Karakomik Filmler 2 İnceleme (Spoilerlı)

Netflix’te geçtiğimiz haftalarda Cem Yılmaz’ın yönetmenliğini ve senaristliğini üstlendiğini Karakomik Filmler 2 gösterime çıktı. Kısa bir süre içinde Türkiye Top 10 listesinin zirvesine yerleşen bu filmin konusu nedir ve film ne anlatıyor? İlk Karakomik serisinde olduğu gibi film, iki bölüm ve iki ayrı hikayeden oluşmaktadır. Karakomik Filmler 2 İnceleme yazımızda hepsine değindik!

Karakomik 2: Deli

Güven (Cem Yılmaz) bir taksi durağında şoför olarak çalışmaktadır. Güven ailesi ya da yakını olmayan, tek başına duraktan geçimini sağlayan bir aşıktır. Aşık olduğu kişi ise arada sırada duraktan taksi isteyen, adını dahi bilmediği bir kızdır (Büşra Develi). Güven’in tek hayali kızın gözlerine bakarak geçen bir hayattır.

Asıl olay, Güven’in bir akşam arabasına binen ikiliyle başlar. Arkadaşlardan biri (Cem Davran) taksiyi ormana götürür. Asıl amacı arkadaşını öldürüp suçu da taksiciye atmaktır. Eldiven giyer, silahı Güven’in eline verir ve tetiğini kendisi çeker. Durum karşısında şok olan Güven ne olduğunu anlayamaz. Bir çorbacıda yüzünü yıkamak ister. Bu sahne Karakomik 1’de izlediğimiz yüz yıkama sahnesini anımsatır. İzleyici olarak yine bir hayal beklerken hikaye bambaşka yerlere doğru gider.

Karakomik Filmler 2 İnceleme – Akıl Hastanesi ve Deliler

Katil müşterinin oturduğu yerde artık başkası oturmaktadır. Oturan kişi, kendisini Tuncay Uğurlu diye tanıtır. Güven ise onu taksiyle Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesine kadar götürür. Bu sahnede Tuncay’ın deli olduğunu anlarız.

Polisler, Güven’i adam öldürmekten tutuklu yargılayacaklardır. Güven’i akli denge testi için Bakırköy’e getirirler ve burada delilerle bir yaşam başlar. Hastanede Tuncay, Güven’i görür ve ona hapis yatmaması için yardımcı olmak ister. Güven’e deli raporu alırsa hapis yatmayacağını söyler ve onu ikna eder. Güven’e elektroşok ile beynine elektrik verirler ancak Güven artık ne konuşabiliyor ne hareket edebiliyordur. Filmin sonunda ise Güven’in eski haline dönüp dönmeyeceği izleyiciye bırakılmıştır.

Filmde Tuncay’ın aslında deli olmadığını düşünmemizi isteyen birçok sahne vardır. Tuncay herkese altın diye dağıttığı çikolataların, çikolata olduğunu bilir. Güven’e, doktorları deli olduğuna inandıracak kadar iyi rol yapamadığını bile söyler.

Cem Yılmaz, hem kendine has akılcı mizahıyla hem de günümüz klişelerine gönderme yaparak ”abi biz deli değiliz asıl dışarıdakiler deli, suçlu toplum gibi şeylere girmeyelim” repliğiyle ana fikrin bu olmadığını açıklar.

Filmin bir tek ana fikri olmadığını söyleyebiliriz. Filmin sonundan da anlayacağımız üzere isteklerimizin bizim için her zaman en doğrusu olmayabileceği, deli ya da katil olmasak bile hayatın bizi bir yola sürüklediğini, doğru olanın eninde sonunda öğrenileceği fikrini barındıran film, duygusal bir sonla bitmiştir.

Karakomik 2: Emanet

Karakomik Filmler 2 İnceleme

İkinci film, Emanet ise Deli’nin verdiğini ağırlıktan hızlıca kopmamamız için hüzünlü bir şekilde başlar. Emanet, bir dansçı olma hayaliyle İstanbul’a büyük bir yetenek yarışması için giden Birol’u (Cem Yılmaz) anlatır. Birol, beceriksiz ve başarısız olması yüzünden ailesi tarafından hep kızılır ve aileye yük olarak görülür. Otel odasında karşılaştığı şöhret meraklısı Ayhan’ın (Çağlar Çorumlu) aynı yarışma için bir grubu vardır ancak grubundan bir kişi gelmeyince Birol’u kendi grubuna çağırır.

Birol kendi başına bir şeyler becerme umuduyla bu yola çıkmıştır. Ailesi ve felçli sol kolu yüzünden üzerinde sürekli bir ağırlık ve engel hisseder. Birol, Ayhan’ın grubuyla dans ettikten sonra tek başına ayrı bir gösteri planlar ancak kendisinin özgüvensiz oluşu ve Ayhan’ın bencilliği yüzünden yapamaz.

Karakomik Filmler 2 İnceleme

Kendi dans macerasının burada sonlandığını anlayan Birol, televizyonda gördüğü evlilik programı güzeli Deniz (Özge Özpirinçci) ile tanışmak ister ve evlilik programına damat adayı olarak katılır.

Buradan sonra daha çok televizyon programları içinde olan sahte insanları, sahte hayatları, sadece gündem olabilmek için gereksiz olaylar yaratan günümüz medya kişilerini görürüz. Burada hayatlar sadece şovdan ibarettir. Herkes kendini toplumda saygı duyulmak için bir ön plana atar ve bu sayede bir statü kazanacağını düşünür. Ancak üzücü olan kısım ise bunun doğru olması. Film’de ilk televizyona çıktığında Birol’un ailesinin onu araması, gereksiz samimiyet ve sevgi göstermeleri buna örnektir.

Karakomik Filmler 2 İnceleme

Film’in sonunda ise Deniz Birol’u kullanıp bu sahte ve kurtulamadığı hayatından kaçmıştır. Birol ise bu sahte hayat serüvenine fazlasıyla kendini kaptırmıştır. Deniz’in geri dönmesi için bir başka televizyon programına katılıp ağlayarak yalvarır.

Günümüzde, televizyonlarda herkesin izlediği programların ve gündem olan haberlerin aslında ne kadar saçma olduğunu, o hayatların gerçek olmadığını, sahteliğin ve yalancı yaşamların esiri olduğumuzu anlatan Karakomik 2 tam da anlatılmak istenen gibi bir programla son bulur.

Bizleri Instagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!


Efe Özay
Galatasaray Lisesi 150. Galatasaray Üniversitesi, İşletme. Bir Parça Tuhaftık Genel Yayın Yönetmeni