en iyi kıyamet dizileri

Kıyamet Sonrasını Konu Alan En İyi Diziler

Ne kadar ertelersek erteleyelim kaçınılmaz bir son var: ölüm. Diğer canlı türlerinden ayrı olarak insanlar “nasıl öleceğini” düşünen varlıklardır. Bir de bu düşüncelerini; başarılı kurgu ve görsel efekt ile birleştirip sezonlarca sürecek dizilere çevirenler var. İşte bizde sizler için kıyamet sonrasını konu alan en iyi diziler listemizle karşınızdayız.

The 100

kıyamet sonrasını konu alan en iyi diziler

Nükleer savaş sonrası Dünya’da üzerindeki yaşam son bulduktan sonra insanlıktan kalan bir uzay gemisinde başlıyor dizimiz. 97 yıl sonra çeşitli suçlardan mahkum olan 100 genci (The 100) atmosferin yaşanılabilir olup olmadığını öğrenmek için Dünya’ya geri gönderiyorlar. 7. sezon’da final yapan dizimiz kıyamet sonrası diziler arasında anılan kültlerden biri.

The Walking Dead

kıyamet sonrasını konu alan en iyi diziler

Kıyamet sonrası denince zombi istilasından bahsetmeden olmaz. En popüler zombi dizisi de kuşkusuz The Walking Dead‘dir. Başrol karakterimiz şerif yardımcısı olan Rick Grimes‘ın hastanede komadan ayılmasıyla eşini ve oğlu Carl’ı bulmaya çalışması ve devamında süre gelen zombilerden daha tehlikeli insanlara kadar gidiyor.

Fear the Walking Dead

The Walking Dead’in yan dizisi olarak geçiyor Fear the Walking Dead. Rick Grimes’in uyandığı dünyada çoktan virüs yayılmış, felaket tüm sokaklara uğramıştı. Peki virüs ilk başta nasıl yayıldı sorusuna cevap bulabildik mi? Bu dizi ile evet, hem de güzel bir senaryo ile bulduk.

Revolution

kıyamet sonrasını konu alan en iyi diziler

Teknoloji çağında yaşıyoruz, her tarafımız elektronik cihazlarla ve türevleriyle dolu. Peki ya bir gün tüm bu aletlere enerji sağlayan “elektrik“ler aniden gitse ne olur? Elektriksiz yaşama insanların nasıl adapte olabileceğini aktarmaya çalışan özgün bir senaryosu var. İlginç bir fikir, ilginç bir dizi Revolution…

The Last Ship

kıyamet sonrasını konu alan en iyi diziler

Küresel bir salgının ardından virüs bütün dünyaya yayılmış, insan nüfusunun %80’i dünyadan silinmiştir. Bir Amerikan zırhlısındaki mürettebat, kaptan Tom Chandler ve 2 virolog ile birlikte canla başla tüm insanlığı kurtarmak için uğraşmaktadır.

The Rain

Yağmurla taşınan bir virüs sonucunda insanlığın sonu gelmiştir. 6 yıl boyunca sığınakta saklanarak hayatta kalan iki kardeş babalarını bulma umuduyla uzun süren yılların ardından dışarıya çıkmaya karar verirler. Bu macera dolu yolculuklarında rastladıkları bir grup genç ile Danimarka’dan İsveç’e doğru tedavi bulması umuduyla babalarını bulmaya çalışırlar.

Under the Dome

kıyamet sonrasını konu alan en iyi diziler

Bir kasabada yaşadığınızı hayal edin. Bir gün uyandığınızda tüm kasabayı kaplayacak aşılmaz, kırılmaz bir cam fanusun içindesiniz. Kimse içeri giremiyor siz de kasaba sakinleri olarak dışarı çıkamıyorsunuz. Stephen King’in romanından uyarlanan dizide hükümet ve askerler şeffaf bariyeri kaldırmanın yollarını ararken, kasabadaki insanlar artan gerilim ile hayatta kalma mücadelesi verirler.

Westworld

kıyamet sonrasını konu alan en iyi diziler

Ve sonunda yapay zeka insanlığın sonunu getirdi. Günümüzde robotlar bize hizmet ettiği bir gerçek. Peki yazılımlarında bir hata gerçekleşse ve hizmet etmeye, hor görülmeye, her türlü pis işi yaptırılan robotlar bilinç kazanmaya başlasa ne olurdu? Sorumuzun cevabını Westworld dizisinde bulabilirsiniz.

%3

kıyamet sonrasını konu alan en iyi diziler

%3 dizisi konu olarak güzel bir yeri ele alıyor. Dünya ikiye bölünmüş: modern bir zenginlik içerisinde yaşayan elit bir kesim ile, sefalet ve yoksulluğun içinde hayatta kalmaya çalışan geriye kalanlar. Sefaletten kurtulmak için, dünyanın daha iyi olan tarafına geçmek için size bir şans verilse nasıl olurdu peki? Ve bunun için neleri yapmaya göze alırdınız? Açlık Oyunları’nın esintilerini hissettiğimiz dizi Portekiz yapımı.

The Last Man on Earth

kıyamet sonrasını konu alan en iyi diziler

Hepimiz düşünmüşüzdür. Herkes bir anda ortadan kaybolsa ve dünyada tek başına yapayalnız kalsanız ne olurdu ya da ne yapardınız? Bu sorunuzun cevabını The Last Man on Earth dizisinde bulabilirsiniz. Diğer dizilerin aksine gerilimden uzak bir dünyanın sonuna hazırlıyor sizi. Nedenini bilmediği yok oluştan sonra yediği önünde yemediği arkasında her istediğini yapıyor. Komedi türünde bir yok oluş dizisi arıyorsanız doğru adrestesiniz.

Jericho

kıyamet sonrasını konu alan en iyi diziler

Nükleer saldırı sonrasında ABD’de tüm iletişim kesilmiş, Jericho isimli kasabada insanlar izole bir şekilde hayatta kalmak için mücadele etmeye devam ederken ülkede de neler olduğunu öğrenmeye çalışırlar. İletişimin ve enerji kaynaklarının tamamen durması ile kaosun hakim olduğu ortamda insanlar korku, endişe içinde yaşamaktadırlar.

Into the Night

kıyamet sonrasını konu alan en iyi diziler

Güneşten yayılan ışınlar insanları öldürse ne olurdu peki? O zamanda Güneş’ten kaçmaya çalışırdık, aynı uçaktaki pilot, birkaç yolcu ve durumu önceden fark eden İtalyan askerleri gibi. Çerez niteliğinde bir dizi Into the Night, ne zaman bittiğini anlamayacaksınız.

To the Lake

kıyamet sonrasını konu alan en iyi diziler

Bir başka kaçış hikayesi. Moskova’dan ayrılan salgından önce bir şekilde birbirlerini tanıyan ve istemsizce de olsa grup kuran iki ailenin virüsten izole olabilme adına göl ortasındaki korunaklı bir eve gidebilme amacıyla yola çıkarlar. İnsan psikolojisini ve iletişim dinamiklerini ele alış bakımından gerçekçilik barındıran güzel bir kıyamet sonrası Rus yapımı bir zombi dizisi olan To the Lake‘in Netflix’de ilk sezonu yayınlandı.

Snowpiercer

kıyamet sonrasını konu alan en iyi diziler

Dünya tamamen donmuş, adeta buz çölüne dönerek çorak bir toprak parçası haline gelmiştir. Bu felaketten kurtulan bir avuç insan insanı taşıyan devasa dev bir tren olan Snowpiercer‘ın yolcularını konu alıyor dizimiz. Hayatta kalma politikalarının, sınıf ayrımı ve bundan doğan sosyal adaletsizliği kendi oluşturduğu küçük ütopyada işlemesi ile dizi kendini izlettiriyor.

Black Summer

kıyamet sonrasını konu alan en iyi diziler

Bir diğer zombi dizimiz Black Summer. Diğer yapımlara göre daha taze (2019) Netflix yapımı olan dizimizde de virüs salgınından hemen sonrasını konu alıyor. Temposu yüksek gerilim dolu. Ama birçok dizide ya da filmde rastladığımız “anla artık o insan değil ve kaçmaya başla” dedirtecek sahnelerin sayısı biraz fazla, ama tavsiyemizdir güzel bir yapım.

Falling Skies

kıyamet sonrasını konu alan en iyi diziler

Schindler’s List, Saving Private Ryan gibi başarılı filmlerin başarılı yönetmeni Steven Spielberg‘in yapımcılığını üstlendiği dizimizde Boston’da uzaylı istilasında kaçmaya çalışan bir grup insanın hikayesini anlatıyor. Falling Skies‘ı uzaylı istilası etkesini görmek isteyen herkese tavsiye ederiz

Containment

kıyamet sonrasını konu alan en iyi diziler

Containment, Atlanta’yı kasıp kavuran bir salgının ardından gerçekleşen olayları ele alıyor. Şehrin tamamı karantina altına alındığından içeride bir hayatta kalma mücadelesini izliyoruz. Containment‘in asıl konusu bu karantina sürecinde ailelerin ve birbirini seven insanların aralarındaki iletişimi nasıl etkilediğini göstermeyi hedefliyor.

“Kıyamet Sonrasını Konu Alan En İyi Diziler” başlıklı yazımızın sonuna geldik. Bizleri Instagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!