Karantina Döneminde Kendimizi Geliştirmek

kendini geliştirmek karantina

Belki de karantina zamanlarının sonlarına yaklaşıyoruz. Ancak hâlâ içinde bulunduğumuz karantina sebebiyle günlük hayatımız çok değişti. Pek çoğumuzun okulları ve çalıştığı iş yerleri kapandı, hiçbirimizin dışarıya çıkıp sokakları gezme şansı kalmadı. Hâl böyle olunca “Evlerimizde tıkılı kaldığımız bu karantina günlerde kendimizi geliştirmek için neler yapabiliriz?” sorusu da pek çoğumuzun kafasını kurcalıyor. Bu yazımda sizlere, kendinizi geliştirmek için çeşitli çevrimiçi kaynaklar önereceğim. Böylelikle, her ne kadar evde sıkılsak da, karantinadaki boş vakitlerimizi kendimizi geliştirmek için nasıl kullanabileceğimizi göreceğiz.

Coursera

coursera
www.coursera.org

Coursera; Stanford, MIT, Yale ve Amsterdam Üniversitesi gibi pek çok prestijli üniversitenin İngilizce kurslarına sahip bir internet sitesi. Sitede paralı olanlar kadar pek çok ücretsiz kurs da mevcut. Hem İngilizcenizi geliştirmek hem de kodlama, psikoloji, felsefe veya mühendislik gibi konularda üniversite seviyesinde kurslar almak istiyorsanız Coursera’ya üye olmanızı kesinlikle tavsiye ederim. Kursu tamamlama hızınız size kalmış ve genellikle ödevler için de bolca vaktiniz oluyor. Kursunu aldığınız konuyu videolardan yazılı kaynaklara kadar pek çok vasıta ile daha iyi anlıyorsunuz. Bazı ödevleriniz sizin gibi diğer öğrenciler tarafından kontrol ediliyor. Siz de başka öğrencilerin çalışmalarını değerlendiriyorsunuz. Kendinizi akademik açıdan geliştirmek ve sıfırdan bir konu öğrenmek isterseniz Coursera profesyonel kurslarıyla sizin için bire bir. Ben geçtiğimiz haftalarda, Pennsylvania Üniversitesi tarafından verilen Ancient Philosophy: Plato & His Predecessors (Antik Felsefe: Plato ve Öncesinden Gelenler) ve Yale Üniversitesi tarafından verilen Introduction to Psychology (Felsefeye Giriş) derslerine yazılmıştım. Eğer dersleri tamamlayamayacak olursanız merak etmeyin. Kurstan istediğiniz zaman ayrılabiliyorsunuz. Eğer kursu tamamlarsanız, $59.99 vererek kursu veren üniversiteden resmî bir sertifika alabiliyorsunuz.

Quora

quora karantina
www.quora.com

Quora, pek çok kişinin İngilizce sorular sorduğu veya başkalarının sorularını cevapladığı bir forum. Bu platformda tarihçilerden ekonomistlere, astrofizikçilerden sporculara pek çok kişi yer alıyor. İlgi alanlarınıza göre çeşitli konuları takip edebilirsiniz ve space’lere katılabilirsiniz. Ben Türkiye tarihi, İkinci Dünya Savaşı, ekonomi ve felsefe gibi konuların sayfalarını takip ediyorum. Yeri geldiğinde başkalarının sizden bazı sorulara cevap istediği de oluyor. Eğer kendimi yeterli görüyorsam bu konularda da kendimce cevaplar yazıyorum. Hayatım boyunca asla öğrenemeyeceğim bilgileri, gerçekten deneyimli kişilerden buradan okuyarak öğrendim. Bu sebeple bu platformu kesinlikle sizlere de öneririm.

Quora’da paylaşım yapan insanların zenginliğini daha iyi anlamak isterseniz size takip ettiğim iki kişiyi söyleyeyim. Birincisi Eva Kor (https://www.quora.com/profile/Eva-Kor). Kendisi İkinci Dünya Savaşı ailesi ile birlikte Auschwitz toplama kampındaymış. İkiz kardeşi ile birlikte ailesinin kalan fertlerinden zorla ayrılmış ve ailesini bir daha asla görememiş. İkiz kardeşi ile birlike ürkütücü deneyleriyle bilinen Nazi doktor Jozef Mengele’nin deneylerinde kullanılmış. Kendisinin o zamanlarla ilgili yazıları ve çeşitli konulardaki düşünceleri beni derinden etkiliyor. İkincisi ise Dima Vorobiev (https://www.quora.com/profile/Dima-Vorobiev). Kendisi Sovyetler Birliği zamanında propaganda görevlisi olarak çalışmış. Sovyetler Birliği ve propaganda hakkında derinlemesine yazıları mevcut. Siz de bu kişilere sorular sorabilirsiniz ve belki de sizin sorularınızı da yanıtlarlar.

JSTOR (Üniversite Öğrencileri İçin)

jstor logo
www.jstor.org

JSTOR, pek çok dilde akademik makalelere ulaşabileceğiniz bir arşiv. Ancak bu arşive sadece eğer üniversiteniz abone ise girebilirsiniz. Burada tarihle ilgili makalelerinden teknolojik araştırmalara kadar pek çok kaynağa ulaşabilirsiniz. Özellikle üniversitedeki dersleriniz devam ediyorsa ve araştırmalar yapmanız gerekiyorsa bu arşivi sizlere kesinlikle öneririm. Ya da, güvenilirliği daha yüksek olan kaynaklardan belirli bir konuyu araştırmak istiyorsanız yine JSTOR sizin için en doğru seçimlerden birisi olacaktır. Ayrıntılı pek çok araştırma ve makale bu arşivde mevcut.

Bonus

netflix karantina

Kitapların, dizilerin ve filmlerin de kendinizi geliştirmek için önemli olduğunu unutmamak gerek. Karantina döneminde Netflix’ten izleyeceğiniz bir belgesel veya etkileyici bir film, ya da okuyacağınız güzel bir kitap da bence çok önemli. Ben, geçtiğimiz günlerde Into the Night dizisini bitirdim ve Daron Acemoğlu ile James A. Robinson’un Ulusların Düşüşü kitabına başladım. Bunları da sizlere öneririm. Into the Night, son zamanlarda izlediğim en ilginç bilim kurgulardan. Sadece 6 bölüm olması ve her bölümün de 35 dakika olması hemen bitirebilmenizi sağlıyor. Ulusların Düşüşü ise zenginlik ve ekonomik gelişimin temellerine ilginç bir bakış açısından yaklaşıyor. Ekonomiye ve tarihe ilginiz varsa kesinlikle tavsiye ederim. Görüşmek üzere.

ulusların düşüşü

Karantina döneminde okuyabileceğimiz kitaplar, izleyebileceğimiz filmler ve oynayabileceğimiz oyunlar hakkında daha detaylıca yazılmış diğer içeriklerimiz için tıklayabilirsiniz.


Hasan Berk Zengin
Merhaba, ben Hasan Berk Zengin. Robert Koleji'nde 11. sınıfa gidiyorum. Ekonomi ve tarih alanlarında araştırmayı ve yazmayı seviyorum.