İsrail'in Hava Savunma Sistemi: Demir Kubbe

İsrail’in Hava Savunma Sistemi: Demir Kubbe

Gelişen teknoloji sayesinde ülkeler askeri anlamda çok yol kat etmektedir. Devletler, ordularının saldırı sistemlerini ne kadar geliştirmiş olurlarsa olsun karşı ordu veya grubun onlara verecekleri zararı ancak savunma sistemleri önleyebilir. Adını bu aralar sıkça duyduğumuz Demir Kubbe (Iron Dome) İsrail’in savunma üzerine yaptığı ve bazı kesimlerce HSS (hava savunma sistemi) teknolojisinde devrim sayılacak bir üründür. Demir Kubbe Sistemi Nedir? Demir Kubbe Sistemi’nin başarı oranı ne kadardır? Demir Kubbe’nin teknik özellikleri nelerdir?

Demir Kubbe Sistemi Nedir?

İsrail’in 2005 yılında tasarlayıp 2011 yılında aktif ettiği Demir Kubbe Hava Savunma Sistemi, mobil ve tüm hava durumu koşullarında görev yapabilmektedir. Rafael İleri Savunma Sistemleri ve İsrail Havacılık ve Uzay Endüstrisi tarafından geliştirilmiştir. 1990 yılının başlarında Lübnan merkezli Hizbullah örgütü İsrail için bir problemdi çünkü Hizbullah örgütü İsrail’e roketle saldırılar düzenlemeye başlamıştı. O yıllarda İsrailli yetkililer kısa menzilli anti-füze sistemi için çalışmalara başlamak istedi fakat ABD bunun başarısızlıkla sonuçlanabileceğini yetkililere aktırdı. Daha sonra 2004 yılında Demir Kubbe fikri ivme kazanmaya başladı.

2006 yılında çıkan Lübnan Savaşı (Hizbullah – İsrail) sırasında Hizbullah tarafından yaklaşık 4000 katyuşa roketi İsrail’in Hayfa ketine düştü. Saldırılar sonucu 44 İsrailli hayatını kaybetti ve yaklaşık 1 milyon İsrail vatandaşı çatışma sırasında sığınaklarda kaldı.

İsrail'in Hava Savunma Sistemi: Demir Kubbe
Demir Kubbe sistemine bağlı bataryalar, Tamir roketini ateşlerken

Şubat 2007 yılında çalışmalar hız kazandı ve Demir Kubbe’nin temelleri oluşmaya başladı. İsminden bahsettiğimiz 2 şirket ortaklaşa bir şekilde Hava savunma sistemini oluşturmaya başladı.

Demir Kubbe’nin Teknik Özellikleri

Demir Kubbe 70 kilometreye kadar kısa menzilli roketleri ve 155mm topçu mermilerini imha edebilmektedir. Üç parçadan oluşmaktadır. Bunlar: Algılama ve İzleme Radarı; Savaş Yönetimi ve Silah Kontrol Merkezi ve Füze Atış Birimidir. Sistemin Radarı EL/M-2084’tür.

İsrail'in Hava Savunma Sistemi: Demir Kubbe
BBC tarafından görsele dökülen çalışma sistemi

EL/M-2084: Aktif Elektronik Taramalı Dizi Radarı olarak bilinmektedir. Radar hem uçakları hem de balistik füzeleri tespit edebilme yeteneğine sahiptir. Bundan dolayı gelen füze saldırılarını önleme ve hava savunmaları için atış kontrol rehberliği yapabilmektedir. Aynı zamanda radar düşman silahlarının konumunu hesaplayabilir, saldırılarda erken uyarı verebilir, dost ateşi menzilini hesaplayabilir ve hava savunma sistemleri için (Demir Kubbe, David’s Sling, Skyhunter, Spyder-mr) kullanılabilmektedir.

İsrail'in Hava Savunma Sistemi: Demir Kubbe
EL/M-2084 radarı

Füze bataryaları 20 adet Tamir roketi taşıyabilmektedir. Tamir roketleri patlayıcı başlıklara sahiptir. Her bir roket 3 metre uzunluğundadır. Patlayıcı başlıkları sayesinde gelen füzeler havada imha edilebilmektedir. Kısacası eğer roket gelen top veya roket atışının yakınındaysa kendini patlatarak tehdidi imha edebilmekte veya gelen tehdide temasla kendini patlatabilmektedir. Eğer roket hedefi ıskalarsa güvenli bir patlama gerçekleştirip kendini imha edebilmektedir.

Demir Kubbe: Başarı Oranı

Rafael İleri Savunma Sistemleri’ne göre Demir Kubbe %90 başarı oranına sahiptir. Hamas tarafından atılan Kassam roketleri 500 ila 800 dolar arasında mal edilmektedir. Basit ve çelikten yapılma füzelerdir. Videolarda izlerseniz İsrail’e düşen Kassam roketlerinin içleri genelde boş olarak gözükmektedir. El yapımı roket olarak sayılabilirler. EL/M-2084 bu el yapımı roketleri tespit edebilmektedir. Bu sayede Demir Kubbe sistemi bunları havada yakalayıp imha edebiliyor. Silah ve Savunma teknolojileri araştırmacılarına göre günümüzde bu tip saldırıları önleme bakımından Demir Kubbe önemli bir yere sahiptir.

İsrail'in Hava Savunma Sistemi: Demir Kubbe
İsrail tarafından sergilenen Kassam Roketleri
Merkezi Birleşik Krallık olan The Sun medyasının hazırladığı video ile Demir Kubbeyi aksiyon halindeyken farklı açılardan görebilirsiniz.

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere, sağlıkla kalın!

İsrail’in Hava Savunma Sistemi: Demir Kubbe” başlıklı yazımızın sonuna geldik. Bizleri Instagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!


Kerem Akmil
Çankaya Üniversitesinde Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler 4. sınıf öğrencisiyim. NATO, Uluslararası Güvenlik ve Uluslararası Terörizm konuları özel ilgi alanım. Aynı zamanda askeri ve modern dünya orduları konularında da bilgili ve ilgiliyimdir. Bir Parça Tuhaftık.