp geliştirmeyi bırakmak yok ama!

Aşağıdaki üç platform da aynı amaca hizmet ediyor: Dil pratiği amacıyla tanışıp arkadaşlar edinmek. Türkçe öğrenen bir İngiliz ile tanışıp birbirinize yardımcı olabilirsiniz.

Eh, yabancı dizileri altyazıyla izleme işi de size kaldı artık. Merak etmeyin, hepsini anlamayacaksınız ve bu çok normal. Önemli olan cümlenin temelini anlayıp eğlenirken pratik yapmaya devam etmeniz!

Umuyorum bu yazım sizlere yardımcı olmuştur. Soru, öneri veya düzeltmek istediğiniz bir şey var ise yorumlarda belirtebilirsiniz.

Benzer yazılar
GenelPolitika

Cem Uzan: Kurtarıcı mı, Palyaço mu?

GenelTarih

Atatürk: Türklerin Babası

GenelTarih

Bir Büyük Mülkiyeli: Boğazlıyan Kaymakamı Mehmet Kemal Bey

GenelHayat

İstanbul 3 Günde Nasıl Gezilir?

Abone ol ve son haberleri kaçırma

9 Yorum

Bir yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir