İOS 14 Güncellemesi Hayat Kurtarıyor mu?

Yakın zamanda Apple, WWDC 2020 etkinliğinde İOS 14 sürümünü tanıttı. Gelen çok sayıda değişiklik içerisinde Apple’ın yıllardır çabaladığı konu olan güvenlik bir üst seviyeye çıkarılmıştı. İOS 14 sürümüne geçen çok sayıda kullanıcının paylaştığı bilgilere ve görsellere göre uygulamaların kullanıcı verilerini paylaştığı ortaya çıktı. Bu durumun ne kadar tehlikeli bir olay olduğunu ve Apple’ın hayat kurtaran bir güncelleme yayınladığını konuşalım. İOS 14 Güncellemesi yazımıza geçelim dostlar!

İOS 14 Güncellemesi

İOS 14 Güncellemesi; Veri Paylaşımı Ne Kadar Tehlikeli Bir Durum?

Tek kelime ile çok. Bu konuya çok demek yerine daha detaylı açıklayabilmek için biraz düşünmenizi istiyorum.

Bir uygulama düşünün. İnternet üzerinden ürün satın alabildiğiniz ve kullanıcısı sayısının milyonlarca olduğu. Haftanın bir günü uygulama içerisinde istediğiniz ürüne ulaşmak için dakikalarca “belirli” noktalara tıkladığınızı da düşünün. Bu tıklamalar sonucu üç tane, farklı alanlarda kullanılan ürün seçtiğinizi de düşüncelerinize ekleyin. Ve bu ürünleri alabilmek için kart bilgilerinizin yanında kişisel bilgilerinizi de verdiğinizi düşünün. Bu küçük beyin fırtınasının sonucunda karşı tarafa onlarca bilgi verdiğimizi anlayabiliyoruz. Ve bu bilgileri sadece biz değil, uygulamayı kullanan milyonlarca insan karşı tarafa iletmekte. Karşı tarafa ilettiğimiz bilgilerin sadece bir uygulama ile kısıtlı olmadığını da belirtmek isterim.

Üstte yazılmış olan paragrafta kimlik ve banka bilgileri dahil yirmiden fazla kişisel bilgi paylaşmış olduk. Ve bu kişisel bilgiler karşımıza reklam olarak çıkmakta. Biz bu durumun farkında olsak bile uygulamayı silmediğimiz sürece bir sonuca ulaşamıyoruz. Ki uygulamayı silsek bile kişisel bilgilerin karşı taraftan silindiğine dair bir bilgiye sahip değiliz.

Durumun ciddiyeti işte bu kadar korkutucu düzeyde bir yüksekliğe sahip. Çok sayıda firma bu “bilgileri” başka firmalar ile paylaşmadığını açıklasa bile bunun geçerliliği ne kadardır bilemeyiz.

Apple Ne Yaparak Bilgilerimizin Paylaşıldığını Fark Ettik?

Apple yıllardır kullanıcı güvenliğini sağlamak amacıyla değişikliler yapmakta. Bu değişiklikler artış gösterdiği için Apple sunumlarında güvenlik başlığını daha uzun tutmaya başladı. O zaman “Apple ne yaptı?” sorusuna gelelim.

Apple çok önceden olması gereken şeyi WWDC 2020 yılında kullanıcılar ile paylaştı. Paylaştığı şey panoda kopyalanan yazıların başka bir yerde kullanıldığı zaman size bildirim gelmesinden ibaret idi.

Fakat Apple bunu yaparken işlerin bu kadar tuhaf yürüyeceğini “bilmiyordu”. Arka planda çalışan uygulamaların yazılanları kopyaladığını kullanıcılara bildirmesi ile olaylar gelişmeye başladı. Ve son bir hafta içinde çok sayıda uygulamanın panoyu kopyaladığını ortaya çıktı.

Fakat kullanıcıların bu noktada atladığı bir nokta var. Çok sayıda uygulama bu konuda size bir yazı okutur veya uygulamayı kullandığınız zaman bunları kabul etmiş sayılırsınız der. Lakin kullanıcılar bunları okumadan geçerek bu tür durumlar ile karşılaşır.

Ama Apple yaptığı bu güncelleme ile bu durumun “görülebilir” olmasını sağladı. Ve kullanıcılar yasal haklara başvurmaya hazırlandıklarını bildirdiler.

Şimdi başlığımıza geri dönme vakti geldi.

İOS 14 Güncellemesi Hayat Kurtarıyor mu?

Kısmen evet. Kısmen dememizin sebebi bilgilerinizin karşı tarafa gönderilmiş olmasıyla birlikte daha fazla bilgi “gönderemeyecek” olmanız. Gönderemeyecek olmanızı söylüyoruz çünkü bu tür durumlarda uygulama ile olan ilişkinizi tamamen kesmeniz gerekli.

Bilgilerimiz Depolanmaması İçin Ne Yapmak Gerekli?

Bu tür durumlarda sahip olduğunuz uygulamaları kontrol etmelisiniz. Bilgilerinizi karşı tarafa yollayan uygulamaları cihazınızdan kaldırmalı, hesabınızı silmeniz gerekli. Bu tür durumları yaşamamak için uygulamaları yüklemeden önce kontrol etmekte fayda var.

Kaynakça

  • https://www.reuters.com/article/us-microsoft-linkedin-lawsuit/linkedin-sued-over-allegation-it-secretly-reads-apple-users-clipboard-content-idUSKBN24C010
  • https://9to5mac.com/2020/06/25/tiktok-to-stop-reading-user-clipboards-after-being-exposed-by-ios-14-privacy-feature/

İOS 14 Güncellemesi Hayat Kurtarıyor mu? yazımızı sizlere sunduk. Bizleri Instagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!


Ayhan Doğa Tanrıverdi
Hacettepe Üniversitesi'de tasarımcılık okuyorum. Gündüz vakti müzik dinleyerek otomobil tasarlıyorum. Gece olunca Bir Parça Tuhaftık'da yazı yazıyorum.