Bilimkurgu Distopya Filmleri

Kitaplardan Uyarlanan Kaliteli Bilimkurgu-Distopya Filmleri

Günümüzden neredeyse 100 yıl önce yazılan bilimkurgu klasiklerde bizlerin belki de hiç düşünemeyeceği gelecek tahminleri yapılıyordu. Bu durum oldukça geniş ve büyük bir veri havuzu sağlıyordu. Bundan ortalama 50 yıl önce klasik bilimkurgu kitaplarının ilk filmleri sinemada yer etmeye başladı. Günümüzde de bu filmlerin bazılarının yenileri çekiliyor. İlk halinin getirdiği yaratamayanlar olsa da beklentiye yol açanlarda yok değil. İnsanın bu kadar yıl önce bunların nasıl hayal edildiğini ve de o zamanlar henüz ilk sayılabilecek sinema örneklerinin nasıl çıkarıldığını düşünmemesi mümkün değil. İşte sizlere kitaplardan uyarlanan kaliteli bilimkurgu distopya filmleri.

1984 – George Orwell

Bilimkurgu Distopya Filmleri

İngiliz yazar George Orwell tarafından 1949’da yazılan 1984 aşırı baskıcı bir rejimle baş etmeye çalışan bir adamı anlatıyor. Totaliter tek parti herkesin yaşamını kısıtlamış, özel yaşam yok edilmiş ve hükümet tarafından insanların beyinleri yıkanmaktadır. Günümüzde sıkça duyduğumuz ‘Big Brother‘ yani Büyük Birader kavramı da burada anlatılmaktadır.

Başrolümüzün hem fiziksel hem de psikolojik olarak verdiği savaşı görürüz. Duygularını tamamen kaybedip sisteme boyun eğmeyi seçecek midir yoksa karşı mı çıkacaktır ?

Kitap tam 35 yıl sonra konusunun geçtiği yıl olan 1984’te beyaz perdeye uyarlanmış oldu. IMDb üzerinden 7.1 puan alan filmin beğenildiği söylenebilir. 1984 kitap olarak da film olarak da izlenilmesi ve üzerine uzunca düşünülmesi gereken bir yapım olarak karşımıza çıkıyor.

Bilimkurgu Distopya Filmleri

Ben, Robot – Isaac Asimov

Bilimkurgu Distopya Filmleri

Isaac Asimov‘un yazmış olduğu Ben, Robot temelde farklı kısa hikayelerden oluşmaktadır. Kısa hikayelerin derlemesi olan kitabımız insanların dünyasında robotların yer alışını yavaş yavaş yer edinmesini anlatıyor. Bazı hikayelerinde insan aklı ile robot aklını karşı karşıya getiren yapım 1950 yılında yayımlanmıştır. Adeta o yıl için gelecekten gelen birinin fikirlerini yazıya dökmesi kadar çarpıcıdır. Yarattığı ‘Üç Robot Kanunu’ ile gelecekte robotların varlığında insanların üzerinde ne gibi etkilerinin olacağını gösteriyor.

Will Smith’in 2004 yılında başrol olarak yer aldığı yapım kitabının aksine uzun ve düz bir hikayeye yer veriyor. 2004 yılı için oldukça başarılı sahnelere sahip olduğunu düşündüğüm yapım kitabın ana fikrini temel olarak kullanıp güzel bir hikaye inşa etmiş. Kitapla aslında aynı noktalara değinen yapım bu konudaki iyi örneklerden biri.

Bilimkurgu Distopya Filmleri

Dünyalar Savaşı – H. G. Wells

Bilimkurgu Distopya Filmleri

1898 yılı gibi bir tarihte çıkarak kendi konusu ve alanında ilkleri oluşturan yapım Wells’in kaleminin gücünü gösteriyor. Uzay hakkında henüz çok fazla şey konuşulmazken bir uzaylı istilasını konu alan kitap gerçekten o zamanda yaşayanlar için çok farklı hissettirmiş olmalı.

Kitabın konusu Mars’ta yaşanan bazı olayların gözlemlenmesinden sonra Dünya’ya meteor benzeri şeylerin düşmesiyle başlar. Dünya dışından gelen bu varlıklar savaş makineleri ile Dünya’yı istila etmektedirler. Bütün dünya dehşete kapılmıştır.

2005 yılında çıkan filmi ile tekrardan kendini hatırlatan yapım sahip olduğu kaliteyi bizlere tekrardan hatırlattı. Filmin kadrosunda ise bunun sebebini bize gösterecek olan Tom Cruise yer alıyor. Filmdeki aksiyon sahnelerinin hakkı veriliyor. Bu kitap-film ikilisi de kesinlikle okunup izlenilmesi gerekenler arasında.

Bilimkurgu Distopya Filmleri
Bilimkurgu Distopya Filmleri

2001: Bir Uzay Destanı

Arthur C. Clarke tarafından 1968 yılında yayımlanmıştır. Kitap aslen Clarke’ın 1948 yılında kaleme alıp 1951’de yayımlanan “The Sentinel” adlı kısa hikayesini konu almaktadır. Uzay yarışının da kızıştığı bu yıllarda kısa sürede popüler hale gelmiştir.

Hikaye Dr. Floyd‘un aya bir görev için gidişi ile başlar. Fakat ayda görecekleri “Monolit” oradaki bilim insanlarını da büyük bir şaşkınlığa sürüklemiştir. İnsanlığın evrimindeki yabancı bir elin yani Dünya dışı bir varlığın etkisini gözler önüne sermektedir. Filmin ise sonlarında bulunan yatak odası ve yemek sahnesi birçok gizemi arkasında bırakmıştır

Kitabı ile aynı yıl beyaz perdeye gelen filmimiz 1968 yılı için sahip olduğu görsel efektler ile Oscar ödülü almıştır. Uzun süre sahip olduğu sessiz uzay sahnesiyle de konuşulan film efsaneler arasında yer almaktadır.

Bilimkurgu Distopya Filmleri

Öneriler ve Yakın Zamanda Çıkanlar

Bunların dışında gerçekten kült olan Otomatik Portakal, Fahrenheit 451 (1966 yapımı filmi ile birlikte) , yakında sinema filmini beklediğimiz Dune serisi örnek verilebilir. Eğer daha önce okumadıysanız ve izlemediyseniz bunları kesinlikle deneyimlemelisiniz.

Ayrıca yakın zamanda çıkmış olan Marslı, Değiştirilmiş Karbon (dizi olarak mevcut) yüksek kalitedeki yapımlardır. Pandemi sürecinin getirdiği bu yeni normalde bu kitapları filmlerinden önce okumalısınız. Hepsi birbirinden kaliteli bu yapımlar herkesin okuması gereken yapımlar arasında.

Kitaplardan Uyarlanan Kaliteli Bilimkurgu Distopya Filmleri‘ adlı yazımızın sonuna geldik. Bizleri Instagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!