iOS 14 Yeni Gelen Özellikler

iOS 14 İle Yeni Gelen Özellikler

Apple tarafından yeni iOS 14 tanıtıldı. 16 Eylül Çarşamba günü Türkiye saati ile 20:00 itibariyle kademeli olarak dağıtımına başlandı. Apple telefonlara gelecek olan yeni işletim sistemiyle bizleri neler bekliyor? iOS 14 ile telefonlarımıza gelen yeni özellikler neler? İOS 14 kişiselleştirmeleri neler? İOS 14 yeniliklerine gelin hep beraber bakalım.

iOS 14 Yeni Gelen Özellikler

İOS 14 Tüm Yenilikleri

Ana Ekranınızı Kişiselleştirme

Bu özellik sonunda İOS tarafına da geldi. Android kullanıcıları bu özelliği zaten biliyorlar çünkü Android kısmında ana ekranınıza araç takımları ekleyebiliyordunuz. Artık İOS kısmında da ana ekranınıza bazı uygulamaların araç takımlarını ekleyebileceksiniz. Bunun için telefonunuzun ekranına basılı tutup + simgesine basmanız yeterli.

iOS 14 Yeni Gelen Özellikler

Pil Yüzdesi

Şimdi içinizden pil yüzdesinden özellik mi olur diyorsunuz? Fakat; iPhone  X,XR,11 gibi modellerde pil yüzdesini göremiyorsunuz. Bunun için üst kısımdan bildirim paneli indirip bakmanız gerekiyor. Fakat yeni İOS ile birlikte Apple, pil yüzdesi özelliğini getirdi. Artık kullanıcılar pil yüzdesini telefonlarının ana ekranına ekleyip görebilecekler. Şahsen bir İphone 11 kullanıcısı olarak bu özelliğe sevindim. Ek olarak pil yüzdesi ile beraber iPhone telefonunuz ile bağlantı kurduğunuz Apple Airpods veya Watch saatlerinizin şarjını da widget üzerinden görebiliyorsunuz.

iOS 14 Yeni Gelen Özellikler

Uygulama Arşivi

iOS kullanan arkadaşlar bilirler, iOS kısmında uygulamaları Android telefonlarda ki gibi kategori halinde göremiyorduk. Fakat iOS 14 güncellemesi ile birlikte artık tüm uygulamalar otomatik şekilde kategori haline getiriliyor. Uygulama Arşivi’ni görmek için Ana Ekran‘da sola kaydırmanız yeterli.

iOS 14 Yeni Gelen Özellikler

Kamera Yansıtma

Açıklanan yeni İOS ile birlikte Apple resmen Android üzerinde yapabildiğimiz birçok şeyi iPhone cihazlarımıza getiriyor. iPhone cihazlarda yaşadığımız en büyük sorunlardan biriside ön kamera ile çekim yaptığımızda yansıtma yapmadan düz göstermesiydi. Fakat artık ayarlara gelen bir tane seçenek ile bu sorunu düzeltebiliyoruz. Artık ön kamera ile çektiğimiz fotoğraflar nasıl görüyorsak öyle çıkıyor.

iOS 14 Yeni Gelen Özellikler
iOS 14 Yeni Gelen Özellikler

Bunların dışında tabi ki birçok yenilik daha mevcut fakat dikkat çeken özellikler bunlar olduğu için sizlere bunları listeledim. Bunların dışında yeni iOS ile birlikte cihazlarda performans iyileştirmesi yapıldığı söylendi. İphone 11 ve 11 Pro modellerinde kamera iyileştirmesi yapıldı. Sizde iPhone cihazınızı güncelleyip kullanabilirsiniz.

“iOS 14 İle Yeni Gelen Özellikler” adlı yazımızın sonuna geldik. Bizleri Instagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!