kasım süleymani

Kasım Süleymani kimdir?

Kasım Süleymani 11 Mart 1957’de İran’ın Afganistan sınırında dağlık bir köyde doğdu. 5 yıllık ilkokul eğitimi aldıktan sonra devlete ait inşaat sektöründe çalışmaya başladı.

18 yaşında Ayetullah Humeyni‘nin dini sohbetlerine katılmaya başladı.
1979’da İran Devrimi‘nden sonra ise İran Devrim Muhafızlarına katıldı.
Kasım Süleymani‘nin ismi Irak-İran savaşında duyulmaya başlandı. Önemli görevlerinden birisi ise savaş başladıktan sonra Kirman’da bulunan Şii erkeklere eğitim vermesidir. Daha sonra başarılarından dolayı Kasım Süleymani, 23 yaşında 1. Sarallah Tümen Komutanı olarak vazifelendirildi.

Savaş sona erdikten sonra ise Kudüs Gücü Komutanı olarak görevlendirildi. Göreve geldikten sonra ise Kudüs Gücü’nü istihbarat, sabotaj, suikast gibi pek çok alanda geliştirdi. İsrail’in Güney Lübnan’ı işgalinde Hizbullah‘a destek vererek, 16 yıl sonra İsrail’in işgal ettiği Lübnan topraklarından çekildi. 2003 yılında ABD’nin Irak işgalinde ise ABD’ye yapılan birçok operasyonun başında Kasım Süleymani vardı. Özellikle Şii milisleri eğiterek Haşdi Şabi güçlerini destekledi. Yönettiği Haşdi Şabi güçleri, bir süre sonra IŞID ile Irak topraklarında ölümcül bir savaşa girecek ve IŞID‘in Irak topraklarında savaşı kaybetmesinde büyük rol oynayacaktı. Kasım Süleymani’nin adı Suriye‘de de anılmaya başladı. Suriye iç savaşı çıktığı zaman ise Esad‘a destek vererek, Suriye topraklarında IŞID‘in yenilmesinde rol oynadı. Yaşamının büyük bir kısmını savaşarak geçiren Kasım Süleymani, geçtiğimiz günlerde Bağdat’ta 63 yaşında ABD’nin yaptığı hava saldırısında yaşamını yitirdi.

Kasım Süleymani ve Ölümü

kasım süleymani

3 Ocak gecesi ABD’ye ait Ali Al-Selam hava üssünden havalanan insansız hava araçları, Irak’ta iki noktayı vurmuştu. Daha sonra ABD’li üst düzey bir yöneticinin yaptığı açıklamada, Irak’ta İran’a ait iki hedefin vurulduğu belirtildi. Yerel kaynaklardan aldığımız bilgiler 3 aracın 4 roket ile vurulduğu yönündeydi. Yapılan saldırıda Kasım Süleymani ve Haşdi Şabi Genel Komutan Yardımcısı Abu Mahdi Al-Muhandis‘nin öldürüldğü iddia edildi. Daha sonra Pentagon, Kasım Süleymani‘nin öldürüldüğünü duyurdu, aynı saatlerde İran, devlet televizyonlarında Kasım Süleyman’inin öldüğünü açıklandı. ABD Savunma Bakanlığı, “Başkan’ın talimatıyla, yurtdışındaki ABD personelini koruma yönünde savunma amaçlı, kararlı bir eylem gerçekleştirdik” açıklamalarını yapacaktı. İran Devleti, yapılan saldırıdan ABD ve İsrail’i sorumlu tutarak cevabını en kısa sürede vereceklerini açıkladılar. Kasım Süleymani‘nin ölümünden sonra ise İsmail Kani, Devrim Muhafızları Komutanlığına atandı. Daha sonra Kasım Süleymani’nin yerine atanan İsmail Kani, “Tüm Ortadoğu’da Amerikalıların cesetlerini görmek için biraz sabırlı olun” dedi. 4 Ocak’ta Irak’ın Başkenti Bağdat‘da Süleymani ve Ebu Mühendis için, iki ülkede 4 gün sürecek olan binlerce insanın katıldığı cenaze töreni düzenlendi. Binlerce insan cenaze töreninde “Amerika’ya ölüm ve intikam” sloganları attı.

Gün boyu İran Devrim Muhafızlarıdan Amerikan Hükümetini tehdit eden açıklamalar geldi. Açıklamalarda, Ortadoğu’da ABD’ye ait hayati önem içeren hedefleri belirlediklerini bildirdiler.


Süleyman Uluçay
Bir Parça Tuhaftık Editörü