Karakomik Filmler incelemesi

Karakomik Filmler Koleksiyon 1 İncelemesi

Karakomik Filmler Koleksiyon 1 İncelemesi – Karakomik Filmler, Cem Yılmaz’ın kıssadan hisse anlayışını benimsediği 2 film bir arada konseptli film serisidir. Bu serinin birinci koleksiyonu, 2 Arada ve Kaçamak adlı iki orta metraj kara mizah filmlerinden oluşmaktadır. Karakomik Filmler, son zamanlarda çıkardığı filmler sebebiyle birçok eleştiriye maruz kalan Cem Yılmaz‘ın bence şu ana kadar yapmış olduğu en iyi filmler arasında üst sıraları çekmektedir. Dört tane uzun film yapmak yerine kısa ve öz çekilen bu dört film, anlatılmak isteneni öz bir şekilde aktarmakta, gereksiz sahne ve diyaloglardan kaçınmaktadır. Ne yazık ki Karakomik Filmler, Türk sinemasında gerektiği değeri görememiş bir sanat eseri serisidir. Sadece sosyolojik ve psikolojik birçok alt metin içermekle ve üzerine düşünülmesi gereken birçok noktaya değinmekle kalmayan bu koleksiyon, aynı zamanda çok iyi sinematografiye ve oyunculuklara sahiptir.

Karakomik Filmler incelemesi
Karakomik Filmler Koleksiyon 1 Posteri

2 Arada

 • Yönetmen: Cem Yılmaz
 • Senarist: Cem Yılmaz
 • Süre: 63 dk
 • Yıl: 2019
 • Tür: Dram, Komedi
 • IMDB Puanı: 6.4
 • Oyuncular: Cem Yılmaz, Ozan Güven, Cemre Ebuzziya, Zafer Algöz, Uraz Kaygılaroğlu, Umut Kurt, Bala Atabek, Cem Davran

Özet

Bir arabalı vapurda geçen 2 Arada filmi, bu gemide yatıp kalkan vapur çalışanı Ayzek‘i anlatmaktadır. Ayzek’in ön üç dişi kırıktır, tek istediği gülümseyerek hizmet edebilmek ve vapurun daimi kullanıcısı olan Songül ile birlikte olabilmektir. Bir gün vapur şirketi el değiştirir. Değişim sürecinde kalacak çalışanları belirleyecek bir Mülakatçı‘nın gelmeye başlamasıyla vapurda işler değişecektir.

Karakomik Filmler 2 Arada fragmanı

Cem Yılmaz’ın canlandırdığı arkadaşları tarafından Ayzek lakabını almış Metin adlı karakter, vapurdaki büfede çalışan mülayim, kendine has, işini seven ve iyi yapan biridir. Ayzek’in ön dişlerinden bazıları kırıktır, bu sebeple tek istediği “Dalgalarla gülümse” sloganıyla yol alan vapurda daha iyi hizmet verebilmek, uyum sağlamak ve Songül ile birlikte olabilmek için dişlerini yaptırmaktır. Ayzek lakabını Aşk Gemisi dizisindeki mürettebattaki Isaac karakterinden almıştır çünkü ikisinin de amacı yolculara en iyi hizmeti verebilmektir.

Gariban Ayzek, diş tedavisine para biriktirebilmek için vapurda yatıp kalkmaktadır. Kısacası varı yoğu bu vapurdur. Mülakatçı‘nın gelişi onu fazlasıyla germektedir çünkü dişlerinin onu bir adım geride bırakacağını ve işini kaybettireceğini düşünür. Bu iç sıkıcı durum, takma dişlerin fiyatının artmasıyla iyice zorlaşır ve Ayzek’in sınırlarını aşması için tetikler. Ayzek, dişçi sorunlarıyla, işini kaybetme riskiyle ve aşık olduğu kadınla beraber olamamasıyla psikolojik bir uçurumda düşüşe başlar ve seyirciyi de beraberinde götürür. Ayzek gittikçe hırçınlaşacak, kendi çıkarları uğruna herkesten vazgeçecek ve vapura olan bağlılığı bağımlılığa dönüşecektir.

Karakomik Filmler incelemesi
Karakomik Filmler 2 Arada

Karakomik Filmler İncelemesi: 2 Arada

Mülakatçı karakteri tam da kapitalist düzeni temsil eder gibi, Ayzek’e onu diğerlerinden ayıracak bir güç sunar. Ayzek bu gücü kaybetmemek için bu ayrıcalığı kötüye kullanacak, kötüye kullandıkça daha da güçlenecek, güçlendikçe yalnız kalacak ve bu korkunç döngünün içinde tıkılı kalacaktır. Tıpkı “Zirvedekiler daima yalnızdır” sözündeki gibi. Zirvedekiler, zirveye çıkmak için yollarına çıkan herkesi ezerek geçerler. Ayzek’in bu yalnızlık ve güç sevdası öyle bir raddeye gelecektir ki vapurdaki bütün işleri kendisi yapmaya başlayacaktır. Şirket için bu bir sorun teşkil etmez ne de olsa kapitalist sistemde herkesin işini yapması için sömürecek bir adamınız varsa diğerlerine ihtiyacınız yok demektir. Ayzek’in varını yoğunu ve hatta kişiliğinin sonuna kadar, kendisinden hiçbir şey kalmayana kadar sömürecektir. Güçten sarhoş olan ve “şirketin adamı” unvanını aldığına inanan Ayzek, içinin boşalıp karanlıktan başka bir şey kalmadığını Songül’den kendini uyandıracak tepkiyi alana kadar fark etmeyecektir bile. Üzücü olan ise gerçek hayatta birçok insan bu döngüden uyanmaz bile.

Peki ya diğer karakterler? Onlar sütten çıkmış ak kaşık mı? Elbette değiller, bu sistemde kurnaz değilsen daha doğrusu çıkarcı değilsen hayatta kalamazsın teması işlenmekte çünkü filmde. Peki, herkes mi çıkarcı? Evet, herkesin çıkarı kendine, Ayzek vapura tutunabilmek, Songül çift kaşarlı tostunu alabilmek, Ethem güzel kızı elinde tutabilmek için birilerini ve bir şeyleri sürekli olarak kullanmaktadır. Savaşta her şey mübahsa, hayat savaşında neden mübah olmasın değil mi canım?

Kaçamak

 • Yönetmen: Cem Yılmaz
 • Senarist: Cem Yılmaz
 • Süre: 61 dk
 • Yıl: 2019
 • Tür: Komedi
 • IMDB Puanı: 5.5
 • Oyuncular: Cem Yılmaz, Zafer Algöz, Özkan Uğur, Necip Memili, Nilperi Şahinkaya, Can Yılmaz, Alişan Uğur, Sami Hamidi, Mitril

Özet

Eşlerine yalan söyleyerek bir spa oteline kaçamak yapmaya giden dört arkadaş, biraz rahatlamak ve erkek erkeğe zaman geçirmek isterler. Ancak bu kaçamak sırasında işler yolunda gitmeyecek, uzaylılar işi bozacak ve bu dört arkadaşın macerası başlayacaktır.

Karakomik Filmler Kaçamak fragmanı

Karakomik Filmler İncelemesi: Kaçamak

Kaçamak filminin çıkış noktası şudur: Hem korkarlar hem yaparlar! Dört arkadaş biraz olsun tekdüze hayatlarından uzaklaşmak, rahatlamak ve erkek erkeğe zaman geçirmek için bir spa merkezine giderler. Ancak eşlerine hesap vermekten korktukları için eşlerine bu geziyle ilgili türlü türlü yalanlar söylerler. Birisi bayi toplantısına gitmiştir, birisi balık avlamaya… Her telefon çalışında Zafer Algöz‘ün canlandırdığı Nevzat karakteri, o anki her işi bırakıp yanında mizansen için getirdiği balıkçı kıyafetlerini giydikten ve eline oltasını aldıktan sonra ancak telefonu yanıtlar. Bu durum Nevzat’ın başına gelen korkunç olay sonrası yarı bilinçsizken bile tekrarlanacaktır. Neden sadece doğruyu söylemezler ki?

Cem Yılmaz‘ın bilim kurguyu, özellikle de uzay hikayelerini sevdiğini biliyoruz. Bu filmde ise insanların uzaydan ve uzaylıdan korkusunu absürt bir komediyle vermiştir. Tıpkı her uzay filminde olduğu gibi daha karşı tarafın amacı anlaşılmadan dünyayı yok etmeye geldiği varsayılır. Bu uzaylı varlığa karşı başta Amerika olmak üzere savaş moduna girilir. Amerika, Türk birliklerinden önce uzay gemisinin oraya askeri birlikler göndererek bir üs kurar ve işbirliği tabii ki yapmaz. Burada, yapılan her uzaylı filminde Amerika’nın bu “dertle” ilgilenmesi ve her seferinde de tek başına günü kurtarmasıyla dalga geçilmektedir. Hatta Amerikalı generalin “Bırakın, o gemiye demokrasi götüreceğim!” demesi ve Arrival filmine yapılan göndermeler filmin Amerikalıları güzel tiye aldığının birer kanıtıdır.

Karakomik Filmler incelemesi
Karakomik Filmler Kaçamak

Bu filmde insanın ne kadar da para sevdalısı, yıkım yanlısı olduğu ve herkesi kendi gibi şiddete meyilli sanması çok güzel verilmektedir. En son sahnede uzaylı kendisini açıklamaya çalışırken bu grup arkadaşın onu düşman bellemesi ve gemideki değerli elementlerin paylaşımında kavga etmesi insan özelliklerinin birer yansımasıdır. Tabii gerçek hayatta da olduğu gibi bu yıkım ve para sevdasının sonu iyi bitmez.

Sonuç

Karakomik Filmler Koleksiyon 1‘de özellikle 2 Arada filmindeki görüntüler ve Kaçamak filmindeki bilgisayar efektleri fazlasıyla iyiydi, gözlere tam bir şölen sunulmuş. Ayrıca başta Cem Yılmaz olmak üzere oyunculukların kalitesini de es geçmemek lazım. Cem Yılmaz’ın oyunculuğunun geniş yelpazesiyle yardımcı oyuncuların doğallığı filmin niteliğini pekiştirmiş.

Bu kısa filmler eğer birer Black Mirror bölümü olsaydı, herkesin dilinde dolanır ve ne kadar da doğru tespitler içerdiğinden bahsedilirdi. Filmlerde işlenen konuların güncelliği, doğruluğu ve ince detaylara bile değinilmesi bir Black Mirror bölümünden farksız, hatta belki de Türk toplumuna daha uygun. Sanırım sorun biraz Cem Yılmaz’ın komedyen olarak tanınmasından kaynaklı, yıllar içerisinde stand-up gösterilerindeki inanılmaz toplum analizlerine yer vermiş olsa da bunları şaka ile seyirciye iletiyordu. Bu nedenle de herkesin kendisinden tek beklentisi karın ağrıtacak kadar güldürmek. Fakat bu filmlerde komedi teması yer yer bulunsa da pek işlenmemiş çünkü amaç güldürmek değil düşündürmek ve o ince analizi yakalayan seyirciyi gülümsetmek. Tam da bir sinema filmi. Ne de olsa Karakomik Filmler adı üstünde birer kara mizah örneği ve Türk sinemasında bir ilk.

Karakomik Filmler incelemesi
Karakomik Filmler Kaçamak

Birçok eleştiride filmlerin güldürmediği veya Kaçamak filminin artık Cem Yılmaz‘ın bilimkurgu sevdasının bir yan ürünü olduğu belirtilmiş, ancak yukarıdaki incelemeler göz önünde bulundurulunca bu eleştirilerin filmlerin yanlış noktalarına baktığını düşünüyorum. Yanlış anlaşılmasın buradaki üzüntüm filmlerin beğenilmemesi veya Cem Yılmaz ile ilgili değil, üzüldüğüm bu inanılmaz başarılı filmlerin anlamlarının kavranamamış olması ve bu sanat eserlerinin gerektiği değeri görmemesi yoksa elbette ki kimse bu filmleri beğenmek zorunda değil.

Kara mizah türü kanımca iki film bir arada konsepti ile çok uyumlu olmuş, filmlerin senaryosundan oyunculuklarına ve icrasına kadar emek ve özen kokması da cabası, umarım Türk sinemasında bu örneğin devamını görürüz. Bu türün devamı gelene kadar Karakomik Filmler‘in hem birinci hem ikinci koleksiyonunun gülmek için yaratılmadıklarını akılda bulundurarak izlenmesini şiddetle tavsiye ediyorum.

“Karakomik Filmler Koleksiyon 1 İncelemesi” başlıklı yazımızın sonuna geldik. Bizleri Instagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!


Ada Ateş
Bir Parça Tuhaftık