arama

Jüpiter’de Yaşam Mümkün mü?

 • paylaş
 • paylaş
 • Eyüp Emirhan Demirel

Merak, insanoğlunu yeni şeyler öğrenmeye yönlendiren kuvvetli bir histir. İnsanoğlu doğumundan ölümüne kadar merak hissiyle yaşar. Yeni ve karmaşık şeyler hakkında daha fazla bilgi edinir, bunlarla beraber kafasında oluşan soru işaretlerini yok eder. Bu his doğrultusunda insanoğlu dağları, denizleri ve okyanusları aşmış, yer altına inerek maden ve fosilleri keşfetmiş, türlü icatlar üretmiştir. Daha sonrasında insanoğlunun içindeki merak dürtüsü onu uzaya itiklemiştir.

JÜPİTER

Jüpiter ve Dünya

Sayısal verilere çok girmeden Jüpiter’i kısaca inceleyelim. Güneş sisteminin en büyük gezegeni olan Jüpiter, adını antik Yunan tanrıları kralının adından almaktadır ve Dünya’dan 11 kat daha büyüktür. Dünya bir nikelin büyüklüğü olsaydı, Jüpiter bir basketbol topu kadar büyük olurdu. Jüpiter’in içine yaklaşık 1320 tane Dünya sığabilir. Güneş’ten Jüpiter’e yolculuk etmek ortalama 43 dakika sürmektedir.

Güneşe uzaklık mesafesine göre beşinci gezegendir. Jüpiter neredeyse dik döndüğü için(Eksen eğikliği: 3 derece) mevsimler arasındaki fark çok azdır. 67 tane doğal uydusuyla, 8 gezegen arasında en fazla uyduya sahip olan gezegendir. Jüpiter’in uydularının en büyüğü olan Ganymede, Güneş Sistemi’nin en büyük uydusudur. Yaklaşık 5.268 km çapındadır. Böylelikle Merkür ve Pluton’dan daha büyüktür.

Jüpiter, Güneş Sistemindeki en büyük gezegen olmasına rağmen, kendi ekseninde en hızlı dönen gezegendir. Jüpiter’in bir yılı Dünyanın yaklaşık 12 yılına bedeldir. Jüpiter, Güneş sisteminin en büyük manyetik alanına ve çok güçlü bir yerçekimine sahiptir. Dünyada 100 kilo olan herhangi bir nesne, Jüpiter’de 236.4 kilograma eşdeğerdir. Jüpiter gezegeninde antisiklonik bir fırtına ile oluşan Büyük Kırmızı Leke, Dünya’dan yaklaşık 4 kat daha büyüktür.

JÜPİTER’İN YAPISI VE YAŞAM POTANSİYELİ

Jüpiter’in yüzeyi

Jüpiter’in yapısı Güneş’inkine benzer. Gezegen çoğunlukla dönen gazlardan ve sıvılardan oluşmaktadır. Bunların çoğunluğunu hidrojen ve helyum gibi gaz türleri oluşturmaktadır. Tam bir gaz devidir. Jüpiter’in görünümünü renkli bulut grupları ve lekeler oluşturur. Bu bulutlar Dünya’nın 2 katı kadar büyüklüktedir.

Jüpiter katı bir yüzeye sahip olmadığından bir uzay aracı, Jüpiter’e inecek hiçbir alana sahip değildir. Gezegenin içindeki aşırı basınç ve sıcaklıklar gezegene uçmaya çalışan uzay aracını eritir ve buharlaştırır.

YAŞAM MÜMKÜN MÜ?

Jüpiter’in katı bir yüzeyi olmadığı için muhtemelen hayata elverişli değildir. Bunun dışında gezegeni karakterize eden sıcaklıklar, baskılar ve malzemeler büyük olasılıkla organizmaların adapte olamayacağı kadar aşırı ve değişkendir.

Jüpiter’in Europa uydusu

Jüpiter gezegeni canlıların bekletilebileceği bir yer olmasa da, aynısı diğer uyduları için geçerli değil. Europa güneş sisteminde başka bir yerde yaşam bulmanın en muhtemel yerlerinden biridir. Yaşamın desteklenebileceği buzlu kabuğunun hemen altında geniş bir okyanusun kanıtı var. 1610 yılında Galileo Galilei tarafından keşfedilen bu uydu, günümüzde bilim adamları tarafından hâlâ incelenmektedir.

etiketlerETİKETLER
 • Eyüp Emirhan Demirel
  3 ay önce

  Google translateden çevirdiğimi nereden çıkarttınız? İngilizce seviyemi sorgulamak size mi düştü? Önceki yorumunda kırıcı olmamaya çalışıyorum küçük bir şey yaptıysam affınıza sığınıyorum dedikten bir sonraki yorumunda “ingilizceniz yeterse” diye aşağılama cümlesi kullanan bir insan hiç samimi gelmiyor. İnsanların bilgisini sınamak veya sorgulamak sizin haddinize değil. Boynumuz kıldan incedir dedik ama herkes saygısını ve çizgisini bilmeli. Şimdi rica ediyorum yazımdan uzak durun. Saygısızlığa tahammülüm yok. Harika astronom ve ingilizce bilginizi konuşturduğunuzda yazınızı okumaya gelirim…

  1
  yorum beğen
 • Ebubekir
  3 ay önce

  Google Translate’den neden çevirdiğinizi sorabilir miyim? İngilizce çeviri konusunda yardıma ihtiyacınız var. NASA’yı takip ediyor iseniz Satürn’ün son zamanlarda bulunan uyduları sayesinde Güneş sisteminde en çok uyduya sahip olan gezegen olduğunu bilirdiniz. Alın size kaynak: https://solarsystem.nasa.gov/moons/saturn-moons/overview/?page=0&per_page=40&order=name+asc&search=&placeholder=Enter+moon+name&condition_1=38%3Aparent_id&condition_2=moon%3Abody_type%3Ailike
  Bir gezegenin uydusunun isimlendirilmemiş olması o uydunun olmadığı anlamına gelmemektedir. Yazınızda Güneş’ten yolculuk konusunda eksik yazım var yanlış yazım yok neyi kabul edemiyorsunuz anlamadım. Googleye jupiter moons yazınca çıkan nasa linkine tıklayarak görebilirsiniz. O linki de paylaşayım: https://solarsystem.nasa.gov/moons/jupiter-moons/overview/?page=0&per_page=40&order=name+asc&search=&placeholder=Enter+moon+name&condition_1=9%3Aparent_id&condition_2=moon%3Abody_type%3Ailike . Bilim adamları düşünüyor dediğiniz kısım ise bir linki içermektedir ve o linki de buraya bırakıyorum sebebini translate ingilizceniz yeterse çevirirsiniz. https://carnegiescience.edu/news/dozen-new-moons-jupiter-discovered-including-one-“oddball”

  1
  yorum beğen
 • Eyüp Emirhan Demirel
  3 ay önce

  Öncelikle NASA’dan aldığınız paragrafı çevirmek istiyorum.
  Jüpiter’in 53 adlandırılmış uydusu ve bekleyen 26 tane daha resmi adları var. Kombine, bilim adamları şimdi Jüpiter’in 79 uydusu olduğunu düşünüyor.
  82 uydusu var.(Bunu NASA veya başka bilim sitelerinin kaynaklarında göremedim) Elli üç uydu onaylandı ve isimlendirildi ve 29 uydu daha keşif ve resmi isimlendirmenin onaylanmasını bekliyor.
  Bilim dediğimiz kavram nesnel bir kavramdır. Bu yazımda tahminlere hiç yer vermedim.(Yaklaşık değerler dışında) Bu kopyaladığınız yazıda “Bilim insanları düşünüyor” gibi bir kavram var. Yani bunlar bir düşünce ve tahminden ibaret. Ben bu yazımda olduğunca net kavramlara değindim ve Jupiter’in 67 tane doğal uydusu olduğunu belirttim. Eğer ben bu yazımda tahminlere yer verseydim, başa çıkılamayacak upuzun bir yazı haline gelirdi. Uzay aracı değil, güneş ışığı olacaktı. Yazımda değil ama yorumumda hatalı yazmışım.
  Yazımda hiçbir problem görmüyorum ve tartışmaya kapalı bir konu olduğunu düşünüyorum. Çünkü konu bilim; kaynak NASA,TUBITAK ve WIKIPEDIA.
  İnceliğiniz için teşekkürler. Takipçilerimize ve okurlarımıza boynumuz kıldan incedir…

  1
  yorum beğen
 • Ebubekir
  3 ay önce

  Aklıma belli şeyler takıldı onları soracağım. Neye göre Güneş’ten Jüpiter’e 43 dakika sürüyor. Işık hızı mı? Roket hızı mı vey başka bir şey mi? 2. Olarak 67 uydusu vardır demişsiniz lâkin 82 uydu ile Satürn en çok uyduya sahip gezegendir. Bu arada Jüpiter’in 79 adet uydusu vardır. 3. Olarak sizin deyiminize göre katı bir yüzeyi yoksa uzaydaki herhangi bir cisim Jüpitet’in içinden geçmesi gerekiyor. Astronomlar Jüpiter’in çekirdeğinin katı durumda olduğumu düşünüyorlar.

  0
  yorum beğen
  • Ebubekir
   3 ay önce

   Jupiter has 53 named moons and another 26 awaiting official names. Combined, scientists now think Jupiter has 79 moons.
   has 82 moons. Fifty-three moons are confirmed and named and another 29 moons are awaiting confirmation of discovery and official naming.
   Nasa kaynaklı aldığınıza emin misiniz? Çünkü bu bilgileri doğrudan Nasa’nın websitesinden aldım. Burayı çevirmeme gerek olmadığını düşünmekle beraber ingilizce bildiğinizi varsayıyorum. Bundan ayrı olarak kastettiğiniz uzay aracını yazınızda göremedim ve ayrıca 43 dakikada ~600 milyon kilometre gidecek bir uzay aracı daha önce görmedim. İsterseniz araştırmalarınızda size yardımcı olabilirim. Kırıcı olmamaya çalışıyorum eğer küçük bir şey bile yaptıysam affınıza sığınıyorum.

   0
   yorum beğen
  • Eyüp Emirhan Demirel
   3 ay önce

   İlk olarak, kastettiğim uzay aracıyla yapılacak olan ulaşımın 43 dakika sürmesidir. İkinci olarak, ben bilgilerimi NASA kaynaklı alıyorum ve çeviriyorum. TUBITAK dışında bazı bilim ve astronomi sitelerinide baktım ama belirttiğiniz sayılar tam olarak kanıtlanabilmiş sayılar değil. Bu sayılar “geçici gezegen” diye adlandırılan sayılardır.
   Üçüncü olarak, sonunda belirttiğiniz gibi sadece bir düşünce. Şu anda Jupiter’e herhangi bir özel ekipmanla bile girip hayatta kalamazsınız. Çünkü oldukça yüksek sıcaklık ve basınç var. Bilim insanlarının tahminleri doğrultusunda öngürdüğü nokta: Dünyadaki gibi Jupiter’in de bir çekirdeği olduğu ve böylece katı bir yüzeye erişilebileceğidir. Bunlar sadece bir varsayımdır. Asıl önemli olan katı bir çekirdek varsa bu çekirdeğe nasıl ulaşılacağıdır.

   0
   yorum beğen