Türk Edebiyatı Klasikleri

Kitap Önerileri Serisi: Türk Edebiyatı Klasikleri -1-

Kitap önerileri serimizin dördüncü kısmındayız. İlk kısımda Psikolojik/Gerilim kitaplarına yer vermiş; ikinci kısımda ise Postmodern önerilere geçmiştik. Hemen ardından Modern Klasikler önerisinde bulunmuştuk. Klasikler ile devam etmeye karar verip bu içeriğimi Türk Edebiyatı Klasikleri üzerine oluşturdum.

1- Filibeli Ahmed Hilmi- Amak- ı Hayal

Filibeli Ahmed Hilmi, muhtemelen adını daha önce duymadığınız yazarlarımızdan. Kalemi oldukça güçlü, hayal dünyası sınırsız olanlarından. Kendisi sürekli ruhsal bunalım yaşıyor, bir çalkantıda çalkalanıyor ve çıkış yolunu bulamıyor. Çabaları sonuç vermeyince tasavvufa yöneliyor. Amak-ı Hayal kitabında iki karakter karşımıza çıkıyor. Raci ve Aynalı Baba. Filibeli Ahmed Hilmi Raci ve Aynalı Baba karakterleri ile kendi çıkışını bizlere sunuyor.

Sığ bir sunum düşünmeyin. Kitapta herkese rastlıyorsunuz. Kitap hikayelerden oluşuyor ve her hikayede ayrı bir kahraman size eşlik ediyor. Bu kitabın içinde hem Lokman Hekim’e hem de Aristo’ya rastlayabiliyorsunuz. Daha da ilerlerseniz Eflatun’la bile yolunuz kesişiyor.

Adına dünya dediğimiz bu durağı, derin bir üzüntüye kapılmadan seyretmek acaba mümkün mü?

Filibeli Ahmed Hilmi- Amak-ı Hayal

2- Hüseyin Rahmi Gürpınar- Kuyruklu Yıldız Altında Bir İzdivaç

Bu kitabı biliyor ve yazarını tanıyorsunuz. Lise dönemlerinden dolayı kulağımıza ısrarla çalındı adı. Bir gün gazetelerde bir haber yayılıyor: Kuyruklu Yıldız Dünyaya çarpacakmış! Bunu okuyan halk telaşa kapılıyor, bilimsellikten uzaklaşıp her türlü korku ve gereksiz düşünce ile tek bir cümleyi ağızdan ağıza dolaştırıyor. Dönemin bilgili kişisi olan İrfan Galip çeşitli seminerler verip halkı aydınlatmaya çalışıyor ama başarılı olabiliyor mu orası tartışılır. Tam bu noktada araya bir de gizemli bir aşk karışmasın mı! İrfan Galip aşık olmuştur fakat aşık olduğu kadın hakkında pek de bir şey bilmemektedir. İşin sonu nereye varacak iyisi mi okuyun ve siz görün.

Hüseyin Rahmi bu eseriyle halkımızın cahilliğini eleştirmiştir. Bunun için de en etkili yol olarak kitabı seçmiştir. Kitabı okurken eğleneceğinize eminim çünkü o kadar eğlenceli olaylar var ki kahramanların her biri bizden. Annemiz, teyzemiz, amcamız hepsi. Sokaktaki kişilerden seçmiştir karakterleri bu da romanı daha da inandırıcı kılmıştır.

Bu memlekette kızlar için ayıp olmayan ne var acaba?

Hüseyin Rahmi Gürpınar, Kuyruklu Yıldız Altında Bir İzdivaç

3- Sabahattin Ali- Kürk Mantolu Madonna

Sabahattin Ali’nin günümüzde en bilinen eserlerinden birisidir Kürk Mantolu Madonna. Türk Edebiyatı Klasikleri denilince hemen aklımıza gelmesi de kaçınılmazdı. Kürk Mantolu Madonna Raif Efendi ile Maria Puder’in hikayesidir aslında. Kitabımızın ana karakterlerinden olan Raif Efendi, ansızın çalıştığı yerden kovulur. Bir gün eski arkadaşıyla karşılaşılır ve ondan yanında çalışmasıyla ilgili bir teklif alır. Bu teklifi kabul eder. Çalıştığı yerden kovulması gibi hiç ummadığı bir zamanda Maria Puder ile tanışır. Bu roman Kürk Mantolu Madonna olan Maria Puder ile Raif Efendi’nin romanıdır.

Tesadüf seni önüme çıkarmasaydı, gene aynı şekilde, fakat her şeyden habersiz, yaşayıp gidecektim. Sen bana dünyada başka bir hayatın da mevcut olduğunu, benim de bir ruhum olduğunu öğrettin.

Sabahattin Ali, Kürk Mantolu Madonna

4- Namık Kemal- İntibah

İntibah, diğer adıyla Sergüzeşt-i Ali Bey ilk kez 1876 yılında yayımlanmıştır. Roman konu olarak Ali Bey’in toplum tarafından ”uygunsuz kadın” görülen Mahpeyker’e ( bazı basımlarda Mehpeyker olarak geçmektedir) aşık olmasını ele almaktadır. Bu aşk Ali Bey’e hem maddi hem de manevi ciddi zararlar vermektedir. Ali Bey bunun farkına varana kadar iş işten geçecektir.

Namık Kemal bu kitabını sürgünde bulunduğu dönemde yazmıştır. Kitap Çamlıca tasviriyle başlamaktadır ve bu betimlemeler büyük bir ustalıkla yapılmıştır. Namık Kemal her zaman sanatı toplumu bilinçlendirmek için kullanmıştır ve yazarlığını taraflı kullanmıştır. Tanzimat Dönemi Romanının etkisini bu kitapta görmek mümkündür. Çünkü baktığımız zaman karakterler iyiyse iyi, kötüyse kötüdür. Toplumu bilinçlendirmesi açısından Türk Edebiyatı Klasiklerinin en önemli eserlerinden birisi İntibah kitabıdır.

İnsanın yılanla uyuşması mümkün olamadığı gibi sadık karakter ile ahlak bozukluğu arasında sürekli bir beraberlik meydana getirmek mümkün değildir.

Namık Kemal, İntibah

5- Ahmed Mithat Efendi- Felatun Bey İle Rakım Efendi

Türk Edebiyatı Klasiklerinin bir diğer yazarlarından Ahmed Mithat Efendi’nin en bilindik eserini ele alalım. Felatun Bey ile Rakım Efendi Tanzimat Döneminin klasik konusunu ele alıp ”yanlış batılılaşma” durumunu işlemiştir. Felatun Bey, kendini Batının rüzgarına kaptıran, Batının yalnızca lüksünü benimseyen dönemin ”zübbe” karakteridir. Rakım Efendi ise Felatun Beyin tam tersi bilgili ve bunu doğru kullanan kişi olarak betimlenmiştir.

Öte yandan bu kitabın Türk Edebiyatı için bir önemi vardır ki kitaptaki Canan karakteri dikkat çekmektedir. Burada Canan ideal kadın tiplemesi olarak yer almıştır. Tam olarak bunu temsil edemese de piyano gibi etkinliklerde bulunması, erkeklere karşı söz hakkının bulunması toplumlumuzda bulunun kadınların aksine bir tiplemedir.

İnsanoğlunun yaradılışının gereğidir; insan kendi mutluluğundan yalnız kendinin haberdar olmasıyla kanaat etmez, herkesi de haberdar etmek ister. Hatta bir insan esasında mutlu değilse bile etrafa kendi mutluluğunu inandırmak için hilekarlığa ve yalancılığa bile düşer.

Ahmed Mithat Efendi, Felatun Bey ile Rakım Efendi

Kitap Önerileri Serisi: Türk Edebiyatı Klasikleri içeriğimizin sonuna geldik. İstedim ki Türk Edebiyatı Klasikleri isimleri kulağımızda bir ezber olarak kalmasın. Hepsi birbirinden değerli olan eserleri okuyalım, okutalım. Sizler bu kitaplardan kaçını okudunuz?

Bir önceki önerilerimize buradan ulaşabilirsiniz. Bizleri Instagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!