İstanbul'un En Riskli Semtleri

İstanbul’un En Riskli Semtleri (COVID-19)

Bildiğimiz gibi ne yazık ki son günlerde COVID-19 vakaları önlenemez bir şekilde artış var özellikle İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyükşehirlerde. Bugünkü yazımızda Türkiye’nin en kalabalık şehri olan İstanbul’da artan COVID-19 vakalarını ve COVID-19 riski en yüksek olan 9 ilçeyi inceleyeceğiz. Gelin şimdi “İstanbul’un En Riskli Semtleri” listemize geçelim.

Yazıma başlamadan evvel, bahsedeceğim ilçelerdeki risk durumunu km2 başına düşen insan sayısına göre hesapladım, ilçelerdeki hasta veya vefat durumları hakkında herhangi bir bilgiye sahip değilim. Haritalar 9 Eylül 2020 tarihi itibariyle Sağlık Bakanlığı’ndan alınmıştır.

Güngören

Nüfus: 289 bin 441 kişi
Yüzölçümü: 7 km2
Nüfus Yoğunluğu: 41.348 kişi/km2

İlk sırada Güngören var çünkü İstanbul’un en küçük ilçesi. Buna rağmen kilometrekare başına düşen insan sayısıyla İstanbul’un en yoğun ilçesi. Bu yoğunluk haliyle Korona riskini arttırıyor. Aşağıdaki harita Güngören‘deki Koronavirüs vaka yoğunluğunu göstermekte.

Güngören COVID-19 vaka haritası

Gaziosmanpaşa

Nüfus: 491 bin 962
Yüzölçümü: 12 km2
Nüfus Yoğunluğu: 40.996 kişi/km2

İkinci sırada ise Gaziosmanpaşa yer alıyor. Güngören‘e nazaran nüfusunun daha fazla olması elbetteki riski daha da arttırıyor. Aşağıda Gaziosmanpaşa ve çevresindeki Koronavirüs yoğunluk haritasını görebilirsiniz.

Gaziosmanpaşa COVID-19 vaka haritası

Bahçelievler

Nüfus: 611 bin 059 kişi
Yüzölçümü: 17 km
Nüfus yoğunluğu: 35.944 kişi/km2

Üçüncü sırada Bahçelievler bulunuyor. Gerek konumu gerek kişi sayısı yüzünden burada da ne yazık ki Koronavirüs vakaları artmış durumda. Aşağıdaki haritada Bahçelievler ve Bağcılar‘ın vaka yoğunluk haritasını görebilirsiniz.

İstanbul'un En Riskli Semtleri
Bağcılar ve Bahçelievler COVID-19 vaka haritası

Bağcılar

Nüfus: 745 bin 125 kişi
Yüzölçümü: 23 km2
Nüfus yoğunluğu: 32.110 kişi/km2

Dördüncülükte Bağcılar yer alıyor. Bağcılar‘ı zaten bilen biliyor, yorum yapmayacağım. (Not: Bağcılar’da yaşayan dostlarım alınmamıştır umarım. Üstteki haritada, Bağcılar‘ın da Koronavirüs yoğunluk durumu görebilirsiniz.

Bayrampaşa

Nüfus: 274 bin 735 kişi
Yüzölçümü: 9 km2
Nüfus yoğunluğu: 30.526 kişi/km2

İstanbul‘da insan sirkülasyonunun en yoğun olduğu ilçelerden biri Bayrampaşa. Tabiki bunda İstanbul Otogarı‘nın da Bayrampaşa ilçe sınırları dahilinde olması da etkili. Bayramğaşa’nın Koronavirüs haritası ise bu şekilde.

İstanbul'un En Riskli Semtleri
Bayrampaşa COVID-19 vaka haritası

Zeytinburnu

Nüfus: 293 bin 574 kişi
Yüzölçümü: 12 km2
Nüfus yoğunluğu: 24.464 kişi/km2

Nüfusun az fakat vakaların yoğun olduğu yerlerden birisi de Zeytinburnu. Ne yazık ki haritalar da bunu doğrularcasına, kıpkırmızı. Aşağıdan Zeytinburnu‘ndaki Koronavirüs dağılımını görebilirsiniz.

İstanbul'un En Riskli Semtleri
Zeytinburnu COVID-19 vaka haritası

Esenyurt

Nüfus: 954 bin 579 kişi.
Yüzölçümü: 43 km2
Nüfus yoğunluğu: 22.199 kişi/km2

Esenyurt, Türkiye‘nin en kalabalık ilçesi. Hatta yaklaşık 57 şehirden daha fazla nüfusa sahip. Bu da Esenyurt’u daha da yüksek riske sahip ilçelerden birisi yapıyor, dikkatli olmakta fayda var. Esenyurt‘a ait vaka haritası bu şekilde.

İstanbul'un En Riskli Semtleri
Esenyurt COVID-19 vaka haritası

Esenler

Nüfus: 450 bin 344 kişi
Yüzölçümü: 23 km2
Nüfus yoğunluğu: 19.580 kişi/km2

Yorum yapmayacağım, durum tam da aşağıdaki tablodaki gibi. Esenler ilçesinin hasta haritası bu şekilde.

İstanbul'un En Riskli Semtleri
Esenler COVID-19 vaka haritası

İstanbul’un En Riskli Semtleri” adlı yazımızın sonuna geldik. Bizleri Instagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın. Herkese sağlıklı günler!


Alperen Karademir
Araştırmayı haddinden fazla seven, havacılık aşığı, bezmiş bir mühendislik öğrencisi.