Joe Biden Mı? - Donald Trump Mı?

Joe Biden Mı? – Donald Trump Mı? -1

Joe Biden Mı? – Donald Trump Mı? -1
Parça parça gündeme göre yayımlayacağımız bu yazı dizisinde ele alacağımız konu ABD seçimleri olacak. 3 Kasım Salı gününe denk gelecek olan bu kritik seçimde yerel olmakla birlikte global etkisi de çok büyük. Çünkü global aktörlerden en etkili ülkelerden biri ABD. Bu siyasi yarışta demokratların adayı Barack Obama döneminde başkan yardımcılığını üstlenmiş Joseph Robinette Biden. Biden’ın rakibi ise hepimizin tanıdığı aktif olarak görevine devam etmekte olan cumhuriyetçilerin adayı Donald Trump.

Joe Biden Mı? - Donald Trump Mı?

Yer yer her iki lideri de artıları ve eksileri doğrultusunda eleştireceğimiz gibi bunu aynı zamanda Türkiye adına nasıl etkisi olur gibi bir çıkarımda yapacağız. Bu bakımdan gündeme ilişkin notlar ile tarihi anektodlar halinde hatırlatmalar yapacağız.

Öncelikle belirtmeliyiz ki yerel anketlerde Trump, Joe Biden’a yeniliyor. Hele ki pandemi sürecinin ekonomiye vurması ve Trump’ın radikal ve gerçek dışı bazı açıklamaları neticesinde de anket sonuçları daha da kötüye gitmekte. Ama bu Trump’ın aşırı endişelendirmiyor. Nitekim 2016 yılındaki siyasi rakibi Hillary Clinton‘a karşı da aynı anketler Trump’ı aşağıda gösteriyordu. Bu durumda gözüküyor ki Joe Biden’a verilen oylar, Donald Trump’a karşı tepki niteliğinde. Yani bu durum Biden’ın iyi olmasından değil Trump’ın iyi iş sergileyememesinden kaynaklanıyor.

Trump’ın İyi İş Kavramı

Özellikle korono virüs ve beraberinde getirdiği ekonomik krizde halk, başkanına karşı tepkili. Gerek aldığı sansasyonel kararlar ile birlikte, hayal gücünü aşan ‘dezenfektan için’ gibi açıklamalarını haliyle Trump’a eksi olarak dönerken Joe Biden’ı anketlerde öne geçiriyor. Ancak dediğimiz gibi bu tepkiyi Trump’ın tersine çevirmesi çok muhtemel. Çünkü Joe Biden Trump’a göre geri planda kalıyor. Trump’ın baskıcı kişiliğine karşı Joe Biden’ın şansı biraz az. Başkan adaylarının televizyonda canlı gerçekleşecek sözlü karşılaşması sırasında Trump’ın burada favori olacağı tahmin ediliyor. Özellikle Biden’ın evinden dışarı çıkıp konuşma yapmaması büyük eleştiri alıyor. Hatırlamada da güçlükler çektiği de belirtilen Biden, kamuoyu önünde gerçekleşecek tartışmada Trump’a yenileceği fikri daha olası gözükmekte.

Lobiler Ne Diyor

Turkish Heritage Organization Başkanı CNN ‘de çıktığı programda kendisinine yöneltilen soru üzerine şunları şöylemişti. Soru şuydu:

-Yahudu lobisi ve Ermeni lobisi Biden – Trump arasında renklerini ortaya koydular mı?

Ermeni ve Rum lobisi ağırlıklı olarak Biden’a yakın. Joe Biden ilk başta Ayasofya meselesi hakkında açıklama yapmazken, Rum ve Ermeni lobisinin baskısıyla Biden kampanyası Ayasofya kararını sert bir şekilde eleştirdi. Çünkü Trump tarafından bir dönüt alamadılar. Amerikanın Rum-Ortodoks başpsikoposu Trump’a Türkiye’yi şikayet etti. Trump buna rağmen bir açıklama yapmadı. O nedenle Rum ve Ermeni lobisi Trump konusunda bir kırıklıkları var. O yüzden tüm kartlarını Biden’a oynuyorlar.

Kötünün İyisi

Türkiye açısından özellikle dışilişkilerimizi ele alırsak; Suriye meselesinde Trump ile kimi zaman anlaşmazlığa düşsekte, Libya da Rus bloğuna karşı Türkiye’yi desteklediği bir gerçek. Doğu Akdeniz’de ise Yunanistan-Güney Rum Kesimi’nin şikayetlerini dinlememekte ve Fransa’nın desteklediği darbeci generel Hafter’e karşı Türkiye ile birlikte Ulusal Mutabakat Hükûmeti’ni desteklemekte. Trump’ın yönetimindeki bu strateji Biden ile değişmesi mümkün. Çünkü Biden, Barack Obama döneminde olduğu gibi Kuzey Afrika’da güçlü bir Türkiye yerine emperyalist Fransa’yı istemesi daha muhtemel. Bu durumları göze aldığımızda sürpriz yumurta Biden yerine, hallerine kısmen hakim olduğumuz Trump çıkarlarımız doğrultusunda daha iyi diyebiliriz.

Joe Biden Mı? - Donald Trump Mı?

Her iki adayında Türkiye kapsamında daha önce bir çok iletişimi oldu. Ama hepimizin de bildiği gibi kar sağlayamadığımız ABD-Türkiye ilişkilerinde kimden daha az zarar görürüz onu düşünelim. Bu kapsamda kötünün iyisi ve kötünün kötüsü başlıkları ortaya çıkıyor.

Bir sonraki yazımızda detaylı olarak ele alacağımız özellikle Trump-Erdoğan ilişkisi ile Barack Obama döneminin kilit isimlerinden Biden-Türkiye değerlendirmesinde görüşmek üzere.

“Joe Biden Mı? – Donald Trump Mı?” adlı yazımızın sonuna geldik. Bizleri Instagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!