Kadın Cinayetleri

Kadın Cinayetleri

öldürülüyoruz. Her geçen gün teker teker gülüşlerimiz siliniyor bu devirden. Silindiği gibi alıştırılıyoruz da tüm bunlara. Unutuyoruz mesela ölmek istemiyorum diye feryat eden Emine Bulut’u. Unutuyoruz mesela o narin bedeni boşluğa bıraktırılan Şule Çet’i. Korkuyoruz yalnız yürümekten de, yalnız yaşamaya çalışmaktan da.

Kadın Cinayetleri

Neydi bizim istediğimiz mesela durup düşündünüz mü? Kendimizi korumak zorunda kalmadan, hareketlerimize bir şeyler yaftalamanmadan yaşamaya çalışma hayali ne kadar güzeldi içimizde bir bilseniz. Nice Özgecanlar, nice Emineler, nice Pınarlar, nice Şulelerle öldük ve yeniden doğmak zorunda kaldık bu belalı devirde ruhunuz duydu mu?

Kini, hırsı, egoyu sevginin altına sığdıran ve bununla birlikte vahşiliği ‘cinnet’ başlığıyla süsleyenlere kaç gece kan kustuk. İnsanlık tarihinin en acımasız devrinde tacize, tecavüze, katledilmeye göz yuman herkesin yakasına ilişsin ahlarımız.

Bugün vahşice katledilen Pınar Gültekin’in gülüşüyle soldu bizim kahkahalarımız. Ne ceza verilirse eksik kalacak düşüncesiyle yaşıyoruz. Normalleştirilmeye çalışılan tüm bunlara, avazımız çıktığı kadar da bağıracağız.

Kadın Cinayetleri

Dilerim bir gün gözümüzü; taksiye, otobüse bindiğimizde plakasını birilerine mesaj atmak zorunda kalmadığımız, gece tek başımıza yürürken sürekli arkamıza bakmak zorunda kalmadığımız, doya doya kahkaha attığımızda acaba yanlış anlaşılır mıyız düşüncesine kapılmadığımız, istemediğimizi dile getirildiğimizde tacize, tecavüze uğrayıp katledilmediğimiz bir dünyaya açarız gözlerimizi.

YETER!

Yeter diye çığlık çığlıyayız dün de bugün de yarın da. 

Kadın Cinayetleri

ANIT SAYAÇ

Kadın Cinayetleri

http://anitsayac.com/

Yukarıda bırakılan link, türlü sebepler yüzünden öldürülen kadınlar için bir liste/dijital anıt. Lütfen her birinin hikâyesini düşünerek bakın, bir isimden ibaret değillerdi. Bir hayatları vardı; katledildiler, katlediliyoruz. 

Kadın Cinayetleri

Öldürülen kadınların sessiz çığlıklarını yutmadık ve İstanbul Sözleşmesi de bunun için var. Genel kapsamıyla; kadına karşı şiddet ve aile içi şiddet konularında devletlerin temel standartlarını ve topluma karşı yükümlülüklerini belirleyen uluslararası insan hakları sözleşmesidir.

Ego, tatmin edilmeyen kişisel hırslar, canilik diye adlandırılan cinnet başlığında normalleştirilen insan dışılık ve hepsinin sevgi uğruna diye nitelendirilmesi. Özür dileriz; biz insan denilen mahluka insanlığı öğretemedik, biz yeteri kadar bilinçlendirip dikkat çekemedik. Koruyamadık sizi ve nice kız kardeşlerimizi.

AMA SUSMUYORUZ, SUSMAYIN!


Esra Nur Zileli
Satır aralarını dipnotlarla bezeyen biri.