arama

İran ve ABD arasında neler yaşandı?

  • paylaş
  • paylaş
  • Süleyman Uluçay Süleyman Uluçay

Selam dostlar, bildiğiniz üzere Bir Parça Tuhaftık ekibi olarak, sosyal medya üzerinde sizlere haberleri doğrudan aktarıyoruz. Bu haberleri sitemiz aracılığı ile sizlere, tek yazı içerisinden tüm olaylara hakim olabileceğiniz şekilde aktarmaya karar verdik. Bu yazıda ise, geçtiğimiz günlerde başlamış olan İran ve ABD arasında gerçekleşen gergin anları ve sebeplerini aktaracağız.

Kasım Süleymani’nin Ölümü

İran Devrim Muhafızı Komutanı Kasım Süleymani vefat ettikten hemen sonra, Devrim Muhafızları intikam yemini etmeye karar verdiler. Kasım Süleymani defnedilirken, öldüğü saatlerde İran saldırıya başladı.

İlk Saldırı: Ayn el-Esad

İlk balistik füze saldırısı, Hametül Enbiya üssünden Ayn el-Esad’a yapıldı. Görsel, Ayn el-Esad vurulduktan hemen sonra yayımlanan uydu görüntüsünü içeriyor.

iran ve abd

Video’da ise, İran’da bulunan haber kaynaklarının paylaştığı, ABD üslerine yapılan füze saldırı anı bulunuyor.

Pentagon Açıklaması

Pentagon, saldırıdan kısa bir süre sonra: “İran Devrim Muhafızları, Ayn al Asad ve Harir üslerimizi füzelerle vurdu. Kayıp durumu belirsiz.” açıklamalarını yaptı.

İran ve ABD Uyuşmazlığı

İran Devlet Kanalları, yapılan saldırıda 80 Amerikan askerinin öldüğünü belirtirken ABD, kaybın olmadığını belirtti.

Tasnim Haber Ajansı

Tasnim Haber Ajansı: “ABD helikopterleri Ayn Esed üssündeki yaralıları helikopterle naklediyor” şeklinde bir paylaşım yaptı.

iran ve abd

CENTCOM

Amerika Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM): “İran, Irak’ta ABD güçlerine ev sahipliği yapan üslere 15 füze saldırısı düzenledi. 4 füze saldırısı başarısız oldu, 1’i Erbil Havaalanı’na isabet etti” açıklamalarını yaptı.

Trump’tan İlk Açıklama

Saldırı sonrası ABD Başkanı Trump’tan ilk açıklama: “Sorun yok! Irak’ta bulunan iki askeri üssümüze İran tarafından füzeler atıldı. Şu an yaşanan kayıp ve hasarların değerlendirmesini yapıyoruz. Dünyanın en güçlü ve donanımlı ordusuna sahibiz. Yarın sabah bir açıklama yapacağım.” şeklinde yapıldı.

Düşen Ukrayna Uçağı

Olaylar gerçekleşirken, Tahran’dan havalanıp Ukrayna seferi gerçekleştiren Boeing 737 tipli yolcu uçağı, 180 yolcu ile birlikte düştü ve hepsinin öldüğü açıklandı. Daha sonra düşme ile ilgili: “180 yolcu bulunan uçağın teknik arıza yüzünden düşmediği, füzeyle vurulduğu iddia ediliyor. – Al Hadath” açıklamaları yapıldı. Ancak bu açıklamadan sonra Ukrayna’nın Tahran Büyükelçiliği tarafından yapılan açıklamada: “Ukrayna Havayollarına ait uçak motor arızası sonucu düştü, terörizm bağlantılı değil.” sözleri yer aldı.

Gün aydınlandığında ise uçağın enkazı görüntülere böyle yansıdı ve bütün yolcuların hayatını kaybettiği aktarıldı.

iran ve abd

Erken Uyarı

“CNN: ABD ordusu İran’ın Ayn el-Esad üssüne saldırısına dair erken bir uyarı almıştı.” açıklamalarını yaptı. Tahminlerimize göre, Hametül Enbiya üssünden ateşlenen balistik füzeler, Türkiye’ye ait Kürecik Radar Üssü’nden tespit edilmesi üzerine ABD’ye bildirilmiş olabilir.

Hamaney’in Açıklaması

Hamaney: “Irak’taki ABD üslerine başarılı bir füze saldırısı düzenledik. İran bir barış ülkesi. Biz hiçbir ülkeyle hiçbir gerilim peşinde değiliz. Mevcut durumlar zor. Geniş bir cepheyle karşı karşıyayız. Zafer bizimle olacaktır.” açıklamalarını yaptıktan sonra Hamaney, saldırıyı başarılı olarak değerlendirdi. Ayrıca şunları da ekledi: “ABD askerlerinin İran’dan mutlaka çıkarılması gerekiyor.”

İran Dışişleri Bakanı’nın Açıklaması

İran Dışişleri Bakanı Zarif: “Cevap vermemiz gerekiyordu, verdik. Şimdi her şey bitti. Gerilimi tırmandırmamaya çalışıyoruz.” açıklamalarını yaptı.

İsrail’den Sert Açıklama

İran Devrim Muhafızları’nın İsrail’e tehditlerinden sonra Netanyahu, İsrail’in tamamen ABD’nin yanında olduğunu söylerken: “Her kim İsrail’e saldırmaya çalışırsa, çok sert şekilde vurulacak” dedi.

NATO’dan Açıklama

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, İran’ın, Irak’taki ABD üslerine yönelik füze saldırısını kınadıklarını açıkladı.

Trump ve Beklenen Açıklama

ABD Başkanı Trump’ın TS 19.00’da açıklama yapacağı bildirildi. Ve açıklamalarında şu sözler barındı:

  • Trump: “Dünyadaki, bana göre en tehlikeli terörist olan Süleymani öldürüldü. Süleymani’nin uzun süre önce ölmesi gerekiyordu. İran dünyada terörizmin en büyük sponsoru olmuş, nükleer silahlarla medeni dünyayı tehdit etmektedir. Buna izin vermeyeceğiz.”
  • Trump: “Hep birlikte çalışıp İran ile bir anlaşmaya varmalıyız. İran şiddeti destekledikçe barış gelemez. NATO, çok daha fazla Ortadoğu’da gerçekleşen süreçte yer almalı.”
  • Trump: “ABD, Dünya’nın en büyük petrol üreticisi. Ortadoğu’dan gelecek petrole ihtiyacımız yok.”
  • Trump: “Hiçbir askerimiz yaralanmadı, askeri üste basit zararlar meydana geldi”
  • Trump: “İran’ın refaha ulaşması için anlaşma yapmamız gerekiyor. İran şiddet ve nefreti körüklediği sürece Ortadoğu’da barış olamaz. Barış isteyen herkesle barışa hazırız.”
  • Trump: “DEAŞ örgütü, ABD ve İran’ın doğal ortak düşmanı. Gelecekte bu konu ve başka ortak çıkarlar için birlikte çalışabiliriz.”

İran’dan Video

Geçtiğimiz saatlerde İran tarafından yayımlanan videoda, füzeleri hazırladığı anlar bulunuyor.

View this post on Instagram

İran’ın füzelerini hazırladığı görüntüler yayınlandı.

A post shared by BPT (@birparcatuhaftik) on

Türk Hava Yolları

THY, geçtiğimiz saatlerde İran ve Irak uçuşlarını askıya aldığını açıkladı.

Gelişmelerden haberdar olmak için Instagram hesabımızı takibe almayı unutmayın. Ayrıca sitemiz üzerinden güncel haberleri aktarmaya devam edeceğiz.