Karantina Kısıtlamaları Azaltılıyor: ABD Ekonomisi Corona’dan daha mı önemli?

Bir önceki yazımızda ABD’nin corona karşıtı protestolarından ve Trump’ın bu protestoları Twitter’dan yaptığı paylaşımla desteklediğini sizlere aktarmıştık. Corona’ya karşı kısıtlamaları ilk kaldıran Cumhuriyetçi Vali Brian Kemp  yönetimde olan Georgia’ydı.

Georgia’nın ardından Oklahoma, Alaska ve Güney Karolina da kısıtlama konusunda kuralları esnetme yönünde adımlar attı. Berber salonları, güzellik merkezi, dövme salonları, spa ve spor salonları tekrar açıldı. İlerleyen haftalarda kademeli olarak birçok işletmenin açılmasına da izin verilecek.

Tennessee eyaleti valisi pazartesi günü itibariyle restoranların tekrar açılacağını duyurdu. Montana’da sosyal mesafe kurallarına uymak şartıyla kiliselerin, restoranların ve okulların 7 Mayıs’ta tekrar açılacağını duyuruldu.

Texas’ta da, ekonomik faaliyetler kısmen yeniden başladı. Eyalet valisi, perakende mağazalarının, belirlenen sosyal mesafe koşullarını gözetmek şartıyla satışlara başlamalarına izin verdi.

Sert sözlerle Twitter hesabından Trump’ın büyük eleştirilerine ve ağır sözlerine mağruz kalan New York valisi Andrew Cuomo Pazar günü yaptığı açıklamada 15 Mayıs’ta New York için karantinanın süresinin sona ereceğinin ancak bunu salgının 2 haftalık süreçte bir düşüş olması ile gerçekleşeceğini belirtti.

Cuomo: Amerika’nın herhangi bir eyaletinde önlemlerin çok erken hafifletilmesi, başkaları için de tehdit oluşturuyor.

ABD Başkanı Donald Trump ise daha önceki paylaşımlarını hiçe sayarak Georgia Valisi’nin aldığı karara katılmadığını, 3 aşamalı planında sunduğu ilk aşamayı ihlal eden birçok işletmenin açılmasına kesinlikle doğru bulmadığını geçtiğimiz Çarşamba (24 Nisan) yaptığı basın toplantısında dile getirmişti.

Hatta aynı gün attığı twitte hiçbir zaman işletmelerin açılmasına onay vermediğini, sadece Georgia halkı için en iyisi neyse valiye onu yapması gerektiğini söyledim diye açıklama yapmıştı.

Donald Trump kendisiyle çelişiyor

Trump’ın 17 Nisan’da Michigan ve Minnesota’ya özgürlük çağrılarında bulunmuştu. Ama an itibariyle Georgia için bu kararın erken olduğunu savunmaya başladı. Bunun nedenini bir kesim politika olarak değerlendirirken, bir diğer çıkarım ise kaostan dolayı gündem değiştirme. Çünkü corona salgınının en sert vurduğu ülkelerden biri ABD oldu.

Başarısız ve aldığı geç önlemleri Trump olabildiğince örtbas etmeye çalışmakta. Bunu da kendi bildiği yolla yapmaya çalışıyor. Corona karşıtı protestocuları destekleyip, ülke ekonomisinin çok zor bir durumda olduğunu, “ABD ekonomisinin uzun süre durmasının mümkün olmadığını” belirtiyor. Önlemlerin en kısa sürede hafifletilmesi ve ekonominin tekrar canlanması adına 3 aşamalı normale dönüş planı hazırlığı yaparken en büyük destekçilerinden biri olan Cumhuriyetçi Georgia Valisi Kemp’e arkasını dönerek,  “Doğru olduğunu düşündüğü şeyi yapmasını istiyorum ama yaptığına katılmıyorum” dedi.

Siyasi gelgitin arasında her şeye rağmen işletmeler neden açılıyor ?

VOA’nın yaptığı habere göre ABD son 5 hafta içinde 26 milyon kişinin işsiz kaldığı Amerika’da, 1930’lardaki Büyük Buhran’dan sonraki en derin işsizlik krizi yaşanıyor. Georgia eyaletinin başkenti Atlanta’daki kuaför salonunu 33 gün sonra yeniden açan Lester Crowell, “Çok kötü etkilendik. Salonu ayakta tutmak için bankadaki birikmiş paramı kullanmak zorunda kaldım” diyor.

Beyaz Saray ekonomik danışmanı Kevin Hassett ülkede işsizlik oranının Nisan ayında yüzde 16 ya da daha fazla olacağını kaydetti.

“Daha önce görülmemiş oranda kötü rakamlar göreceksiniz”

Beyaz Saray ekonomi danışmanı önümüzdeki birkaç ayın çok kötü görüneceğini düşündüğünü de vurguladı.

ABD için fark etmemiz gereken şey şu, kendi içlerinde o kadar karmaşıklar ki corona bile kendi ekonomilerinin çöküşü kadar tehlikeli değil. 1 ay içinde yaklaşık 30 milyon kişi işsizlik başvurusunda bulunurken küçük işletmelere yönelik yaklaşık 500 milyar dolarlık yardım paketi kabul edildi. Fakat bu büyük rakamlar arasında ayrılan bütçede yalnızca 75 milyar dolar hastanelere ve 25 milyar dolar da corona testlerine ayrılmış durumda.

3 Kasım’daki ABD Başkanlık Seçiminde demokrat partinin adayı eski başkan yardımcısı Joseph R. Biden ile yarış içinde olan Donald Trump, ekonominin düzelmesi ve negatif okların kendini bulmaması için bir çaba içinde. Çünkü salgın karşısındaki kriz yönetim performansı, Kasım 2020 başkanlık seçimlerinde en belirleyici etkenlerin başında gelecek. Trump döneminde ki borsa “Trump Yükselişi” adı altında kesintisiz bir yükselişteyken seçim öncesi en büyük kozlarından biri bu yükselen ekonomi olacaktı. Ancak corona salgını ile oluşan olağanüstü durum tüm planları altüst etti. Trump’ın yapmaya çalıştığı ekonomiyi yeniden canlandırmak ve sürdüreceği seçim kampanyasında bunu lehine kullanmak ancak demokrat valilerin üzerine yürüyerek ve halkı bir gün destekleyip (belirli eyaletlerdeki) protestocuları desteklerken başka bir gün ise kendi partisinin valisine yaptığını doğru bulmuyorum demesi işlerin aslında gün geçtikçe Trump adına kötüye gitmesinden kaynaklanıyor. Çünkü 2016 seçimlerine göre Hillary Clinton’dan daha güçlü bir rakibe sahip.

Yapılan anketlerde gösteriyor ki yüzde 48 ile Joe Biden önde giderken Trump’ın aldığı oy yüzde 42 civarında. Trump’ın endişelenmesi için geçerli bir nedeni var diyebiliriz. “Görünmez Düşman” ve hatta “Çin Virüsü” diye adlandırdığı COVID-19 gün geçtikçe Trump’ın işini ve ülkesinin ekonomisi bir hayli zor duruma sokmakta. İlerleyen günlerde corona’nın ABD ekonomisini nasıl etkileyeceğini hatta bizlere bile mal olacak bu etkinin nasıl sonuçlanacağını hep beraber göreceğiz. Sizler için haberlerin takibindeyiz.

Bizleri Instagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip etmeyi unutmayın.