Joker: Joaquin Phoenix

Cesar Romero, Jack Nickholson, Heath Ledger ve en son sahnelerde görülen Jared Leto. Hepsi kendine özgü karakterleriyle oynadılar, çoğumuz hep birini ayrı tutarken diğer çoğumuzda aralarında seçim yapamadı çünkü hepsi zaman zaman eleştirilere maruz kalsalar da kendi dönemlerinde çok kötü yansıttılar Joker’i. Kötü dedim, neden? Çünkü Joker kötü bir karakter, ama biz bu kötü karaktere hep iyi yaklaştık. Bunu başaran işte bu oyuncular oldu. Gelin bu oyuncular ne zaman Joker oldular bakalım…

Cesar Romero, ilk Batman filminde (Çizgi roman kitapları hariç) 1966’da ilk kez canlandırdı Joker’i. O zamanlar 60 yaşındaydı ve daha gençliğinin baharında (!) en sevilen Joker’ler sıralamasına girdi.

Jack Nickholson, 1989 yılında, Tim Burton yönetmenlik koltuğunda ve yine bir Batman filmi. Usta oyuncu şüphesiz en sevilen Joker karakterleri arasında.

Heath Ledger… onu anlatmaya kelimeler yetmez. Joker hayranı birisiyseniz The Dark Knight filmini izlememiş olamazsınız, tam bir başyapıt ve bu başyapıtta Joker’in rolü çok büyük. Filmde “Oskar“lık bir oyunculuk sergileyen Heath Ledger ölümünden bir sene sonra, 2009 yılında da Oskar ödüllerinde “En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu” ödülünü almayı başardı.

Jared Leto, Suicide Squad filminde, kendine has tarzıyla Joker olarak 2016 yılında çıktı karşımıza. Bir çok eleştiriye maruz kalsa da bir o kadar da övgü topladı. Biraz sitem etti filmde kesilen sahnelerinden dolayı, ama istenileni fazlasıyla verdi kendisi, en azından birçoğumuz için öyle.

Joker

Bu efsane isimleri kısaca tanıdık, peki yeni efsane adayımız kim?

Joaquin Phoenix.

29 Ekim 1974 yılında Porto Riko‘da doğmuştur ama eminim ki bunu merak etmiyorsunuz, hadi merak ettiklerinize geçelim. Kendisi aktör, müzik videosu yönetmeni, prodüktör, müzisyen ve aktivist. İlk olarak Gladiator filminde Commodus rolüyle dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. Dünyaca tanınmasını sağlayan ve ününe ün katan filmler ise 2012 çıkışlı “The Master” ve 2013 çıkışlı “Her” filmleridir. Kendisi 3 kez de “En iyi erkek oyuncu” dalında Oskar ödülüne aday olmuştur.

Phoenix, 2008 yılında hiç beklenmedik bir şekilde aktörlüğü bıraktığını ve Rap Müzisyeni olarak kariyerine devam edeceğini duyurmuştur.

Sıradaki Joker

Joker

Ünlü aktör şimdi de Joker karakteri ile sahnelere dönüyor. Phoenix‘li Joker filminin yönetmen koltuğunda Todd Phillips oturuyor. Aynı zamanda film Venedik‘teki Lido Yarımadası‘nda yapılan dünyanın en eski film festivali ödül töreninde festival in büyük ödülü “Altın Aslan“a, Joker filmi layık görüldü. Filmin oyuncu kadrosunda Robert De Niro, Zazie Beetz, Shea Whigham, Bill Camp, Marc Maron gibi önemli isimler var. Film 1980’lerin Gotham City‘sinde geçiyor ve başarısız olmuş Arthur Fleck isminde bir komedyenin suç dünyasına adım atmasının hikâyesini anlatıyor. Daha vizyona girmeden 10 üzerinden 9.7 IMDb puanı alan Joker, nam-ı diğer Phoenix, yavaş yavaş film için verdiği 50 kilonun hakkını alıyor diyebiliriz. Warner Bros.’un duyurusuna göre filmin konusu ise şöyle:

Joker, ikonik bir kötü karakteri odak noktasına alıyor ve büyük ekranda daha önce görülmemiş orijinal bir hikâye anlatıyor. Toplum tarafından dışlanmış bir insan olan Arthur Fleck’in keşfi, sadece cesur bir karakter çalışması değil, aynı zamanda geniş kapsamda ele alınan eğitici bir masal.

Vizyona girmeden önlem alındı!

Joker

Amerikan polisleri de Joker filmini bekleyenler arasında. Amerikan polisleri ülke genelinde isyana karşı uyarılar ve tedbirler aldı. Sizce de fazla abartmıyorlar mı? Yoksa Joker gerçekten bu etkiyi yaratabilecek mi?

Film 4 Ekim 2019 tarihinde ülkemizde gösterime girecek.