kia elektrikli otomobil

Kia Elektrikli Otomobil Mi Üretecek?

Ülkemizde de otomobilleri bulunan Kia elektrikli otomobil mi üretecek? Hyundai Motor Company’e bağlı Kia, gelecek hakkında planlarını açıklamıştı. Bu planlar neler? Elektrikli araba projeleri ne durumda? Bu açıklamalar ile bizlere gelecek hakkında çok ciddi bilgiler veren Kia, projenin devam ettiğini bizlere bildirdi.

Plan S

Kia, Plan S adı verilen bir proje ile elektrikli otomobil furyasına katılacaklarını açıklamıştı. Bu plana göre 11 otomobilin 2025 yılına kadar bünyelerine girmesi bekleniyordu. Bu planın devam etmesi sonucunda günümüz üreticileri ile yarışabilir konumda olacaklardı.

Bu projenin gerçekleşmesi ve yürütülmesi kullanıcılar için daha fazla seçim yapabilme şansı tanıdığı için önemli bir noktadaydı.

Kia Elektrikli Otomobil Tasarımları

kia elektrikli otomobil

Plan S açıklamaları sonrasında Kia, 7 tane otomobilin bulunduğu bir görsel paylaştı.

Görselde tüm otomobil tiplerini görebilmek mümkün olduğu için Kia’nın planı doğrultusunda ilerlediği çok net anlaşılıyor. Sonrasında gelen açıklamalar ile Kia’nın bu proje üzerinde çok fazla mesai harcadığı görülebiliyor.

kia elektrikli otomobil
Konsept Tasarımlar Sadece Birisi

Özellikle Kia konsept otomobil konusunda inanılmaz işler yapabildiği için tasarım açısında nelerin bizlerle buluşabileceğini anlayabiliyoruz. Tasarım konusunda ülkemizde de satışı yapılan Sportage modeli ele alınmış.

Açıklamalar ile üretim ve satış sayısında beklentileri olduğun bildiren Kia yetkilileri, 2030 yılına kadar elektrikli otomobil satış sayılarının toplam satış sayılarının yüzde 25′ine sahip olmasını bekliyor.

Bunula birlikte Kia CV adını verdikleri modelin en geç iki yıl içinde tanıtılacağını açıkladı.

Şarj İstasyonları ve Çözümler

kia elektrikli otomobil
Dikkat Çeken Başka Bir Kia Tasarımı

Otomobil markası olan Kia üretimi yaptığı modellerin şarj sıkıntısı çekmemesi için ayrı bir proje üzerinde çalıştıklarını söyledi. Bu projeye göre Avrupa üzerinde şarj istasyonları çeken bölgelerin belirlenerek yeni şarj istasyonlarına sahip olması amaçlanmakta. Bu istasyonlara her elektrikli otomobilin gidebileceği fakat Kia kullanıcılarının indirimli işlemler yapacağını ekledi.

Otomobillerinin teknolojisini dikkate alan Kia teknoloji hareketlerine ayak uydurmak için Rimac ve IONITY gibi yerlere yatırım yaptığını açıkladı. Bu yatırımlar ile kullanıcıların daha konforlu yolculuk yapmaları amaçlandı.

Son olarak açıklamalarında otonom teknolojisini geliştirmeye devam ettiklerini ve tesislerinde insan yerine robotların çok sayıda görev aldığını belirten Kia tüm bu planların 2030 yılına kadar geliştirilerek sürdürülmesi gerektiğini bizlere bildirdi.

Gelecek hakkında çok ciddi açıklamalar yapan Kia‘yı artık seyir zevki yüksek otomobillerin tanıtımı ile göreceğiz.

Kia Elektrikli Otomobil Mi Üretecek?” adlı yazımızın sonuna geldik. Bizleri Instagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!

Kaynak

  • https://www.drivingelectric.com/kia
  • https://tr.motor1.com/news

Ayhan Doğa Tanrıverdi
Hacettepe Üniversitesi'de tasarımcılık okuyorum. Gündüz vakti müzik dinleyerek otomobil tasarlıyorum. Gece olunca Bir Parça Tuhaftık'da yazı yazıyorum.