iPadOS 14

iPadOS 14 Hakkında Her Şey

iPadOS 14 Beta olarak kullanıcılara sunulmaya başlandı. Çok sayıda değişiklik ile bizimle buluşan iPadOS 14 bakalım bizlere neler sunuyor?

iPadOS Nedir?

iPadOS Apple tarafından geliştirilen bir işletim sistemi. İlk defa WWDC 2019’da karşımıza çıktı. Bu işletim sistemi telefonların ve tabletlerin birbirinden ayrılması için hazırlandı. Karşımıza çıkmasının nedeni kullanıcılar kadar Apple içinde önem arz etmekte. Çünkü Apple iPadOS ile mükemmele yakın derecede çalıştırdığı ekosisteme yeni bir yol daha açmış oldu. Kullanıcılar için ise daha kullanılabilir bir teknoloji sunulmuş oldu.

Kullanıcılara bir tabletin kullanım amacını sunabilmeyi hedefleyen Apple, bu hedefe ulaşabilmek için yeni bir sürüm daha yayınladı.

iPadOS 14

iPadOS 14, 7 Temmuz günü kullanıcılara Beta olarak paylaşıldı. Stabil olarak çalışması için henüz zaman tanımamız gerekse bile Beta ile bizlere sunulan yeni özelliklere yakından bakmamız gerekiyor.

Tasarım

iPadOS 14

Tasarım olarak yenilikler kullanıcı deneyimi için büyük önem arz etmekte. Farkında olmasak bile küçük dokunuşlar bize zaman kazandırmaktadır. iPadOS 14 ile sohbet ve arama bildirimleri ufak değişiklikler yaşadı. Ufak dediğimize bakmayın. Bu değişiklikler kullanıcıların işlerine odaklanabilmesini amaçlıyor.

FaceTime, aramalar ve uygulamaların arama bildirimleri ekranda daha az alan kaplıyor.

Siri desteğini sağlayan Apple boyutunda değişikliğe gidiyor ve ekranın alt kısmında bulunarak ekranı kaplamıyor. Aynı zamanda Siri görevini tamamladıktan sonra ekrandan daha hızlı kayboluyor.

iPadOS 14

Ufak dokunuşlara gidilerek (gerçekten çok ufak) kenar çubukları değişiklikler yaşadı. Aynı zamanda fotoğraflar, dosyalar ve notlar gibi çok sayıda uygulamada yer alan kenar çubuklarının desteklediği uygulama sayısı arttırıldı.

Apple Pencil ve El Yazısı Desteği

iPadOS 14

Apple Pencil bildiğimiz üzere tablet kullanan insanlar için önemli bir noktada. Çok sayıda çizim sanatçısının yönelmesine neden olan Apple Pencil, artık daha geniş bir kitleye daha önemli bir özellik sunuyor.

Apple Pencil kullanılarak yazılan el yazıları (çok sayıda uygulama desteği sunuluyor) klavye ile yazılan harflere dönüştürülebiliyor. Sahip olduğunuz el yazısı stiliniz ise cihaz üzerinde kayıt altına tutularak güvenlik açıklarının önüne geçilebilmiş olunuyor. Bilmemiz gereken en önemli şeylerden birisi ise iki dilde yazılan el yazısı sahip oldukları dil şeklinde metne dönüştürülüyor.

Ama bu durum cihazın ana dilini Türkçe olarak kullanan kişiler için kullanılabilir değil. Scribble adı verilen bu özellik öncelikle İngilizce, geleneksel ve basitleştirilmiş Çince olarak sunuluyor. Burada yer alan “öncelikle” kelimesi Türkçe ve diğer diller için yeşil ışık olarak görülebilir.

Arttırılmış Gerçeklik

iPadOS 14

Arttırılmış Gerçeklik bize mümkünatı olmayan durumlarda yardımcı olabilen bir teknoloji. Apple bu teknoloji için her seferinde yeni bir hedef ile karşımıza çıkıyor. iPad Pro’da yer alan LİDAR tarayıcıları ile bizlere sunulan özelliklere Location Anchors eklendi. Bu özellik yarattığınız objelerin dünyanın başka bir noktasında da görüntülenmesine olanak sağlıyor. Bunun dışında bilmemiz gereken şey ise deniz, kumsal, orman ve kayalık alanları istediğiniz bölgeye ışınlayabiliyorsunuz.

Henüz Beta sürecinde olan iPadOS 14 bu özelliklere bizlere sunmasına rağmen gelişimi ve desteklediği mekanlar için bir süre daha beklememiz gerekebilir. ARKit 4 ile sunulan bu özellikleri cihazınızın desteklemesi gerekmekte.

Güvenlik, Şeffaflık ve Gizlilik

iPadOS 14

Apple bildiğimiz üzere kullanıcı bilgilerinin güvenliği için sürekli olarak yenilikler yapmakta. Bu yenilikler Apple Servisleri ve uygulamalar olarak ikiye ayrılabilir. iPadOS 14 ile sunulan yeni güvenlik önemleri ise uygulamalar için geçerli.

Android cihazlarda uygulama yüklediğimiz zaman çok sayıda şeyi kabul etmiş sayılırız. Uygulamayı açtığımız zaman ise izin vermemizi istediği bazı özel istekleri olur. Artık bu özel istekler Apple tarafında da bize bildiriliyor.

Bu özellikler içinde mikrofon ve kamera kullanımı denetleme ve konumunuzu yaklaşık olarak paylaşma gibi şeffaflık konusunda değişilikler yaptı. Bu değişimler uygulamaya göre değişiklik gösterebiliyor.

Daha Bitmedi

Bu kadar önemli özellikleri bir arada görebilmek yeterli olabilirdi. Ama Apple bu kadarla kalmayıp ufak sayılabilecek, hayatımızı kolaylaştıran ve farkını görebileceğimiz özellikler paylaşıldı.

 • Araç takımları değişiklikler geçirerek Smart Stack oluşturabiliyoruz.
 • Mesajlar uygulamasında grup ve tekli konuşmalarda kişilere ulaşabilmek kolaylaştırıldı. Artık daha fazla kişiselleştirme seçenekleri sunuluyor.
 • Siri internet kaynaklarını kullanarak sorulan sorulara cevap verebiliyor ve sesli mesaj yollamanıza olanak sağlıyor.
 • Harita uygulaması bisiklet rotası oluştururken yokuş, merdiven ve trafiği dikkate alıyor. Rehberler ise bulunduğunuz bölge hakkında daha fazla göz alıcı mekan sunuyor.
 • Ev uygulaması artık çevresinde yer alan cihazlar ile daha hızlı bir şekilde iletişim kuruyor. Yüz tanıma sistemi ile aile üyeleri çevrede yer alan cihazlara otomatik olarak bağlanabiliyor. Ev uygulamasında yer alan ışıklar ise gün ışığına göre otomatik olarak renk sıcaklığına ayarlayabiliyor.
 • Safari artık daha hızlı çalışıyor. Safari artık belli bir diller için (İngilizce, Çince, İspanyolca, Almanca, Fransızca, Rusça ve Brezilya Portekizcesi) tam sayfa çeviri sunuyor. Aynı zamanda güvenlik açığı yaşanan siteler için parolanızı korumaya dayalı güvenlik sistemi anlık olarak görev almaya başladı.
 • H1 kulaklık çipine sahip olan kulaklıklar artık ses içeren uygulamalarda erişebilirlik sistemi daha gelişmiş bir şekilde kullanıcılara sunuluyor. Erişebilirlik ile belirli frekansları düzenleme sistemi getirildi. Bunun yanında görüntülü görüşmelerde işaret dilini öne çıkaran sistem de erişebilirlik adı altında sunuldu. VoiceOver, artık ekranda yer alan yazıları algılama biçimi genişletilerek daha fazla performans sunuyor.

Artık çok sayıda özelliğe sahip bir şekilde yeni sürüme merhaba diyebiliyoruz. Beta sürecinin sonunda daha fazla stabilize edilmiş özelliklere sahip olabileceğimizi söylemekte fayda var.

Diğer içeriklerimize göz atmak için buraya tıklayın. Ayrıca, bizi Instagram ve Twitter üzerinden takip etmeyi unutmayın!

KAYNAKÇA

 • https://www.apple.com/tr/newsroom/2020/06/ipados-14-introduces-new-features-designed-specifically-for-ipad/
 • https://www.apple.com/tr/ipados/
 • https://medium.com/@halilozel1903/apple-wwdc-2019-etkinliği-2778e8d90cd2
 • https://en.wikipedia.org/wiki/IPadOS_14
 • https://www.apple.com/ipados/