internetten satış yapmak

İnternetten Satış Yapmak İçin Temel Seviye Bilgiler 1/3

Hali hazırda satışını yaptığınız ürünleri dijital ortamda satışa sunmak kulaklara oldukça mantıklı gelmiyor mu? Stoksuz satış yapmak isteyenler bir önceki yazıma göz atıp gerekli bilgileri bu yazıdan öğrenebilir.

Kod Bilgisine İhtiyacınız Yok

Git gide gelişen internet ortamında artık kod bilgisi olmadan internet sitesi kurmak ve bu siteden satış yapmak artık mümkün. Yazıda verdiğim bilgiler ile hazır yazılımlar kullanarak “1 gün içerisinde” kendi internet sitenizi açabileceksiniz.

Nelere İhtiyacımız Var?

Öncelikle internetten satış yapmak için bir internet sitesi açmamız gerekiyor bunun için bazı teknik terim ve bilgilere ihtiyacımız var gelin biraz bunlardan bahsedelim.

Domain, Hosting, SSL Sertifikası Nedir?

Domain yani Türkçe’ye çevrilmiş hali ile “Alan Adı” internetteki ismimiz olarak açıklanabilir, belirli bir ücret karşılığında aylık veya yıllık olarak kiralanabilir. Örnek resimde göründüğü gibi “birparcatuhaftik.com” bir alan adıdır.

internetten satış yapmak

Alan adınıza yükleyeceğiniz yazı, resim veya video gibi ürünleri hostinge yükleriz. Yani internet sitemizin disk alanı diyebiliriz. Alan adımız ile bağdaştırarak bu alan adına yükleyeceğimiz tüm verileri hosting sayesinde gerçekleştiririz.

SSL Sertifikası, internet üzerindeki bilgi transferi sırasında (kredi kartı gibi) bilgilerin gizliliği ve güvenliği için geliştirilmiş bir güvenlik protokolüdür. Örnek resimde göründüğü gibi bazı internet sitelerinde Güvenli yazarken bazı internet sitelerinde ise Güvenli Değil yazar.

internetten satış yapmak

İnternet Sitesi Açma İşlemi

Google’da ‘Hosting ve Domain satın alma’ cümlesini tarattığınızda karşınıza birçok seçenek çıkacaktır. Bu sunucu sitelerini gezerek ücreti size uygun olan bir siteden aylık veya yıllık olarak satın almanız gerekiyor.

Satın Alma İşlemlerinden Sonra Yapmanız Gerekenler

Satın alma işlemini yaptığınız siteye giriş yaptıktan sonra satın aldığınız hosting ve domainleri görüntüleyebilirsiniz. Daha sonra bunları yöneteceğimiz sayfaya gitmemiz gerekiyor.

Not: Yönetim sayfası satın aldığınız siteye göre değişiklik gösterebilir. Bulamadığınız takdirde “destek talebinde” bulunabilirsiniz.

Yönetim sayfasına girdiğimiz zaman CPANEL‘e bağlan / eriş butonunu bulmanız gerekiyor.

CPANEL‘e giriş yaptığımızda internet sitemizin her parçasını yönetebileceğimiz alanlar görebiliyoruz.

internetten satış yapmak

CPANEL de bizim işlem yapacağımız alan ise YAZILIM bölümünde yer alan Softaculous Apps Installer alanı.

internetten satış yapmak

Bu alana tıkladıktan sonra karşımıza bir çok hazır yazılım çıkacaktır. Örnek resimde göründüğü gibi WordPress uygulamasını seçip kuruyoruz.

internetten satış yapmak

WordPress uygulamasını seçtikten sonra karşımıza böyle bir alan gelecek, bu alanda dikkat etmeniz gereken şey Kurulum URL‘si ve Yönetici kullanıcı adı ve şifresi. Kurulum URL’si bölümünde satın aldığınız domain seçili olması gerekiyor. Yönetici kullanıcı adı ve şifre ise sitenizin yönetici paneline ulaşmanızı sağlayan bilgilerdir, bir yere not etmeyi unutmayın.

internetten satış yapmak

Bilgilerinizi girdikten sonra yükleme işlemi başlayacaktır.

internetten satış yapmak

Yükleme işlemi bittikten sonra kurulumun başarılı olduğuna dair bir yazı göreceksiniz. Örnek resimde mozaikli bölümde internet sitenizin adresi ve internet sitenizin yönetim paneline ulaşacağınız link bulunmakta.

internetten satış yapmak

Aşağıdaki resimde internet sitenizin kurulduğunu görebilirsiniz, ilk aşamada böyle görüntülenecektir.

internetten satış yapmak

Yönetim Panelinize gittiğinizde ise böyle bir pencere sizi karşılayacaktır.

internetten satış yapmak

Artık Bir İnternet Sitesi Sahibisiniz!

Bu yazımda sizlere internet sitenizi nasıl kurabileceğinizden bahsettim. Gelecek yazımda ise internet sitenizi nasıl dizayn edeceğinizden ve ürünleri nasıl yerleştireceğizden bahsedicem.

Takıldığınız Noktalar ve Aldığınız Hatalar

Herhangi bir aşamada takıldıysanız birparcatuhaftik.com profilimdeki iletişim bilgilerimden bana ulaşabilirsiniz.

”İnternetten Satış Yapmak İçin Temel Seviye Bilgiler 1/3” yazımızın sonuna geldik. Bizleri Instagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!


Nazım Duran
Adım Nazım Duran. 28 Eylül 2001 yılında Adana’da dünyaya geldim. Şu an Çukurova Üniversitesinde öğrenciyim ve aynı zamanda 2012 yılından beri web tasarımı ile ilgileniyorum. Teknoloji ile iç içe büyüdüm diyebilirim. 2013 yılında ücretsiz domain alarak ilk internet sitemi açtım.Bir çok alanda internet sitesi yaptım ve yönettim. Sonrasında HTML dilini öğrendim. Kendimi geliştirmek ve HTML ile beraber kullanabilmek adına PHP dilini de öğrendim. Mobil alanda da yazılım gerçekleştirebilmek üzere orta derece pyhton bilgisine sahibim. Boş zamanlarımda donanımlı bir birey olmak ve kendimi daha da geliştirmek için girişimcilerin hayatını araştırırım. Şuan aktif olarak dört farklı firmanın internet sitesini yönetiyorum ve dijital pazarlama ile ilgili olarak udemy.com üzerinde bir eğitim setim var. Yazılım ve tasarım için hayal gücünün, teorik bilgilerden çok daha büyük bir faktör olduğuna inanıyorum. Güncel olarak da eğitim alanında beni ve eğitim görüyor olan olan tüm bireyleri çok daha ileri seviyelere taşıyacak bir projenin temellerini atıyoruz.