Kadın ve Erkek İlişkileri

Kadınlar Üzerine: Kadın ve Erkek İlişkileri

Dünya’nın ve çevremizin şartlarından dolayı yakın zamanda birçok iyi duygu, birçok iyi tanım hafızamızdan silinir oldu. Bu çevre ve şartlarda aşk, sevda, bağlılık, iyi niyet, karşılıksız yapılan eylemler gibi kavramlar insanlarımızın kulaklarına uzak ve beyhude gelmeye başladı. Bu yazımızda negatif ve ayrıştırıcı duygulardan uzaklaşıp; kadın ve erkek ilişkilerinin öneminden, toplum faydası için ve geleceğin güzelliği için gerekliliğinden bahsedeceğiz. Kadın ve erkek ilişkileri neleri etkiler? Kadın ve erkek ilişkilerinin önemi, toplumumuzda nasıl? Kadın ve erkek ilişkileri nasıl olmalıdır? Hepsi yazımızda.

Kadın ve Erkek İlişkileri

Toplumsal İlerlemenin Kilit Taşları

Toplumu şekillendiren, geleceğini belirleyen iki yapı “Kadın ve erkek“. Bir toplumun gelişmişliği bu iki unsur arası olan ilişki, hukuksal, ekonomik, sosyolojik adalet ve dengenin ne derece olduğuna bakılarak ölçülebilir. Toplumumuzda bazı alanlarda kadın için oluşan zorluklar ve oluşan bu zorluklardan sonra kadınların erkeğe olan bakış açısının negatife doğru kayması; toplumumuzda kadın ve erkeğin birlikte yaşamasının, birlikte çalışmasının elzem olduğu gerçeğini unuttuğumuzu ya da görmezden geldiğimizi gösteriyor. Gerek siyasal alanda gerekse sosyal alanda yaşanılan ayrıştırmalar toplumumuzdaki bireyleri yalnızlığa ve negatif duygulara sürüklüyor. Bu negatiflik silsilesi büyüdükçe toplum içinde kadın duracağı yeri, savunacağı düşünceyi, hissedeceği duyguyu bile seçemez oluyor. Toplumsal olarak ilerlemenin yolu çok açık. Kadın ve erkeğin toplum içinde adil olarak yaşaması.

Kadınlar ve Erkekler Arası İlişkinin Önemi

Geldiğimiz noktada kadın ve erkek ilişkilerinin ne kadar gerilediğini, aile içi şiddet ve kavgaların ne kadar arttığını görebiliyoruz. Her gün haberlerde kendimize sorduğumuz sorular “Bu toplum ne zaman buraya geldi“… Her gece yatmadan gelecek hakkında cevaplayamadığımız sorular… Erkeğin kadına bakışı ve bunun akabinde kadınların erkeğe olan bakışı her gün daha geriye gidiyor. Bu durum erkek ve kadın arasında oluşacak sevgi bağının, güvenin her daim sorgulanmasına neden oluyor. Bir kadının haftalarca haberlerde izlediklerini düşünelim. Eşi tarafından şiddete uğrayan, öldürülen kadınlar… Bu kadın gelecekte partnerini seçerken düşünecekleri, yaşayacakları, kalbinde hissedecekleri nasıl olur?

Kadın ve Erkek İlişkileri

Bir çocuk düşünelim. Şiddet, kavga ve ölüm dolu bir ortamda; aşkı, merhameti ne zaman görecek ve öğrenecek? Şimdi de bir erkek çocuğu düşünün. Çevresinde kadını metalaştırmış abileriyle büyüyor. Gün geliyor partnerini bir kalemde gözünden düşürüp istediğini yapıyor. Kadının nasıl olduğunu, erkeğin nasıl olduğunu. Bu durum için ne yapıyorsunuz? Sosyal medyadan eleştiriyor, yerin dibine sokuyorsunuz. Düzeltmek için bu yeterli mi? Partnerin olarak seçtiğin kişiyi veya etrafındaki bireyleri hangi doğrultuda hayatına aldın? Güzelliği için mi, sevdiğin için mi, yoksa ihtiyaçlarını karşılamak için mi? Bu partner seçimleri geleceğimizi belirliyor. Senin seçtiğin partner ileride anne ya da baba olacak. Bir toplumda annelerin veya babaların dar zihniyetli, uzlaşmadan uzak, merhametsiz ve bilgisiz olması yetiştirecekleri çocukların geleceğini tamamen etkiler. Bu durum da gelecek nesiller için her zaman tehlike arz eder. Geleceğin iyi temeller üzerine inşa edilmesinde kadın ve erkek ilişkileri bu yüzden önemlidir.

Geleceğin Kazanılması İçin Nasıl Olmalı?

Kadın ve erkek ilişkileri genelde beklentiler ve çıkar üzerine oluşur. Beklenti karşılanmayınca da ilişkiler kesilir. Bazen ise bu ilişkiler karşılıksız kurulabilir. Bu iki seçenekten hangisinin doğru olduğunu seçmek kadının ve erkeğin en doğal hakkıdır ama seçtiği partner ile yola çıkarken bunu belirtmesi onun sorumluluğudur. Sevgili veya iş partnerini bu konuda bilgilendirmeyen kişiler karşı tarafı yormakla kalmaz, bazı konularda tükenmesine neden olur. Bu gibi durumların yaşanmaması için öncelikle erkeğin ve kadının ne istediğini bilmesi gereklidir. Bir birey hayatına birisini almadan önce ne istediklerini tartmalı ve bu doğrultuda seçim yapmalıdır. Birbirlerini tanıyan, hayat birikimlerini birbiriyle paylaşmaya hazır insanların aile kurması gelecek için daha iyi olacaktır. En önemli nokta ise birbirini seven, saygı duyan, merhametli insanların bir araya gelip etrafı ve geleceği güzelleştirmesidir. Sorunların çözümü içimizde saklı. Bazı şeyleri değiştirmek için kavgaya, gürültüye ihtiyacımız yok; sevmeye, sevilmeye, gülmeye, güldürmeye ihtiyacımız var… 

‘Kadınlar Üzerine: Kadın ve Erkek İlişkileri’ adlı yazımızın sonuna geldik. Bizleri Instagram veTwitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!