IŞİD’in Yeni Lideri Abdullah Kardaş

IŞİD’in Yeni Lideri Abdullah Kardaş

IŞID’ın kurucusu ve lideri Ebu Bekir el-Bağdadi 26 Ekim 2019’da İdlip’te ABD tarafından yapılan operasyonla öldürülmüştü. Yapılan operasyona 8 helikopter katıldı. Ebu Bekir el-Bağdadi bir tünelde kıstırıldı ve üzerindeki bombayı infilak ettirerek kendisiyle birlikte yanında bulunan iki eşini ve üç çocuğunu öldürdü.

Ebu Bekir el-Bağdadi’nin öldürülmesinin ardından Irak Şam İslam Devleti’nin yeni komutanı Hacı Abdullah el-Afari lakaplı terörist Abdullah Kardaş oldu. Aslen Irak’ın Telafer kentine bağlı olan Kardaş’la birlikte yeni lider yine bir Iraklı oldu.

Bu konuda duyuruyu aslında geçtiğimiz Ağustos ayında IŞID’ın AMAD adlı yayın organından öğrenmiştik. Yapılan duyuruda Bağdadi yerini Kardaş’a bıraktığını söylemişti.

ABD’nin yine Bağdadi’ye karşı yaptığı bir başka operasyonda Musul’a bir hava bombardımanı yapmıştı. Bu bombardımanda Bağdadi ağır yaralanmıştı. Aldığı yaralar nedeniyle Bağdadi, daha önce olduğu gibi örgütte aktif olarak rol oynayamadı. Bağdadi’nin selefinin ortadan kaldırılmasıyla tüm bu durumlar Kardaş’ı örgüt liderliğinde ön plana çıkarmıştı.

“Halifelik” sıfatına tam yetkiyle geçen Abdullah Kardaş, Saddam Hüseyin’in ordusunda Teğmen olarak görev yapmaktaydı. Ardından ABD’nin Irak’ı işgaliyle ile fikirleri büyük ölçüde radikalleşti. Bunun yanı sıra Bucca Cezaevi’nde geçirdiği günlerinde fikirlerinin radikalleştiğine etki ettiğini söyleyebiliriz.

Ebu Bekir el-Bağdadi kurucu ve lider olmasına karşın daha önce hiç savaşa girmemiş ve cephede savaşmamıştı. Bu bakımdan Abdullah Kardaş’ın Bağdadi’den farklı olarak “muharip” bir lider olacağını söyleyebiliriz.

Cephe hattından çıkıp Irak Şam İslam Devleti’nin başına geçen Abdullah Kardaş, ancak savaşarak başarıya ulaşabileceğini düşünenlerden. Zira bunun için fikirsel düşüncelere daha az ağırlık verip tüm gücüyle savaşa ağırlık vermeyi doğru bulduğunu söyleyebiliriz.

Abdullah Kardaş, Sunni Türkmenlerin örgüte katılmasına büyük ölçüde katkı sağlamış, bu olayın organizasyonun önde gelen isimlerinden olarak öne çıkmayı başarmıştı. Örgütün yönetim kademesi isimlerinden 3 Telaferli Irak’lıdan hayatta kalan tek kişi Kardaş’tır. Bunlardan biri IŞID’ın Mali Sorumlusu El-Anbari idi. El-Anbari aynı Bağdadi gibi operasyon sırasında üzerindeki bombayı patlatarak yaşamına son vermişti. O dönem yine bir Telaferli örgütün ikinci komutanı sayılan Ebu Müslim, Musul’da öldürülmüştü.

Uzman görüşlere göre yeni örgüt lideri Abdullah Kardaş, IŞID’în hücre yapılanmasına daha çok önem verecek.