iPhone 12 Sipariş Ederken Dikkatli Olun

iPhone 12 Sipariş Ederken Dikkatli Olun

Dikkatli Olun!

Apple‘ın çıkarmış olduğu iPhone 12‘yi piyasaya sürmesiyle online alışveriş ile alacak olan tüketicileri online sahtekarlıklara karşı uyardı.

Kaspersky şirketinin araştırmacıları, yeni çıkan iPhone 12 için yüksek ücretler verebilecek hevesli tüketicileri hedef alan ve kendilerini Apple gibi gösteren dünya genelinde 100’den fazla şüpheli domain olduğunu tespit ettiler.

Bu şüpheli internet siteleri iPhone 12 için sahte ön sipariş formları oluşturmuşlar. Ön sipariş vermek isteyen tüketiciler ise sipariş vermek için kendi Apple ID ve şifreleriyle giriş yapmalarını istiyor. Böylelikle siteyi kuranlar kolay bir şekilde tüketicilerin Apple ID ve şifrelerini ele geçirmiş oluyorlar. Ve böylece hesapların içerisindeki her türlü bilgi ise belirli internet ağlarında kötü amaçlar için satışa sunuluyor. Yani iPhone 12 sipariş ederken dikkatli olun, bizden söylemesi…

iPhone 12 Sipariş Ederken Dikkatli Olun

iPhone 12 Sahtekarlıkları

Bu sahte sitelerden birçoğu son çıkan iPhone ürünüyle ilgilenmiyor. Kaspersky‘nin bulgularına göre bunlardan bazıları kaybolan cep telefonlarını bulmak için yardım hizmeti sunuyor, bazıları ise kullanıcı hesaplarına yeniden erişebilmek için yardım hizmeti sunduklarını iddia ediyorlar. Hatta iPhone kullanıcıları için Apple ID ve şifrelerini girmesini istedikleri sahte bir Apple yardım servisi numaraları dahi var.

Bununla birlikte Eylül ayında bu sahte sitelerin yardım numaraları iyice arttı. Kaspersky Güvenlik Uzmanı olan Tatyana Sidorina şunları belirtti:

“Dolandırıların Apple hizmetlerine olan ilgisinin yeninden canlanması kullanıcıların hareket ve eylemlerindeki her şeyden iyi bir şekilde yararlandıklarını gösteriyor. Yeni iPhone ürünlerinin piyasaya çıkması kötü amaçlı özelliklerin ve dolandırıcılığın yayılması için iyi bir fırsat olabilir. Bu gibi durumlar karşısında iPhone ürününüzü meşru kaynaklardan sigortalatmak sizin için en iyi seçenektir.”

iPhone 12 ve Vergiler

Geçtiğimiz günlerde Apple iPhone 12 ve diğer modellerini tanıttı. Bu modeller iPhone 12, iPhone 12 Mini, iPhone 12 Pro ve iPhone 12 Pro Max oldu.

Apple, iPhone 12‘yi duyurmasından itibaren Türkiye’de ürünün fiyatı hakkında çokça konuşuldu ve tartışıldı. Bu konuşmanın sebebi ise son yıllarda giderek artın vergiler oldu.

Hatta geçtiğimiz günlerde Vergi Uzmanı olan Ozan Bingöl ise bu durum hakkında şöyle bir tweet attı.

iPhone 12 Sipariş Ederken Dikkatli Olun

Türkiye’ye gelişte konan yüksek vergiler sosyal medyada TT oldu. Bizde bu kadar yüksek fiyatlı olan cihazların dolar fiyatları ise şu şekildedir:

  • iPhone 12 Mini: 128 GB 699 dolar / 256 GB 799 dolar,
  • iPhone 12: 128 GB 799 dolar / 256 GB 899 dolar,
  • iPhone 12 Pro: 128 GB 999 dolar / 256 GB 1.099 dolar / 512 GB 1.299 dolar,
  • iPhone 12 Pro Max: 128 GB 1.099 dolar / 256 GB 1.199 dolar / 512 GB 1.399 dolar.

Bakalım önümüzde günlerde teknoloji mağazaları ve telekomünikasyon şirketleri bu ürünler için tüketicilere ne kadar kolaylık sağlacayacak ve ücretini için tüketicilerden kaç aylık taksitlendirme isteyecek. Bunu hep birlikte göreceğiz.

iPhone 12 Sipariş Ederken Dikkatli Olun!” başlıklı yazımızın sonuna geldik. Bizleri Instagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!