arama

Knives Out İnceleme: Spoilersız (Bıçaklar Çekildi)

knives out inceleme
  • paylaş
  • paylaş
  • Enes Ergovan Enes Ergovan

Knives Out, ülkemizde ise Bıçaklar Çekildi adlı filminin spoilersız inceleme yazısına hoş geldiniz. Knives Out (Bıçaklar Çekildi) filmi 10 Ocak‘ta vizyona giriyor. Biz, sizler için önceden izledik. Bu incelme yazımızda bu filme kimler gitmeli ya da kimler gitmemeli sorusuna cevap bulacağız. O halde başlayalım…

Knives Out Konusu

Ünlü bir suç romanı yazarı Harlan Thrombey‘in ölümünün ardındaki sırrı ortaya çıkarmaya çalışan bir dedektifin hikayesini konu ediyor. Ünlü yazar Harlan Thrombey, 85. yaş gününde evinde ölü bulunur. Meraklı bir araştırmacı dedektif olan Benoit Blanc, gizli bir şekilde cinayet araştırmasında yer almaya başlar. 85. doğum gününde ölen ünlü yazarın mal varlığı sebebiyle aile üyeleri bir numaralı şüpheli olarak geçecektir.

Knives Out İnceleme

knives out inceleme

Dünyaca ünlü puan sistemi sitesi IMDb‘de uzun zamandır yüksek puanlı filmler görmekte zorlanıyorduk maalesef. Knives Out filmi Amerika‘da yaklaşık 10 gün önce vizyona girdi. Bu sebeple daha önceden sinema eleştirmenleri ve izleyiciler yorumlarını ve puanlamasını yapmışlardı. IMDb‘de 10 üzerinden 8,1 puan alarak şaşırtıcı bir biçimde beğenildi. O kadar izleyici beğenmiş, sen beğenmedin mi diye soracaksınız… Bu soruya evet ya da hayır diyemiyorum. Çünkü filmden çıkarken; “8,1 de verilmez bu filme be.” tarzında cümleler geçti aklımdan.

Knives Out İnceleme: Oyunculuk

Daniel Craig and Ana de Armas in Knives Out

Filmin başında Daniel Craig, nam-ı diğer James Bond yer alıyor. Oyunculuğu ve karakterini sevdim. Gayet samimi ve doğal bir dil kullanılmış karakterde. Diğer oyunculara gelince Chris Evans, nam-ı diğer Captain America adlı kaslı abimiz beni çok mutsuz etti. Büyük beklenti içerisindeydim fakat yeşil perdeden çıkınca oyunculuğu daha doğrusu vasat oyunculuğu, sudan çıkmış balık misali ortaya çıktığını fark ettim. Bir-iki sahnesi dışında pek sevemedim kendisini. Rolü maalesef ama maalesef kaldıramamış. Üzgünüm.

Knives Out İnceleme: Eksi Yönleri

Chris Evans

Tamam, film güzel asla kötü demiyorum. Ama benim canımı çok fena sıkan şeyler vardı. Bunları spoiler olduğu için söyleyemiyorum fakat kabaca üstünden geçeceğim birazdan. Knives Out, odak noktası suç ve dedektiflik türünde. Bu sebeple diğer izlediğim bu alandaki filmleri ve dizileri aklıma getirdim. Aklıma gelen filmler ile bu filmin uzaktan yakından alakaları bile yoktu. Çünkü bu filmin yönetmenliği bana göre vasat seviyedeydi. Ne iyi, ne kötü. Komik bir film olmak isteyen fakat olamayan, sinema salonunda sadece bir tane yaşlı teyzenin güldüğü sahnelerin olduğu filmler vardır ya, tam olarak o filmlerden birisiydi. Herhangi bir sinematografisi yoktu. Rengi yoktu. Ve filmin en başından beri izleyiciye sorduğu ‘katil kim?’ sorusuna yaklaşık 30. dakikalarda bir tahminde bulundum. Filmin sonunda tahminim doğru çıktığından için ve bu kadar kolay anladığım için üzüldüğüm bir filmdi kendileri.

Knives Out İnceleme: Artı Yönleri

bıçaklar çekildi inceleme

Bu kadar gömdük, peki bu filmin artıları neydi? Neden o kadar yüksek bir puanı var sorusuna bir cevap bulalım. Çünkü film sürükleyici. Hiç sıkılmıyorsunuz. Sanki bir oyun oynar gibi katilin kim olduğunu anlamaya çalışıyorsunuz. Oyunculuğu başarılı olan baş karakterlerden bir kadın oyuncu o kadar başarılı ve güzel oynamış ki… İzlettiriyor gerçekten. Bu filmi gidecek arkadaşlara önerim; eğer tek başınaysanız ya da iki kişi gidecekseniz hiç gitmeyin. En az üç kişilik arkadaş gruplarıyla gidilmesi gereken bir film, bol tartışmalı ve herkesin farklı cevaplar vereceği bir sohbet olacağından eminim. Haftasonu planınıza bu soğuk günlerde mutlaka eklemelisiniz.

Sonuç

Bazı oyunculuklar ve yönetmenlik yüzünden canımı sıkan fakat izlemesi çok zevkli olan bir film vardı karşımızda. Kar topu savaşını bitirdikten sonra arkadaş ortamıyla gidilecek vizyondaki en iyi filmlerden birisi. Mutlaka fragmanına bir göz atın derim. Vizyondaki bir diğer film, Star Wars: The Rise of Skywalker’ın spoilersız incelemesine göz atabilirsiniz. Ayrıca Film Otağ sayfamızın Instagram ve Twitter hesaplarını takip etmeyi unutmayın. Benim bu filme puanım 6,5/10. Esen kalın dostlarım.