Josef Mengele

Josef Mengele : Doktor Ölüm Meleği

Josef Mengele

Josef Mengele, iki milyon kişinin ölümünden sorumlu tutulan, yaptığı sayısız deneyle insanları sakat bırakan ve bu deneyler sonucunda insanların acı içinde öldüren bir doktordur. Mengele, Münih Üniversitesi ve Frankfurt Üniversitesi‘nde tıbbi antropolojisi üzerinde doktora yaptı. 1937’de Frankfurt’ta Kalıtsal Biyoloji ve Irk Hijyen Enstitüsünde, çoğunlukla ikizler üzerinde genetik araştırma yapan Dr. Otmar Freiherr von Verschuer’in asistanlığını yaptı.

Nazilere Katılması

1937 yılında Nazi partisine katıldı. 1938 yılında ise tıp diplomasını aldı. Nazilerin özel birliği olan Waffen-SS’ e katıldı. Burada asker olmak için eğitim aldı. İkinci Dünya Savaşı‘nın doğu cephesine gönüllü olarak katıldı. Burada sağlıkçı olarak hizmet verdi ve buradaki çabaları sayesinde İkinci Sınıf Demir Haç kazandı. Doğu cephesinde üç askeri kurtardığı için yüzbaşı rütbesine yükseltildi. Mengele daha sonra Rusya’da yaralandığı için savaşı terk etti.

Josef Mengele

Mengele Toplama Kampında

Mengele artık savaşamayacağı için ülkesine farklı şekilde hizmet vermek istedi. Toplama kamplarındaki esirler üzerinde deney yapmak için Hitler’den izin aldı. Hitler’in izniyle beraber artık toplama kamplarındaki esirler üzerinde istediği deneyi yapabilecekti. Esirleri kendi istediği şekilde seçip, üzerlerinde farklı farklı deneyler yapmaya başladı.

Josef Mengele

Ölüm Deneyleri

Mengele’nin yaptığı deneylerin neredeyse hepsi savaş suçu sayılabilecek şekilde deneylerdi. Bunlardan bazılarından bahsetmek gerekirse, Alman askerlerin paraşütten atladıklarında ne kadar basınca dayanabildiklerini öğrenmek için almış olduğu esirleri paraşütçü gibi giyindirip, onların iç organları patlayana kadar basınç verdi. Bu şekilde bir insanın ne kadar basınca dayanıklı olduğunu ölçtü.
Ari ırkından olmayan insanları, ari ırka çevirmek için farklı deneylerde yapmıştı. Gözleri mavi olmayan insanların gözlerine farklı sıvı maddeler damlatarak, onları mavi gözlü yapmaya çalışırken, neredeyse herkesi kör etmiştir.
İkizler üzerinde yaptığı deneylerde de, onların ikiz olduğu için, birbirlerine yapışık bir şekilde yaşayabileceklerini tahmin ettiği için, ikizleri sırtlarından kesip, sırtlarını birbirlerine dikip, yaşayacaklarını düşündü ama bu deneyi yaptığı bütün ikizler öldü.

Josef Mengele

Ruslar Üzerinde Yapılan Deneyler

Mengele Ruslar üzerinde de daha çok soğuğa dayanıklılık konusunda deneyler yaptı. Soğuk suya atılan Rusların ne kadar dayanabileceğini ölçerken aldığı sonuçlardan memnun kalmadı çünkü normal bir Alman askerinden daha uzun süre dayanabildiklerini fark etti. Bu durumda da yapılacak olan deneyler, istediği sonucu vermemişti.

Cüceler Üzerindeki Deneyler

Nazi Hükümeti ve Mengele cücelerin hatalı birer insan olduklarını düşündükleri için onlar üzerinde yapılan deneyler sadece onları anlamak üzerindeydi ama bu deneylerde de cücelerin neredeyse hepsi öldürülmüştü. Cücelerin kanlarını alıp, onları anlamaya çalışan Mengele, cücelerden o kadar çok kan almıştır ki, neredeyse hiçbir cüce Mengele’nin elinden kurtulamamıştır.

Josef Mengele

Savaş Sonrası

Mengele 1945 yılında, subay üniforması ile kaçmaya çalışırken Amerikalıların eline düşmüştür. Esir olmasına rağmen, kimliği tam tespit edilemediği için serbest bırakıldı. Serbest kalır kalmaz ilk işi Arjantin’e kaçmak oldu. Buenos Aires’te marangoz olarak çalıştı. Birkaç hafta sonra zengin mahallerden birinde yaşayan Nazi sempatizanı birisinin yanına taşındı. Mengele taşındığı ailenin şirketinde çalışmaya başladı. İşlerinden dolayı sık sık Paraguay’ı ziyaret etti. 1959 yaşına kadar Arjantin’de yaşadı. 1979 yılında da Brezilya’da denizde yüzerken inme sonucu hayatını kaybetti.

Nasıl Yakalanmadı

Mengele’nin yakalanmamasının en büyük sebebi, 1945’ten sonra Arjantin, Alman savaş suçlularının yuvası haline gelmişti. Arjantin bu savaş suçlularını tespit etmemiş ve diğer ülkelerinde tespit etmesine izin vermemişti.

Bir okul müdürünün, her sene başında öğretmenlere bıraktığı mektubu:

Bir toplama kampından sağ kurtulanlardan biriyim.

Gözlerim hiçbir insanın görmemesi gereken şeyleri gördü.

İyi eğitilmiş ve yetiştirilmiş mühendislerin inşa ettiği gaz odaları, iyi yetiştirilmiş doktorların zehirlediği çocuklar, işini iyi bilen hemşirelerin vurduğu iğnelerle ölen bebekler, lise ve üniversite mezunlarının vurup yaktığı insanlar.

Eğitimden bu nedenle kuşku duyuyorum.

Sizlerden isteğim şudur.

Öğrencilerinizin insan olması için çaba harcayın.

Çabalarınız bilgili canavarlar ve becerikli psikopatlar üretmesin.

Okuma yazma, matematik, çocuklarınızın daha fazla insan olmasına yardımcı olursa ancak o zaman önem taşır.

‘Josef Mengele : Doktor Ölüm Meleği’ adlı yazımızın sonuna geldik. Bizleri Instagram veTwitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!