Karantinada Spor Salonları Nasıl Etkilendi?

Normalleşme sürecinin başlaması ile birlikte pek çok kişinin aklında spor salonları önümüzdeki süreçte nasıl işleyeceği ile ilgili sorular var. “Çalışma saatleri ne olacak? Üyelik ücretleri hakkında bir gelişme olacak mı? Maske ile mi spor yapmak zorundayız? İçeride en fazla kaç kişi olabilir?” gibi sorular merak edilenlerden sadece bazıları. Bu yazımda, kendi gittiğim bir spor salonunda gözlemlediğim ve başkalarından duyduğum kadarıyla merak edilen sorulara maddeler halinde cevaplar veriyor olacağım. Burada yazan bilgilerin her spor salonu için geçerli olmayabileceğini, en iyi bilgi edinme türünün spor salonunuzu telefonla aramak olduğunu belirtmek isterim. En kısa sürede tekrar spor yapmaya başlayacak kişiler için umuyorum ki bu yazı faydalı olacaktır. Karantinada spor salonları bakalım nasıl etkilenmiş.

karantinada spor salonları

Sorular ve Cevapları

1- Spor salonlarının çalışma saatleri değişti mi?

Çoğu spor salonunun açık olduğu süreler kısaltıldı. Buna bağlı olarak spor salonları, üyelerin üyeliklerini uzatabiliyorlar.

2- Spor salonuna girişler nasıl olacak?

Spor salonlarına girişlerin randevu sistemi ile olması tavsiye ediliyor. Bu şekilde kalabalık oluşmasının da önüne geçilecek. Spor salonuna gelen kişilerin isimlerinin ve geldikleri saatin görevliler tarafından kaydedilmesi önemli bir uygulama. Böylelikle yeni vakalar ortaya çıkarsa nasıl yayıldığı daha yakından takip edilebilecek. Görevliler, girişlerde herkesin maske taktığından emin olacaklar. Bazı spor salonlarında ateş kontrolü de yapılabilir. Spor salonuna gelen kişilerin girişlerdeki dezenfektanlarla da ellerini temizlemeleri gerekiyor.

3- Aletlerle ilgili ne gibi kurallar var?

Aletlerin, görevli personel tarafından sıklıkla temizlenmesi gerekiyor. Ayrıca sosyal mesafe kuralları spor salonlarında da devam ettiğinden spor aletlerinin aralarındaki mesafenin açıldığını görebilirsiniz. Küçük spor salonlarında bazı aletler kaldırılmış veya kullanıma kapatılmış olabilir.

karantinada spor salonları

4- Spor salonunun içinde mola verebilir miyiz?

Maske ile kaldığınız sürece spor salonunun içinde mola verebilirsiniz. Ancak maskenizi çıkarıp dinlenmek isterseniz spor salonundan çıkıp başka insanların olmadığı bir yerde bunu yapmanız gerekli. Ayrıca, setler arasında mola veren sporcular dışında spor salonunun içinde beklemek de yasaklandı.

Maske ile spor yapmak gerçekten zor olabilir. Dolayısıyla ilk antrenmanlarımızda kendinizi yormadan alışmaya çalışmanızı tavsiye ederim. Ara sıra spor salonundan dışarı çıkıp maskenizi çıkararak molalar almanız iyi gelebilir.

5-Takım oyunları ve temas gerektiren sporların spor salonlarında yapılacaklar mı?

Bu sporların şu anki kurallara bağlı olarak spor salonunda yapılması yasak. Bireysel olarak antrenman yapacak sporcularında 2 metre sosyal mesafe kurallarına uyması gerekmektedir.

6- Havlu vb. veren spor salonlarında sağlık açısından önlemler olacak mı?

Kurallara göre spor salonlarının sporculara eğer havlu veriyorlarsa tek kullanımlık havlu vermeleri tavsiye ediliyor. Her sporcunun kolayca alıp kullanabileceği yerlerde tek kullanımlık havlular olmalı. Ancak normal havlu verilecekse de bunların temizlik açısından uygun koşullarda temizlenmesi zorunlu.

Kendi Düşüncelerim

Koronavirüs salgınının bitmediğini dolayısıyla hepimizin hâlâ çok dikkatli olması gerektiğini hatırlatmak isterim. Kendi bünyenize güvenip hastalığın sizin etkilemeyeceği gibi yanlış bir düşünceye sahipseniz de hastalığı başkalarına yayma potansiyeliniz olduğunu da unutmayın. Size bulaşan bir hastalık, çarpan etkisiyle birlikte toplumdaki pek çok bireye bulaşabilir. Dolayısıyla spor salonlarındaki kurallara eksiksiz bir şekilde uymak çok önemli.

Bu yazımda, spor salonlarının karantinadan sonraki durumuyla ilgili genel itibariyle önemli olan soruları cevaplamaya çalıştım. Tekrar hatırlatmak isterim ki bu kuralların bazıları kendi spor salonunuz için az da olsa değişiklik gösterebilir. En doğru bilgiyi almak isterseniz gittiğiniz spor salonundaki görevli personelle konuşmanız en doğrusu olacaktır.

” Karantinada Spor Salonları ” konulu yazımızı umarız beğenmişsinizdir. Okuduğunuz için teşekkürler.

Diğer içeriklerimize göz atmak için buraya tıklayın. Ayrıca, bizi Instagram ve Twitter üzerinden takip etmeyi unutmayın!


Hasan Berk Zengin
Merhaba, ben Hasan Berk Zengin. Robert Koleji'nde 11. sınıfa gidiyorum. Ekonomi ve tarih alanlarında araştırmayı ve yazmayı seviyorum.