Katana Zero Nasıl Bir Oyun?

Katana Zero Nasıl Bir Oyun?

Son yılların en iyi bağımsız yapımlarından Katana Zero nasıl bir oyun? Katana Zero konusu nedir? Oyunun müthiş görselleri ve müzikleri. Oynanış hissi nasıl?

Eğer sizler de şu sıralar bağımsız oyun arayıp bu oyunla karşılaşıp nasıl bir şey olduğunu merak ettiyseniz gelin beraber oyunu incelemeye başlayalım. Merak etmeyin hiçbir şekilde spoiler olmayacak inceleme içinde.

Hikayesi

Öncelikle şunu belirtmek istiyorum genelde bu tarz 2D oyunlar hikayesinden çok oynanış mekanikleri ile öne çıkarken bana göre bu oyunun en vurucu kısmı hikayesi. Benim açımdan harika bir olay oldu bu çünkü ben oyunlarda hikaye arayan bir insanım. Kısaca hikayeyi özetlemek gerekirse ‘The Dragon‘ lakaplı bir acımasız bir samurayı yönetiyoruz. The Dragon öldüreceği kişileri psikiyatrı tarafından öğreniyor. Yani bir diğer deyişle psikiyatr bizim patronumuz. Fakat tek işlevi bize görev veren boş bir NPC değil. Kendisi aynı zamanda bizim hafızamızı kazanmamıza yardım ediyor. Psikiyatrın anlattığına göre The Dragon, hafızasını yıllar önce yaşanan büyük bir savaşta kaybediyor ve The Dragon‘ın gazi olarak döndüğü bu savaş bizlere de oyun için de ufak ufak anlatılıyor.

The Dragon hafıza kaybı yaşamış olsa dahi her gece kabus görüyor. Bu çok gerçekçi kabuslar yüzünden sabahları kalktığında gerçek ve rüya arasında yaşıyor. Bunun için her psikiyatra gidişinde kendisi bize sakinleştirici bir iğne veriyor. Bundan sonrası hakkında da konuşmak isterdim fakat bundan sonra yaşanan her olayda ekrana ağzınız açık bakıyorsunuz. Aynı zamanda şunu belirtmek istiyorum oyunda diyalog seçimleri var fakat hikayenin sonunu etkilemektense sadece hikaye sunumunu etkiliyor. Size cevap vermeniz için kısıtlı bir zaman veriliyor ve bu süre içerisinde bir diyalog seçmek zorundasınız. Diyaloglara çok hızlı cevap verirseniz karşınızdaki kişinin konuşmasını bölmek gibi değişik bir sunuma da sahip.

Tabii hikayeyi bu kadar övdüm ama eksi yönleri de var. Oyunun hikayesi yarım kalıyor ve öyle bir yerde bitiyor ki kendi kendinizi yiyorsunuz. Şaka yapmıyorum 3 gece boyunca her akşam hikaye nasıl devam edecek onu düşündüm uyumadan önce. Yayıncılar bunun için DLC geleceğini duyurdu fakat ortada bir çıkış tarihi yok maalesef.

Katana Zero Nasıl Bir Oyun?

Katana Zero Oynanış

Katana ZERO, hikayesi ile öne çıkıyor diye bu kadar anlattım fakat oynanışta kenara atılacak bir şey değil çünkü oynanış resmen yağ gibi akıyor. Çok hızlı bir oynanışa sahip olan bu oyun “tek vuruş, direkt ölüm” mekanizması üzerine kurulu. Nedir bu mekanizma derseniz şöyle anlatabilirim. Öldüreceğiniz kişiler tek vuruşta ölüyor fakat aynı zamanda sizlerde tek vuruşta ölüyorsunuz. Boss savaşları hariç. Onları tek vuruşta öldürme şansınız yok. Bu mekanizmadan dolayı oyun aşırı hızlı bir oynanışa sahip ve bazen dodge atmak için milisaniyelere kafa tutuyorsunuz. Bu kafa tutmayı kolaylaştırmak için oyunun ikinci mekaniği ortaya çıkıyor. Zamanı yavaşlatma olan bu mekanik sayesinde sizlere gelen saldırılardan kaçmanız daha kolay oluyor. Şunu da belirtmek isterim ki oyunda tek silahımız bir katana fakat bölüm içinde yerden aldığımız itemleri düşmanlara fırlatabiliyoruz.

Katana Zero Nasıl Bir Oyun?

Görsellik ve Müzik

Katana ZERO dışarıdan bakıldığında klasik bir pixel oyun gibi gözükse dahi yapımcı ekip bu pixel görüntüleri o kadar işlemiş ki oyuna hayranlıkla durup etrafı izlediğim sahneler oldu. Özellikle bir sahne var ki oynadığım zamandan beri masaüstü arka planım olarak duruyor. Müzikleri de ayrı bir kaliteli oyunun. Bu incelemeyi yazarken dahi Spotify üzerinden ‘Katana ZERO (Original Soundtrack)‘ playlistini dinliyordum. Tabii müzik denen şey tamamen keyfi olduğu için sizler beğenir misiniz bilemem fakat oyunun havası ile güzel uyum içerisinde müzikler.

Katana Zero Nasıl Bir Oyun?

Katana Zero Son Yorum

Katana ZERO benim son yıllar içerisinde oynadığım en iyi bağımsız oyunlardan biri. Böyle bir etkiyi en son Hotline Miami oynadıktan sonra yaşamıştım. Sizlere şunu söylemek isterim ki evlerde kalmamız gereken bu dönemde 4-5 saatlik güzel bir oyun deneyimi arıyorsanız Katana ZERO kesinlikle aradığınız o oyun. Gerçek bir başyapıt…

Katana Zero Nasıl Bir Oyun?

Katana Zero Nasıl Bir Oyun?” adlı yazımızın sonuna geldik. Bizleri Instagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!


Çağdaş Erdem Nemlioğlu
13 Mart 2000 doğumlu bir mühendislik öğrencisi. Küçüklükten beri oyunlara aşık olan bir insan.