intermittent fasting

Intermittent Fasting Beslenme Şekli Nedir?

Öncelikle şeker gibi hastalıkları olanlar kesinlikle yapmasın, doktoruna danışsın diyerek başlıyorum. Intermittent Fasting gibi beslenme şekillerini sadece sağlıklı ve zinde olan, aşırı stres altında veya depresyonda olmayanlar yapabilir.

intermittent fasting

Tanım için latince milyon tane kelime sıralamak istemiyorum, bildiğiniz orucun su içilen versiyonu desek çok da uzak olmaz. Her gün belirli zaman aralığında yemek yiyip, kalan zamanda su ve kalorisiz içecekler dışında bir şey sokmuyorsunuz vücuda. Örneğin saat 13.00-18.00 arasında kalan 5 saat gerekli kaloriyi alıp, kalan 19 saat aç kalıyorsunuz ve bolca su içiyorsunuz. Bu sayede vücudunuz inanılmaz seviyelerde yağ yakıyor.

intermittent fasting

Intermittent fasting beslenme alışkanlığını son zamanlarda ben de deniyorum. Şimdilik 93 kilodan 88 kiloya düşerek 2 ayda 5 kilo yağ kaybettim. Sporla uğraşan ve yağ yakıp kas kazanmaya çalışan tanıdıklarınızın da sıkça uyguladığını görebilirsiniz bu yöntemi. Intermittent fasting ile ilgili milyon tane yazı bulabilirsiniz internette aratarak fakat doğrudan programı yazan veya deneyimleri paylaşan çok az yazı var. Ben de kendi uyguladığım ve olumlu sonuç aldığım programımı, onun yanında deneyimlerimi yazmak istedim. Umarım sarı şemsiye olabilirim.

intermittent fasting

Gün içerisinde – Intermittent Fasting

Benim öğünlerim genellikle 14.00-18.00 arasında oluyor. Sabah 8.30 civarında uyanıp ılıktan biraz daha soğuk bir duş alıyorum. Duş almak vücudu dinç hale getiriyor ve kahvaltı yapmadan ayılamam diyenler için alternatif oluşturuyor. Beni kesmez diyorsanız şekersiz kahve, çay vb. uyarıcı etkisi olan içecekler tüketebilirsiniz. Saat 14.00’a kadar işlerimi halledip spor salonuna gidip gelmiş oluyorum. Bu kısım önemli, eğer yağ yakımına önem veriyorsanız spora aç karnına gidin, haftada en az 2 hiit (High intensty interval training) kardiyo yapın. Zaten kas kazanmak ve büyümek istiyorsanız intermittent fasting beslenmesini pek tavsiye etmem. 14.00’da aşırıya kaçmadan istediğim şeyleri yiyorum, elbette protein, yağ ve karbonhidrat dengesini koruyarak.

intermittent fasting

Motivasyonu kaybetmemek çok önemli

Ben çok az yerim daha fazla yağ yakarım yanılgısına düşüp vücudu aç bırakmayın. Günlük almanız gereken kalorinin tamamını bu 4-5 saat içerisinde alın. Aksi durumda vücudunuz yağ yakmayı yavaşlatabilir. Saat 18.00′ a kadar et, pilav, sebze vb. besinleri yedikten sonra ertesi gün 14.00′ a kadar bir şey yemiyorum. Tek yaptığım bolca su içmek. Zaten 3-4 günden sonra vücudunuz alışıyor ve hoşunuza gitmeye başlıyor bu durum. Çünkü sabah kahvaltı yapma, akşam yemek hazırlama derdiniz olmuyor. Öğlen saatlerinde günde bir defalığına yemek yapıp işi hallediyorsunuz, zamandan da kazanmış oluyorsunuz. Bazı günler bu 4-5 saati kırparak günde tek öğüne kadar düşürdüğüm oluyor. O an kendinizi nasıl hissediyorsanız ve ne sizi motive ediyorsa onu yapın derim. Motivasyonu kaybetmemek çok önemli.

intermittent fasting

Tablo halinde de görmek isteyenler için kısa bir özet:

  • 8.30 uyanış (duş, kahve, bitki çayı, tamamı şekersiz olacak)
  • 11.00 spor
  • 14.00 birinci öğün yemek (tavuk, balık, et, pilav, salata, sebze yemeği)
  • 18.00 ikinci öğün yemek (ilk öğüne göre daha hafif, sebze-meyve, belki biraz daha protein)
  • 00.30 yatış

Aralarda da bolca su içiyorum, günde 3-4 litre arası. Suyu bir anda içmektense tüm güne yaymak daha faydalı oluyor. Sıvı tüketmek yağ yakımına çok katkı sağlıyor.

intermittent fasting

Intermittent fasting yaparken dikkat etmeniz gereken tek şey 24 saatin kaç saatinde yemek yiyip kaç saatinde aç kaldığınızdır. Ben 14.00-18.00 arasında yapıyor olabilirim, siz 17.00-22.00 arasında da yapabilirsiniz. Sadece uyumadan hemen önce yememeye özen gösterin sindirimin daha etkin olması açısından. Son yemekten 2-3 saat kadar sonrasında uyuyacak şekilde ayarlarsanız yeterli olur. Detaylara çok takılıp gözünüzde büyüterek motivasyon kaybı yaşamayın. Hele ki ilk defa yapacaksanız zorlanmanız ve üçüncü dördüncü günde bırakmanız normal. 1-2 gün ara verip tekrar başlarsınız sorun değil. Sürece yardım edecek videolar izleyip yazılar okuyabilirsiniz. Zaten alıştıktan sonrası dediğim gibi çok kolay. Kendinizi hem fiziksel olarak rahatlamış hem de huzurlu hissedeceksiniz. Hadi bakayım herkesten böyle yağsız vücutlar bekliyorum.

intermittent fasting

“Intermittent Fasting Beslenme Şekli Nedir?” yazımızın sonuna geldik. Başka yazılarda görüşmek üzere. Bizleri Instagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!