arama

Sarah Baartman ve Öyküsü: İnsanlığın Ölümü

 • paylaş
 • paylaş
 • Semih DİLBER

Sarah Baartman, yaşamında maruz kaldığı zorbalıklarla bugün insan hakları ve kadın haklarının en büyük sembollerindendir.

1700’lerde Afrika’da doğan küçük yaşta anne ve babasını kaybeden Sarah Baartman genetik olarak kadınlarının kalça ve cinsel organlarının aşırı büyüklüğüyle tarihte yer etmiş khoikhoi kabilesindendir.

  Anne ve babasının ölümü üzerine bir tüccar tarafından alınarak çiftlikte köle olarak çalıştırılır. Çiftlikte çalıştığı sırada İngiliz bir asker tarafından Geniş büyük kalçaları ve yine sarkık büyük cinsel organı nedeniyle dikkat çeker. Akabinde İngiliz asker Sarah’ı satın alır ve zengin olma vaadiyle kandırarak sergilemek amacıyla Londra’ya götürür. Londra’da kafes içinde boynuna tasma takılarak sergilenir. Bu sergilemelerde türlü aşağılayıcı hakaretlere ve tacizlere maruz kalır. Sirklere çıkarılan müzelerde sergilenen Sarah batının beyaz ‘’insan’’larının bir eğlencesi haline gelir.

 Daha sonra Sarah Parisli vahşi hayvan bakıcısına satılarak Londra’daki davranışların daha utanç vericisini Paris’te görmeye başlar. Batının medeni insanları Sarah’ın gösterilerini izleyebilmek için sıraya girer. Sarah hayvanlarla birlikte sergilenir çeşitli şovlar, danslar yapmaya zorlanır ve en acısı para karşılığı beyaz erkeklere satılır.

Yaşadığı hayat sebebiyle yoğun olarak alkol kullanan Sarah genç yaşında alkolizmden ölür.

Ölümünün ardından bedeni parçalanır. Beyni ve cinsel organı çıkarılarak müzede sergilenir. Ardından Bedeninin içi de doldurularak müzede sergilenmeye başlanır.

Sarah Baartman, yaşamında maruz kaldığı zorbalıklarla bugün insan hakları ve kadın haklarının en büyük sembollerindendir.

    Onu cinsel bir nesne haline getirerek üzerinden para kazanan ‘’insan olamayanların’’ zihniyeti; bugünün kadınlarına, çocuklarına vicdansızca el uzatan ‘’insan olamayanların’’ zihniyeti ile aynıdır. Sarah’ın hikayesini anlatmalı ve yaşatmalıyız, bu hastalıklı zihniyetle gücümüzün yettiğince mücadele etmeliyiz. Çünkü para uğruna Sarah’a yapılanlar eline ‘’kötülük’’ fırsatı geçen insanın ne kadar ileri gidebileceğinin yıllar önceki kanıtıdır. Bugün dahi kötülük fırsatı yakalayan insanların hiç düşünmeden bu fırsatı kullanıyor oluşu insanlığın ölümünü devam ettiriyor. Kötülük, fırsat olmaktan çıkıp seçenek haline gelse ve en nihayetinde son bulsa dahi Sarah Baartman’a yapılan kötülüğün utancı diri kalacak, insanlığın üzerindeki utanç sonsuza dek silinmeyecek ve bizler insan olmanın utancını zemini olmayan boşluğa düşene dek taşıyacağız.

SARAH BAARTMAN İÇİN BİR ŞİİR

Seni eve götürmeye geldim eve, hatırlar mısın bozkırı?                                                        
yemyeşil çimeni büyük meşe ağaçlarının altındaki
hava serindir orada güneş de yakmaz.
Bir tepenin eteğine serdim yatağını
battaniyen çalı çırpıyla ve nane yapraklarıyla çevrili,
sarı beyaz çiçeklerle kaplı
akarsuyun şarkısı işitiliyor
çakıl taşlarının üstünden sekerek akarken.

Seni kaçırmaya geldim
Didikleyen gözlerinden
karanlıkta yaşayan

insandan dönme canavarın
emperyalizmin pençeleriyle
senin bedenini parça parça kesip doğrayan
senin ruhunu Şeytanınkine benzeten
bir de kendini yegâne tanrı ilan eden!

Senin ağrılı yüreğini ferahlatmaya geldim
yorgun ruhuna kucağımı sunuyorum işte
yüzünü avuçlarımla saklayacağım
boynundaki çizgileri bir bir öpeceğim
güzelliğinle gözlerim bayram edecek
ve sana şarkı söyleyeceğim
sana huzur getirmeye geldim ya.

Seni eve götürmeye geldim
kadim dağların adını haykırdığı.
Yatağını bir tepenin eteğine serdim,
battaniyen çalı çırpıyla ve nane yapraklarıyla çevrili,
sarı beyaz çiçeklerle kaplı
Seni eve götürmeye geldim
Sana şarkı söyleyeceğim
bana huzur getirdin ya.

Diana Ferrus

Sarah Baartman

Sarah Baartman’ın Hayatını Konu Alan Film : Venus Noire


 • Tuna Yılmza
  2 ay önce

  Evet gerçekten de sarah’ı kullananlarla tecavüzcülerin zihniyeti aynı

  1
  yorum beğen