Karantinada Okunabilecek 3 Kitap

Hepimiz karantina günlerinde sanırım sıkılıyoruz. Ama kitap okumayı hepimiz ya beceremiyoruz ya sevmiyoruz. Çoğu insan okuduğu kitap okumayı, okuduğu kitap sıkıcı geldiği için bırakmaktadır. Sizler için okuması zevkli , okurken sıkılmayacağınızı düşündüğüm 3 kitabı Karantinada Okunabilecek 3 Kitap başlığı altında derledim.

Karantinada Okunabilecek 3 Kitap
Jack London- Beyaz Diş

1- Beyaz Diş (Jack London)

Karantinada Okunabilecek 3 Kitap listemizin ilk kitabi; Beyaz Diş. Jack London’un 2. kitabı olan Beyaz Diş 1906 yılında yayımlanmaya başlamıştır. İlk olarak dergilerde yayınmanmıştır sonradan ise kitap haline gelmiştir. Jack London’ın ıssız diyarı, yabani, buz kalpli Kuzey Topraklarındaki hayatı konu edindiği roman Beyaz Diştir. Yazar romanında yarı kurt yarı köpek olan Beyaz Diş’in; farklı efendiler ile yaşadıkları, vahşi yaşamdaki hayatta kalma mücadelesini ve en sonunda evcilleştirilmesini konu almıştır. Yazar bizlere vahşi yaşamdaki hayvanların bile sevgiye muhtaç olduğunu çok başarılı bir şekilde anlatmıştır. Vahşi yaşamın zorluklarını romandaki betimlemeler ile çok iyi anlayabiliyoruz.

İnsan, mağlubiyeti ağzına aldı mı, zaten yarı yarıya mağlup olmuş demektir.

Beyaz Diş – Jack London

2- Sol Ayağım (Christy Brown)

Christy Brown – Sol Ayağım

Kitap otobiyografi şeklinde yazılmış akıcı bir romandır. Engelli ve felç olarak Dünya’ya gelmiştir. 5-6 yaşlarına kadar hiç bir zeka belirtisi göstermemiştir. Kitapta büyüdükçe konuşamamanın verdiği zorlukları, annesi babasına olan acizliği ve sol ayağıyla yaşama tutulma macerasını anlatmaktadır. Zamanla kullanabildiği sol ayağını geliştirmeye başlamış yazılar yazmaya, resim çizmeye çalışmıştır. Bu olayı annesi ve çok sayıda olan kardeşleri de desteklemiştir ve kendini hızla geliştirmiştir. İçerdiği azim hikayesi ile çok sevilen bir çok dilde çevrilen ve en çok okunan kitaplar arasına girmeyi başarmıştır. Yalın ve akıcı bir dile sahip olan kitap okuyucularını neredeyse hiç sıkmamıştır.

Kitaplar evimizde pek sık görülmezdi.

Ekmeğin daha önemli olduğu düşünülürdü. Karnımızı doyurmak zihinlerimizi doyurmaktan daha önemli bir işti..

Sol Ayağım – Christy Brown

3- Kırlangıç Çığlığı (Ahmet Ümit)

Ahmet Ümit’in kaleminden sosyal konuları ele alan roman harika bir okuma zevki sunmaktadır. Baş komiser Nevzat ve ekibi çocuklara ve organlara musallat olanlarla uğraşacaktır ve sonuç şaşırtıcı olacaktır. Dünyayı hem iyinin gözünden hem de kötünün gözünden acımasız olduğunu bize göstermektedir. Kitapta yaptığı betimlemeler ile okuyucu içene çekerken, akıcılığı sayesinde zamanı su gibi akıtmaktadır.

Vicdanını yitirmiş bir dünyadan başka nedir ki cehennem ?

Kırlangıç Çığlığı- Ahmet Ümit

Karantinaya girmişken her şeyi listelemekten çekinmiyoruz. Bu kitaplar tamamen şahsi görüşümüzce okunması gereken kitaplardır.


İsmail Tekin
YKS'ye hazırlanan araştıran öğrenen azimi bitmeyen ve öğrendiklerini paylaşmayı seven evrende ki küçük bir insan.