Karantinada Oynanacak Oyunlar

Dünyayı kasıp kavuran koronavirüs salgını son zamanlarda de ülkemizi esir almış bulunmakta. Ülkemizde ise bu virüsün yayılmasını engellemek ve olası vakaları en aza indirmek amacıyla birçok önlem alınmış durumda. Öğrenciler bu durumdan biraz da olsa mutlu yararlanan kesimler. Çünkü ilk, orta ve lise düzeylerine 3 (2. haftadan sonra uzaktan eğitim olacak şekilde); yüksek öğrenim düzeylerine 3 hafta ara verildi. Bu ara, çok gerekli durumlar haricinde evden çıkmazken oyunlarla vakit geçirmek için büyük bir fırsat. Evde sıkılmanın önüne geçebilecek tek şey ise karantinada oynanacak oyunlar.

Bu yazımızda da evde sıkılmamanız sizler için, tatilde oynayabileceğiniz oyunları sıraladık. İyi okumalar!

Euro Truck Simulator 2

Karantinada Oynanacak Oyunlar
Fotoğraf: Steam

Karantinada Oynanacak Oyunlar listemizin ilk oyunu, Euro Truck Simulator 2. Nerede o eski şoförler? Önemli yüklerinizi kamyonunuzla akıl almaz mesafelere teslim edin, Avrupa’yı bir uçtan uca dolaşırken yolların kralı olun. Oyun öylesine çok sevildi ki birçok DLC paketiyle genişlemeler ve geliştirmeler sunuldu. Böylece oyuncuyu daha çok oyuna bağladılar. Eğer direksiyon setiniz varsa ve bu oyunu hiç oynamamışsanız, çok yazık etmişsiniz.

Half-Life 2

Karantinada Oynanacak Oyunlar
Fotoğraf: Steam

Karantinada Oynanacak Oyunlar listemizin ilk oyunu, Half-Life 2. Oyun tarihinin tartışmasız en iyi oyunlarından biri. Listeye almasaydım haksızlık olurdu.  Kendisi 2004 yılında piyasaya sürülmüş ve 40’tan fazla ödül almıştı. Tekrardan uzaylı yaratıkların baskınına uğramış, kaynakları tükenmiş ve gittikçe azalan nüfusa sahip bir dünyada levyenizi kapıp ufak bir nostalji yaşamak istiyorsanız mükemmel bir seçim.

Mount & Blade: Warband

Karantinada Oynanacak Oyunlar
Fotoğraf: Steam

Soğuk bir kış sabahında, üstünde kat kat kıyafet ile 1GB RAM’i olan bilgisayarında açmışsın bu oyunu ve haritada huzurlu huzurlu dolaşıyorsun. Ve birden karşına çöl haydutları çıkıyor. Ana hikâyeyi oynayacağınız gibi, sayısız modlarıyla oyununuzun içeriğini daha da geliştirebilirsiniz. Övgüye ihtiyacı olmayan oyundur kendileri, alınmaca gücenmece yok. Hatta bu oyun o kadar çok tuttu ki duyurulmasından 8 sene sonra çıkaracakları bir oyun daha hazırladılar arkadaşlar, inanır mısınız? :///

Far Cry 3

Karantinada Oynanacak Oyunlar
Fotoğraf: Steam

Bir oyun düşünün, kötü karaktere karşı sempati duyuruyor. Her oyunun yapabileceği bir şey değildir. Oyunun hikâyesi aslında klişe bir konu lakin hikâye anlatımı ve kişilerin yansıtılması, oyunu sürükleyici hale getiriyor. Açık dünya mekaniğinde olan oyunda ana hikâyeden çok mu sıkıldınız, yapabileceğiniz tonla aktivite var. Ya da en basitinden atlayın aracınıza ve oldukça güzel tasarlanmış adada tur atın.

Crysis 1-2-3

Karantinada Oynanacak Oyunlar
Fotoğraf: Steam

İlk oyunda sağladığı başarıyı çıkardığı diğer oyunlarla katlasa da, serinin fişi aniden çekilmişti. Çıktığı zamana göre oldukça iyi bir oyun olan Crysis’te, oyundaki her nesneyle etkileşime girebiliyorduk. Crytek, açıkçası bir FPS oyunu nasıl yapılır diye göstererek tüm dünyaya ders vermişti (but can it run Crysis?). Hatta, o zaman çoğu oyun Türkçe’yi desteklemiyorken, oyunu Türkçe dublajlı çıkardılar. Vaktiniz var ise seriye bir göz atmanızı kesinlikle tavsiye ederim.

Grand Theft Auto V

Karantinada Oynanacak Oyunlar
Fotoğraf: Steam

İlk oyunu 1998’te yayınlanan GTA serisinin son oyunu. Steam Ödülleri 2018’de Aşk ile Devam Ettirilen ödülünü de kapmış bir oyun. Dilerseniz oyunun hikâyesinde ilerleyebilmek için haritadaki görev noktalarından görevler alabilir, dilerseniz de Los Santos’un altını üstüne getirebilirsiniz. Tıpkı önceki oyunların mantığı gibi. Oyundaki diğer güzellik ise hayatın devam ediyor oluşu. Yani her karakterin kendine ait bir dünyası var ve o dünya da hayat hiç durmuyor. Açık dünya kavramında yeni bir akım getirmiş bu oyunu oynamadım diyenlerden olmayın.

Counter-Strike: Global Offensive

Karantinada Oynanacak Oyunlar
Fotoğraf: Steam

2012 yılında piyasaya sürülmesinden beri günümüze kadar en çok tercih edilen oyunlardan biri. Son yıllarda PUBG ve Fortnite gibi rakipleri çıkmasıyla yıldızı sönmedi değil. Ancak oyun ücret ödemeden de oynanabilir olunca oyuna yeni oyuncular da dâhil oldu. Geçtiğimiz günlerde ise kendi rekorunu kırarak 1 milyon eş zamanlı oyuncu sayısını gördü. Zamanında piyasada tercih edilen bu oyun, şimdilerde rakiplerini yakalamakla meşgul.

Tom Clancy’s Rainbow Six Siege

Karantinada Oynanacak Oyunlar
Fotoğraf: Steam

Popüler Rainbow serisinin altıncısı olan Siege, terörist takımlar ile onları durdurmak isteyen anti-terörizm birimlerinin aralarında geçen mücadeleyi anlatıyor. Bu mücadele yönüyle CS:GO’yu andırsa da iki oyunu karşılaştırdığımızda Siege, büyük farkla önde. Çünkü CS:GO daha basit ve oyuncuyu savaşa daha hızlı sokmakta. Siege tarafına baktığımızda ise operatörleri, oyun mekanik ve grafikleri, yapılan taktiksel savaş bakımından daha avantajlı.

Undertale

Karantinada Oynanacak Oyunlar
Fotoğraf: Steam

Oyunun hikâyesi aslında birçok fantastik oyunda karşılaşacağımız türden ama daha önce de bahsettiğim gibi hikâye anlatımı oldukça tatlı. Oyunun grafiği piksel sanatından oluştuğu için sakın oyundan uzaklaşmayın çünkü oyun; sizin içinizi ısıtacak. Oyun insan doğasının ne kadar şiddete meyilli olduğunu, ancak aynı zamanda şiddetten oldukça uzak kalması gerektiğini öğretiyor. Burada oyundaki affetme mekaniği çok dikkat çekici. Steam’de oldukça düşük bir fiyata satılan oyunu bu tatil içinde oynama fırsatını kaçırmayın.

The Elder Scrolls V: Skyrim

Fotoğraf: Steam

Video oyunları tarihinin en çok konuşulan oyunlarından. Çıkışının üzerinden çok uzun yıllar geçmesine rağmen hala çılgınca modlanan ve yüzlerce saat oynanan bir oyun olduğundan bu ünü boş bir ün değil. Bir ejderhanın kafasına atlayıp, beynini deşmenin nasıl bir haz verdiğini merak ediyorsanız, bu oyunu indirmekle geç kalmayın. Koşarak serüvene dalın. Oyunu, tüm diyalogları okuyarak ve gerçek hayattaymış gibi oynayın.

Battlefield I

Fotoğraf: Origin

Daha çok multiplayer modlarıyla başarılı olan DICE bu oyunda, gerçekten akılda kalıcı, derin ve üstüne uğraşılmış bir senaryoya sahip. Savaşın kahramanlık hikâyelerinden çok daha öte olduğunu anlayabiliyorsunuz. Her bölümünde bir askerin bedeninde hazırlıksız savaşın içinde buluyorsunuz kendinizi. Yapmanız gereken tek şey hayatta kalmak. Savaş alanında sonsuza dek arkasına sığınabileceğiniz bir siper ya da yüzlerce kurşuna dayanabilecek bir duvar yoktur.

Ve sizi okuldan koruyacak uzun süren tatil asla var olmadı.

The Sims 4

Fotoğraf: Origin

Karantinada Oynanacak Oyunlar listemizin en uzun soluklu oyunu, tüm zamanların en uzun soluklu ve bağımlılık yaratan oyunlardan olabilir The Sims. Bazı oyuncuların nefret edip ötelediği bazıların ise başından kalkamadığı yaşam simülasyonu. Kız oyunu (ne demekse), insanların sadistçe fikirlerini gerçekleştirdiği bir oyun dendi. Harika yenilikler var ama aynı zamanda sökülen devasa bir içerik de var. Önceki oyunlardaki gibi harita interaktifi yok mesela. Ve oyun tamamen DLC’lere dayandırılmış. Klasik EA, çok fazla kelimeye ihtiyaç duymuyorum. Her ne kadar para toplamak mantığına kurban giden bir oyun olsa da keyifli vakit geçirmek için yeterli.

Hitman (2018)

Fotoğraf: Steam

2016’da çıkan oyuna kadar seri, bir değişiklik içinde girmemişti. Hitman 2016’da ise hikâye baştan yazılmıştı. Canım 47’im yine kel, yine tehlikeli ama karakter tasarımı Absolution’a göre yetersiz kalmıştı. Hitman 2’de önceki oyunların sürükleyiciliği yok açık konuşursak ama bölümlerinin tekrarlanabilir olması ve onlarca suikast tekniğinin olmasıyla bu açığı kapatıyor. Bölümlerin haritaları keşfedilmeye açık ve başarı için ipuçları barındırıyor. Yoğun içeriği ile stratejik suikastı da seviyorsanız, oynamaya değecek bir oyun kendileri.

Call of Duty: Modern Warfare 2

Fotoğraf: Steam

Hayatında hiç oyun oynamamış birini ekrana kilitleyecek potansiyele sahip. Grafikleri, sesleri, müzikleri ve içeriğiyle verilen parayı kuruşuna kadar hak eden nadir oyunlardan birisi. Kaptan Price ile birlikte çıkılan görevler, adrenalini yükseltmede hala birinciliği koruyor. Oynamayanın çok fazla şey kaçırdığı oyun.

FIFA 19

Fotoğraf: Origin

Yılların eskitemediği serilerden biri. Son oyunuyla karışık geri dönütler alsa da hala popülerliğini ve hayran kitlesini kaybetmiyor. Ayriyeten oyun, UEFA Şampiyonlar Ligi lisansı ile oyuncuya sunulacağını da öğrendiğimizde de kalbimizi çalmıştı.


Fatma Kevser Aktuğ
Hitman'e gönül vermiş, oyun sever.