Kimlik İle Ehliyet Birleşiyor

Kimlik İle Ehliyet Birleşiyor! Yapmanız Gerekenler Neler?

İki gün önce İçişleri Bakanı Süleyman Soylu‘nun açıkladığı üzere artık kimlik ile ehliyet birleşiyor. Peki kimliğin üzerinde nasıl olacak? Ehliyet ile kimliği birleştirmemiz için yapmamız gerekenler neler? Bu soruların bütün cevapları yazımızın devamında.


Ehliyet taşıma zorunluluğunun kalkması çoğu kişiyi sevindirse de akıllarda bazı soru işaretleri oluyor. Bu sorulardan birisi de, yenileme ücreti ödenip ödenmeyeceği.

Kimlik ve Ehliyeti Nasıl Birleştiririz?

Kimlik İle Ehliyet Birleşiyor

21 Eylül yani pazartesiden itibaren bulundukları bölgedeki Nüfus Müdürlükleri’nden randevu alarak, sürücü belgelerinde yer alan bilgileri çipli kimlik kartına yükletebilecek. Bu işlemi gerçekleştirmek için ücret alınmayacak. Randevunuzu İçişleri Bakanlığı resmi web sitesinden yapabilirsiniz. Giderken HES kodunuzu almayı unutmayın.

Kimlik ve Ehliyeti Birleştirme Ücreti Ne Kadar?

Yukarıda da belirttiğimiz üzere ehliyet ve kimlikleri birleştirmek ücretsiz.

Gidip Çıkartmak Zorunlu Mu?

Hepimiz gitmek zorunda mıyız? Bu sorunun cevabı tabii ki hayır. Elinde bir ehliyet ile kimliği olanlar, gidip yükletebilecekler. Ama yeni kimlik için başvurmak isteyenler varsa onlar başvurduğunda yeni kimlik adresinize geldiğinde içerisinde ehliyet de olmuş olacak.

Ayrıca Bakan Soylu’nun yaptığı açıklamalarda; “sistemin test edilmesi maksadıyla, nüfus müdürlüğümüzdeki 3500 personelimizin kimlik kartlarına ehliyetleri yüklenmiş ve uygulama sorunsuz çalışmaktadır.” diyerek uygulamada problem olmadığını da belirtmiştir.

“Kimlik İle Ehliyet Birleşiyor! Yapmanız Gerekenler Neler?” adlı yazımızın sonuna geldik. Bizleri Instagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!


Kaan Mert Taş
Bir Çift Mavi Gözün Işığında