IP Adresi Nedir?

Ya ip adresi işte, internetteki kimliğimiz abi…” dediğinizi duyar gibiyim.
Peki ip adresi gerçekten nedir? Nasıl oluşur? Amacı nedir? Ne değildir?

Günlük hayatta bir cafede bile duyma ihtimalimizin olduğu bu ip adresleri neden vardır? Öncelikle söylemek isterim ki bunu bilmek zorunda değilsiniz. İnanın alanınız ağ değilse bu bilgi günlük hayatta gerçekten işinize yaramayacak. Ama ben bilgiyi seviyorum diyorsanız başlayalım.

IP Adresi Nedir?

Evrensel tanıma göre:

IP adresi, interneti ya da TCP/IP protokolünü kullanan diğer paket anahtarlamalı ağlara bağlı cihazların, ağ üzerinden birbirleri ile veri alışverişi yapmak için kullandıkları adres.

Bense konuyu size daha basit bir şekilde açıklamak istiyorum:

İnternet bir alışveriş sitesi olsaydı; servis sağlayıcınız sizin kargo şirketiniz, ip adresiniz ise ev adresiniz olurdu.

Yani bu tanımdan yola çıkarak ip adresinin nihai amacı internete bağlı veya kendi ağını oluşturmuş cihazların adreslerini bilmektir ki eldeki verileri o adrese ulaştırabilsin ayrıca ulaştırılan verinin de nereden geldiğini bilsin.

ip adresi nedir

IP Adresi Nasıl Oluşur?

Günümüzdeki en sık kullanılan ip adresi tipi IPv4’dur. Oluşumunu da bu sürüm üzerinden anlatacağım.

IP adresleri byte dediğimiz 0 ile 255 arası değerlerin dörtlü kombinasyonundan oluşur. IP adresleri açık ağda eşsiz olmak zorundadır (yerel ağlarda bu durum değişiklik gösterebilir).

Bu oluşuma göre dünya üzerinde yani internette 256*256*256*256 = 4.294.967.296‬ adet ip adresi var olabilir. Fakat hepimizin de tahmin edebildiği üzere dünya üzerinde bu sayının çok çok üzerinde internete bağlı cihaz bulunmakta ve öncesinden de ön görüldüğü üzere bu ip adresi tipinin ileride yetmeyeceği, bazı problemlere sebep açacağı için IPv6 sürümü yıllar öncesinden çıkarılmıştır. Peki IPv6 şuanda yaygın olarak kullanılmıyorsa bu kadar cihaz nasıl internete eşsiz bir kimlikle bağlanabiliyor? Bu sorunun cevabı bir alt başlığımızda mevcut. Okumaya devam et…

Yerel Ağlar

Yerel alan ağı, ev, okul, laboratuvar, iş binaları gibi sınırlı coğrafi alanda bilgisayarları ve araçları birbirine bağlayan bir bilgisayar ağıdır.

Konuyu açacak olursak, kendi evimden örnek vermek istiyorum. Evimde 2 adet bilgisayar 4 adet telefon internete bağlı! Peki ben bu durumda 6 farklı eşsiz IP adresi mi kullanıyorum? Hayır. Benim cihazlarım wifi üzerinden modemime bağlı. Yani internetin kendisi gibi modemimin de kendisine ait bir ağı var bu ağa sadece modemime bağlı kişiler bağlanabiliyor. Bu ağa yerel ağ deniyor. Modemimiz cihazlarımıza yerel ağda haberleşebilmek için birer IP adresi atar. Bu yerel bir ağ olduğu için de bu ip adresilerine internet ortamından erişilemez bu sayede bir bakıma onlara da kendi içlerinde eşsiz sayılır. Sonuç olarak evimde 6 adet internete bağlı cihaz olsa da benim servis sağlayıcım tarafından modemime verilmiş bir tane eşsiz ip adresim var. 6 cihazım da bu modeme bağlı olduğu için internet ortamında 6 cihazın da ip adresi aynı. Modemin görevi ise bu ip adreslerine gelen verileri cihazlara yönlendirmek. Diğer yazılarıma ulaşmak için tıklayınız.