izmir depremi

İzmir Depremi: Depremden Görüntüler(7 Kasım)

Sisam, Yunanistan merkezinden 23 km uzakta 30 Ekim saat 14.51‘de gerçekleşen gerçekleşen neredeyse 7 büyüklüğünde olan deprem, başta Türkiye (İzmir, Aydın), Yunanistan, Bulgaristan ve Kıbrıs’tan hissedildi. Ege ve Marmara bölgesinin yoğunlukla hissettiği bölgelerde şuan elde edilen bilgiye göre 20’ye yakın bina ciddi hasar gördü. İzmir Depremi son dakika görüntüleri, açıklamaları ve İzmir Depremi’nde hayatını kaybeden sayısı.

Ege Denizi‘nin açığındaki deprem, Ege Bölgesi illerinden hatta İstanbul’dan bile hissedildi. Kandilli Rasathanesi tarafından büyüklüğü 6.9 ölçülen İzmir Depremi, birçok evde hasara yol açtı. Vatandaşlarımız evlerinden, iş yerlerinden panik ve korkuyla çıktı.

izmir depremi

İzmir ve çevresi birçok ilden gelen görüntüler de binaların yıkılma anları veya deprem hasarları oluştuktan sonra çekilen videolar.

Yunanistan ise kendi ülkelerindeki vatandaşlarının telefonlarına acil durum mesajı gönderdi. Sahile yakın kesimlerden ise uzak durulması uyarısı yapıldı. İzmir Depremi sonrası Tsunami şüphesi hala devam etmekte.

izmir depremi
izmir depremi

İzmir Depremi dolayısıyla İzmir Seferihisar ise sular altında kalmış durumda.

Deprem sonrası yıkılan veya hasar görmüş evlerde olan vatandaşlarımız için ise AFAD’ın kurtarma çalışmaları devam etmekte.

İstanbul Valisi Yerlikaya: İstanbul’dan İzmir’e; İl AFAD’dan 2 araç, 7 arama kurtarma personeli, 2 köpek, 2 araç, 70 İHH personeli, 20 AKUT personeli, 100 İBB itfaiye personeli, 10 itfaiye aracı ve 2 otobüs, İl Sağlık Müdürlüğü’nden 10 kişilik 2 UMKE ekibi yola çıktı.

EGM: İzmir ve çevre illerde meydana gelen deprem üzerinden bölge halkına yönelik aşağılayıcı, tahkir ve tezyif edici paylaşım yapan kişiler hakkında gerekli çalışmalar yapılarak adli mercilere intikal ettirilecektir.

MSB: “İzmir’de meydana gelen deprem sonrası MSB’de kriz masası oluşturuldu. TSK’ya ait 2 helikopter arama-kurtarma çalışmaları için görevlendirildi.”

Hayatını Kaybedenler:

Fahrettin Koca: İzmir’deki depremde ne yazık ki 4 vatandaşımız hayatını kaybetti.
Toplamda 120 vatandaşımız depremden etkilendi. 38 ambulansımız, 35 UMKE ekibimiz ve 2 ambulans helikopterimiz olay yerinde. Tüm desteğimizle İzmir halkının yanındayız. Başımız sağ olsun.

Yeni rakamlara göre şuan hayatını kaybedenlerin sayısı 6‘ya yükseldi.

Son Dakika:

AFAD: İzmir’deki depremde can kaybının 102 olduğunu açıkladı.

izmir depremi
izmir depremi

İzmir Depremi İçin Yurt Dışı Yardımları

Fransa ve Yunanistan, İzmir’de yaşanan depremin ardından Türkiye’nin yardım istemesi halinde hemen yardım talebini karşılayacaklarını açıkladı.

AB Konseyi Başkanı Michel: Yunanistan ve Türkiye açıklarında Ege Denizi’ni vuran depremle ilgili gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Depremden etkilenenlerin üzüntüsünü paylaşıyorum. AB yardım için hazır.

Azerbaycan Dışişleri Bakanı Bayramov: İzmir’de meydana gelen deprem haberi bizi çok üzdü. Bu zor günlerde sevgili kardeşlerimizin yanındayız, dualarımız sizinle.

Fransa İçişleri Bakanı Darmanin: “Şiddetli bir deprem Türkiye’yi ve Yunan adalarını vurdu. Fransa bu zor sınav karşısında Türk ve Yunan halkının yanında. Bu ülkelerin hükümetlerinin istemesi halinde Fransa hemen bölgeye yardım gönderebilir.”

izmir depremi

Deprem ile ilgili Son Dakika haberleri için bizleri Instagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!


Efe Özay
Galatasaray Lisesi 150. Galatasaray Üniversitesi, İşletme. Bir Parça Tuhaftık Genel Yayın Yönetmeni