İzlerken Ufkunuzun Arşa Çıkacağı 7 Belgesel Kanalı Önerisi

Herkese merhaba, bildiğimiz gibi uzun bir süredir evdeyiz. Her ne kadar “normalleşsek” bile benim gibi hâlâ evde kalmak isteyen arkadaşlar için karantinayı çekilir kılan, pek bilmediğimiz 7 belgesel kanalı ve belgesel önerisi ile karşınızdayım. Başlayalım!

32. Gün Arşivi

Öncelikle bu kanal ile başlamak istedim, çünkü -neredeyse- her bölümü benim gibi yakın Dünya Ve Türkiye tarihine merak duyan arkadaşlar için büyük bir nimet. Kanaldaki hemen hemen her belgesel, ilginizi çekecektir. İzleyince Mehmet Ali Birand’ın ne kadar büyük bir gazeteci olduğu daha net anlaşılıyor. Bu kanaldaki naçizane belgesel tavsiyelerim ise şunlar;

 • Demirkırat Belgeseli Serisi – Çok partili döneme geçişten Menderes’in idamına kadar geçen dönemi anlatıyor.
 • Sarı Zeybek – Atatürk’ün son 300 gününü konu alıyor.
 • 28 Şubat Serisi – AKP’yi iktidara taşıyan 28 Şubat süreci ve yaşananlara değiniyor.
 • Türk Solu Kavgası – Meşhur “Sen Abdülhamit’i Savundun!” sözünün de yer aldığı, Türkiye’deki en büyük 3 Sol grubun liderleri ile yapılan açık oturum.
 • Derin Devlet Nedir? – Meşhur Susurluk kazası ve sonrasındaki süreçten bahsediyor.

Bunlar gibi pek çok ilgi çekici ve detaylı belgesel var, buraya tıklayarak erişebilirsiniz. İzlemenizi şiddetle tavsiye ederim,

140Journos

Bağımsız bir medya-içerik üreticisi olan 140Journos, daha çok gündemle ilgili belgesel tadında kısa videolar çekiyor. Adını ise yakın zamandaki Ali Babacan belgeseli ile duyurdu. Benim de sevdiğim bir kanal olarak, önerebileceğim içerikler ise şunlar;

Ekibin diğer yapımları için tıklayabilirsiniz.

Al Jazeera Türk

Al Jazeera bildiğimiz gibi Katar merkezli bir yayın kuruluşu. Birkaç sene önce Al Jazeera Türk adıyla açtıkları kanalın yayın hayatı ne yazık ki uzun sürmedi fakat bize çok güzel ve ilginç belgeseller bıraktı, yine neredeyse tüm belgesellerini izlediğim bir kanal. Tavsiye ettiğim birkaç belgesel:

 • İran: Bir Devrimin Anatomisi – Adım adım İran’daki İslam Devrimini ve ona giden süreci ele alıyor.
 • Çernobil’de Ne oldu? – Meşhur Çernobil patlamasını, oradaki insanların ağzından gördüğünüz bir belgesel.
 • Arap Baharı – Mübarek’in Düşüşü – Mısır’ın ayaklanması ve başlayan Arap Baharı Süreci.
 • Hayalim İstanbul – Başta Afrikalı olmak üzere pek çok kişinin umudu nasıl İstanbul’da aradığını anlatan bir yapım.
 • Yangın Savaşçıları – İstanbul İtfayesi’nin bir günü ve yaşadıkları. Kendi ülkemizden güzel bir belgesel.

Bir de önerdiğim diğer bir Al Jazeera Türk yapımı ise Bayrakların Tarihi. Buna ayrı bir başlık açmak istedim çünkü yaklaşık 40 ülkenin bayrağını ve tarihlerini ele alıyor. İlginç ve güzel bir yapım. İlgilenen dostlar buraya bakabilir.

Kanalın diğer yayınları için tıklayın.

Paso Video Uzay

Belgesel olur da hiç uzay olmaz mı? Tabiki! Paso Video Uzay ise, değeri bilinmiyor diyebileceğim türden bir kanal. Özellikle kozmos ve uzay konularına ilgi duyan arkadaşlar için tavsiye edebileceğim bir kanal. Benim yapacağım belgesel önerisi bunlar:

Diğer videolar için tık tık buraya.

TRT Belgesel

TRT Belgesel, bildiğimiz gibi bize ait yapımları olan bir kanal. Ve hâlâ aktif olarak yayına devam eden kanal hem TV hem de sosyal medyadan yayınlarına devam ediyor. Yine güzel yapımlara sahip olan kanalda benim ilgimi çekenler şunlar:

 • Yiyeceğin Serüveni – “Yediğimiz şeyler nasıl yapılıyor” konulu güzel bir yapım. Bazı şeyler gerçekten “beklenmedik” olabilir, uyarayım 😀
 • Küresel Tehdit: Kovid-19 – Koronavirüs salgını ile ilgili çok taze bir belgesel. O yüzden gerçek ve güncel bilgiler içeriyor.
 • Gizemli Tarih: Göbeklitepe – İnsanlık tarihi ile ilgili tabuları yıkan Göbeklitepe ile ilgili güzel bir belgesel.
 • Aile Olmak Serisi – Bilmediğimiz, ücralarda yaşayan ailelerin hayatlarına tercüman olan bir seri.

Çoğumuz biliyoruz ama bilmeyen dostlarımız kanala buradan ulaşabilir.

Oradaydım

Soner Yalçın tarafından, çoğunlukla birinci ağızdan yapılan röportajlar serisi. Yine yakın Dünya ve Türkiye tarihinde ışık tutacak güzel belgeseller var. Soner Yalçın, belki de siyasi görüş olarak size yakın gelmese bile belgesellerini izlemenizde fayda olacağı kanısındayım. Belgesel önerisi için buyrun:

 • Aktütün Baskını – 1992’in Eylül ayında teröristlerin haince saldırdığı Aktütün Jandarma Karakolu’nda yaşananları konu alıyor.
 • Öcalan Yargılanıyor – teröristbaşının yakalanıp yargılanma sürecini anlatıyor.
 • Fatih Sultan Mehmet Köprüsü – 2. Köprü’nün yapılışı ve açılışı hakkında bir belgesel.
 • Galatasaray – Xamax Maçı – Galatasaray’ın İsviçreli Xamax ile oynadığı meşhur maç. Türk futbol tarihinin mihenk taşını oluşturan bir maçtı.

Soner Yalçın’ın diğer belgeselleri için tıklayın.

Taha Akyol Belgeselleri

Taha Akyol’un kendi ağzından anlattığı belgeseller. Ne yazık ki kendine ait bir kanalı şuanda yok. O yüzden belgesel serileri biraz dağınık halde. Benim tavsiye edeceğim belgeselleri ise şunlar:

 • 1914 – 1915 – “Hasta Adam” Osmanlı’nın son dönemini ve savaş sürecini anlatıyor.
 • 1919 – 1921 – Milli Mücadele dönemini ve İstiklal Savaşı dönemini yansıtmış.
 • Türk’ün Ateşle İmtihanı – İsmini Halide Edip Adıvar’ın ölümsüz eserinden alan alan bu belgesel, Türk’ün kurtuluş mücadelesini anlatıyor.
 • Bilinmeyen Lozan – Tüm yönleri ile Lozan Antlaşması. Her Türk’ün izlemesi gereken bir belgesel olduğunu düşünüyorum.

Benim takip ettiğim kanallar ve yaptığım belgesel önerisi bunlar. Listede sizin de daha önce izlediğiniz ya da takip ettiğiniz var mı? Yorumlarda buluşalım.

Diğer film içeriklerimize göz atmayı unutmayın. Herkese sağlıklı günler!


Alperen Karademir
Araştırmayı haddinden fazla seven, havacılık aşığı, bezmiş bir mühendislik öğrencisi.