Kaybettiğimiz Neşemiz Şehit Öğretmen: Neşe Alten

Bugün 26 Ekim, Şehit Öğretmen Neşe Alten ve babasının ölüm yıl dönümü. Sizlere onu tanıtmak ve hayat hikayesini anlatmak istedik. Çünkü Neşe Öğretmen ve babasının hayatını çalındı. Bizler de 26 yıl önce şehit edilen Neşe Öğretmenimizi anmak adına bu içeriği sizlere sunuyoruz.

Neşe Öğretmen Kimdir?

Neşe Alten, Hasan ve Nazife Alten’in 1972 doğumlu biricik kızı. Tekirdağ’ın Şarköy ilçesinde hayata gözlerini açtı. İlk ve orta öğrenimi Tekirdağ’da tamamladı. Neşe Alten, kafasına koymuştu ve öğretmen olmak istiyordu. Bunun için bir öğretmen lisesine kayıt yaptırması gerekiyordu. Neşe öğretmen ailesinin desteğiyle Sinop Öğretmen Lisesi‘ne kayıt yaptırdı.

Burada öğretmen olma isteği daha da artıyordu. Tanıştığı bir öğretmen bu arzusunu daha artırıyor vatana ve onu bekleyen onlarca, yüzlerce öğrenciye dokunup hayatlarında bir yer edinmek istiyordu. Bu yüzden azimle çalışıyordu ve elbette burada ki öğretmeniyle ilişkisi de gittikçe derinleşiyordu.

Liseyi başarıyla bitirip Uludağ Üniversitesi Eğitim Fakültesi’ne yerleşti. Çünkü o öğretmeni gibi olmak istiyor bayrağının dalgalandığı her yerde ses olmak için çabalıyordu. Buradan da başarıyla mezun olduktan sonra nihayet Neşe Öğretmenin içi tıpkı adı gibi neşe doluydu. Çünkü artık mezundu ve göreve başlamaya hazırdı. Artık o sadece Neşe Alten değildi. O ülkesinde onu bekleyen küçük yüreklere dokunacak Neşe Alten Öğretmendi.

Şehit Öğretmen Neşe Alten
Şehit Öğretmen: Neşe Alten

İlk ve Son Görev Yeri: Diyarbakır – Bismil

Neşe Öğretmenin ilk görev yeri Diyarbakır olmuştu. Tarih 2 Temmuz 1993’u gösteriyordu. O dönem terör olayları cereyan ediyor, Doğu bölgesinde öğretmen istenmiyordu. Neşe Öğretmenin annesi ve babası tedirginlik içindeydi. Küçücük kızlarını oraya göndermek istemiyorlardı, korkuyorlardı. Fakat Neşe Öğretmen bayrağı devralmıştı artık. Heyecanlıydı, korkmuyordu.

Bayrağımın dalgalandığı her yere giderim. Ben gitmesem, o gitmese, oraları kim aydınlatacak? O insanlara kim doğruyu yanlışı gösterecek, onları kim eğitecek. Karanlıklar yerini başka türlü nasıl ışığa bırakacak?

Neşe ALTEN

Ailesine böyle karşı çıkmıştı ve bu karşı çıkma karşısında artık ailesinin bir cevap hakkı kalmamıştı. Babası da onunla gitmeye karar verdi ve Neşe Öğretmen ilk görev yerine geldi. Okul mahvolmuş, camlar kırık, her yer talan edilmiş bir durumdaydı. Okul demeye bin şahit isterdi, sınıf sınıf değildi. Bu çocuklar nasıl eğitim alacaktı? Neşe Öğretmen daha gelir gelmez kendine daha tanımadığı onlarca çocuğu dert edinmişti.

Okulun Onarımı – Her Şey Öğrenciler İçin

Neşe Öğretmen hemen ertesi gün okulun eksikleri için köyün yetkilileri için görüşmek istedi. Fakat ne köylü ne de yetkililer hiçbir şeye yanaşmıyordu. Kimse ”kendi çocukları” için elini taşın altına koymuyordu. Elini taşın altına koyan Neşe Öğretmene de yardım etmeye yanaşmıyordu. Neşe Öğretmen yılmadı ve geri dönmedi. Okulu yaptıracaktı, bundan başka çıkış yolu yoktu.

Parasını ben vereyim, usta bulun yaptıralım ve okulumuzu çocuklarımıza yakışır hale getirelim.

Neşe ALTEN

Böyle dedi ve elini taşın altına koydu. Ertesi gün hemen yapım işleri başlamış ve Neşe Öğretmenin “neşesi” yerine gelmişti. Fakat tüm işler Neşe Öğretmenin bir değil tam iki maaşına bedeldi. Ama bu Neşe Öğretmenin umurunda bile değildi. O yetiştireceği öğrencilerin yüzünde oluşacak gülücüklerin derdindeydi. Tek düşündüğü öğrencileriydi. Ve nihayet okul açılmıştı Neşe Öğretmen görevine başlamış öğrencilerine kavuşmuştu.

Ülkenin Işığını Söndürdüler: 26 Ekim 1993

Neşe Öğretmen göreve başlayalı henüz 25 gün olmuştu ama çok şey başarmıştı. Öğrencileriyle mutluydu, okulunu onarmıştı. Daha ne isteyebilirdi ki? Babasıyla sohbet ediyor, akşam yemeği için hazırlık yapıyordu. İki maaşını daha şimdiden kaybettiği için evde ocakları bile yoktu. Neşe Öğretmen biber kızartmaya karar verir ve o biberleri kızartırken kapı sert şekilde vurulmaya başlar.

Babası kapıyı açmak için kalkmış, ”kim o?” demesine hiçbir karşılık alamıyordu. Dışarıda hava sertti, yumruklar havadan daha sert iniyordu. Babası kapıyı açmak istemiyordu çünkü yumruklar onu tedirgin etmişti. Ama Neşe Öğretmen öğrencilerinin sadece öğretmeni değil aynı zamanda ablası da olmuştu. Belki yardıma ihtiyaçları vardır diye düşündü ve babasına kapıyı açmasını söyledi.

Kapıyı açmalarıyla birlikte silahlı iki terörist karşılarında dikilmişti. Düzgün Türkçe konuşan iki kişiydi bunlar. Neşe Öğretmen ve babasına dışarıya çıkmalarını emretmişlerdi. Orada güya sözde önderliğin emriylehiçbir öğretmen istemediklerini” söylemişler ve Neşe Öğretmenle babasını tehdit etmeye başlamışlardı. Çok fazla geçmeden Neşe Öğretmenin babasını dövmeye başladılar ve Neşe öğretmen köyden yardım almak umuduyla çığlık çığlığa bağırmaya başlamıştı.

Fakat hiç kimse yardıma gelmemişti. Üstelik namludan acı bir çığlık sesi çıkmıştı. Soğuk bir mermi Neşe Öğretmenin babasının başına gelmiş ve babası orada şehit edilmişti. Neşe Öğretmeni de saçlarından sürükleyerek dağa götürdüler.

Geleceğe Sıkılan Beş Kurşun

Neşe Öğretmeni götürdükleri yerde yaptıkları bitmemişti. Tehditlerini söylemeye devam ediyor, sözde önderlerinden bahsediyor bir yandan da Neşe öğretmeni darp ediyorlardı. Ne eğlenceleri, ne de sözleri bitiyordu. Neşe Öğretmen orada göğsüne tam beş kurşun yedi. Göğsü parçalanmış ama bu hain teröristlere yetmemişti. Saçlarını çekiştiriyor bedenini sağa sola savuruyorlardı. Neşe Öğretmen henüz 25 günlük öğretmenken vatanın bir ucunda kanlar içinde can çekiyordu fakat tüm köy o esnada uyuyordu. Oysa bir ülkenin ışığı sönüyordu…

Neşe Öğretmen varını yoğunu bu ülkeye adamış bir öğretmendi. Neşe Öğretmen bu ülkenin ışığıydı, umuduydu. Neşe Öğretmen bu ülkede daha nice Neşe Öğretmenler yetiştirecekti eğer yaşayabilseydi…

”Olay yaşanmadan bir gün önce konuştuk, sesi kısık geliyordu. ‘Kızım ne oldu, neden sesin kısıldı?’ diye sordum. Anne çocuklar Türkçe bilmiyor, onlara ders anlatmaktan, ders çalıştırmaktan sesim kısıldı’ dedi.”

Nazife Alten, Neşe Alten’in Annesi

Neşe Öğretmenin bugün ölüm yıl dönümü. Onu anmak, unutmamak bizlerin en büyük vazifesi. Bizler onun öğrencileri olarak izindeyiz. İyi ki varsın Neşe Öğretmenim… İyi ki tanıdık seni.

Şehit Öğretmen Neşe Alten

Kaybettiğimiz Neşemiz Şehit Öğretmen: Neşe Alten başlıklı yazımızın sonuna geldik. Bizleri Instagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!