ince memed

İnce Memed – Karantina ve Kitaplar Serisi

ince memed

Konuşan insan, öyle kolay kolay dertten ölmez. Bir insan konuşmadı da içine gömüldü müydü, sonu felakettir.

Yaşar Kemal , İnce Memed

Selamlar sevgili okurlar. Bir önceki yazımda sizlerden aldığım geri dönüşler beni çok mutlu etti, hepinize teşekkür ederim. Bu yazımda sizlere hem Yaşar Kemal’i hem de edebiyatımızın en derin işlenmiş karakterlerinden biri olan İnce Memed’i anlatacağım. Sizleri Adana’nın pamuk tarlalarından dağlarına, boylu boyunca uzanan çakırdikenliğine götürmeyi arzu ediyorum. Gelin hep birlikte başlayalım.

ince memed

Bir sevda türküsü, bir başkaldırı olan İnce Memed, dönemin Adanasında geçer. Memed kitabın başında koşmaya başlar ve bu koşturması 4. kitaba kadar devam eder. Çukurova’daki ağaları anlatır bize bu kitap, ayırca çakırdikenliği ve tarhana çorbasını. Uzunca iç çekersiniz kitabı okudukça, çünkü kitaptaki betimlemeler ile insanın canı tarhana çorbası, soğan ekmek çeker. Hatta bilmeseniz soğanı elma sanar, o derece arzularsınız. Kitabı okudukça anlatılan bütün köyler, dağlar, uçsuz bucaksız kayalar, pamuk tarlaları ve halkın insanları gözlerinizin önünde toplanır; sizleri Memed’in yerine koyar ve onun yaşadıklarını yaşatır.

İnce Memed, Çukurova köylüsünün ağalığa karşı olan mücadelesini anlatmaktadır ve Yaşar Kemal’in baş yapıtı olarak da bilinir. Yazarımız eserini tam 39 yılda, ince eleyip sık dokuyarak hazırlamıştır.

Dünyanın bütün kötülüklerine baş kaldır. Bazen senin iyiliğin başkasının kötülüğüne de olabilir. Kendi iyiliğine de baş kaldır…

İnce Memed, Yaşar Kemal
ince memed

İnce Memed ve Hikayesi

Yazar alır bizleri önce Toroslar’ın eteklerine götürür. Arazinin dağını taşını aşar, çamlıkların arasından geçer, çakırdikenliğin içinde ayaklarımız kanatır da Değirmenoluk köyüne o zaman varırız.

İnce Memed’in hikayesi kendisinin nasıl büyüyüp doğrulduğunu, her zorluğun üstesinden nasıl geldiğini anlatır. Köyünde uğradığı ihanetin büyük sadakate dönüşmesini ve o sadakatin bir gün karşısına beklenmedik bir zamanda umut kapısı açacağını bilmeyen Memed’in hikayesidir bu. Eşkıyalıktan efsaneliğe, açlıktan zenginliğe ardında bıraktıklaryla ve köyünün ateşiyle yanan bir roman.

Tabii bu kadar ateşli bir romanda yan karakterler de boş değil. Memedimiz gibi acıyı yaşamış olanlar var; Hatçe ( İnce Memed’in sevdiği kadın), Iraz Ana (Evlat hasretiyle bağrı dağlanmış bir kadın.), Recep Çavuş, Topal Ali ve Cabbar. Kimi yarini, kimi evladını, kimi şerefini, kimi de kendini kaybetmiş bu karakterlerin gözünden Yaşar Kemal bizlere acıların en acısını yaşatır.

Abdi Ağa

Abdi Ağa kadar zalim, kansız ve soysuz bir roman kötüsü ben daha görmedim. Hele bir de Ali Safa Bey vardır ki, sormayın… Bunlar halkın sırtından geçinirler, jandarmayı ellerinde oynatırlar, halkın erzağını bir kış eksik bir kış fazla verirler. Özellikle Abdi Ağa insanlarına eziyet eder, tarlalarının ekinlerinin %90’ını alır da vermez göz açlığından. Bu kitapta Yaşar Kemal, tasvirleriyle beraber, bu kötü adamları da derinlemesine yazmış ve ruh tahlillerini de bize son derece başarılı anlatmıştır.

Konuşan insan, öyle kolay kolay dertten ölmez. Bir insan konuşmadı da içine gömüldü müydü, sonu felakettir.

İnce Memed, Yaşar Kemal

Ateş Çemberi İçerisinde Bir Başkaldırı

Ali Dağı’nın eteklerinde bir ateş çemberi vardır. İşte tam orada, can alıp can veren Memedimiz de vardır. Bir yanda sefalet ve güçsüzler, diğer yanda jandarmaları elinde oynatan ağalar. Halka zulüm ayrı, gasp ayrı; görmemişler ne bilsin adaleti, zalimin elinden çektikleri ölünce sona erer sanırlar.

Bu koşuşturmaca ve Ateş Çemberi içerisinde öyle betimlemeler vardır ki gökyüzünden mor bulutların geçtiğine bile inanırsınız. Yer yer bu realizm akımını bırakması için yalvaranlarımız bile olacaktır, buna eminim, fakat Yaşar Kemal; ustalık eseri olan bu başyapıtında bizleri hiç sıkmadan, hatta çayını veya kahveni doldurmaya fırsat bile bırakmadan uzattıkça uzatır bu realist betimlemeleri. Bu betimlemelerle beraber sanki Memed’in gözlerindeki çakan sarı şimşekler bizim de gözlerimizde çakar, yakılan mermilerin her biri taşa değil de bize isabet eder.

Kısacası dostlar, İnce Memed kesinlikle okunması gereken ve kitaplığınızda mutlaka serisi bulunması gereken bir romandır. Okudukça hem sizleri hem de hayal dünyanızı genişletecek, ufkunuza başka görüşler katacak ve bunların dahilinde; sizleri kendi içinizdeki iyi ve kötü ile muhakemeye sokacaktır. Güzel vakitlerde okumanızı dilerim dostlar, esenlikler.

Bir türkü duyulur… Gecede başka türlü, gündüzde başka türlüdür. Çocuk söylerse başka tatta, kadın söylerse… Genç söylerse başka türlü olur, yaşlı söylerse… Dağda söylenirse başka, ovada, ormanda, denizde başka türlüdür. Hep ayrı ayrı tattadır. Sabahleyin başka, öğle, ikindin, akşamlayın başkadır.

İnce Memed, Yaşar Kemal

Daha fazla içerik için otagcomtr‘yi de takip edebilirsiniz!


Furkan Sarıca
Çok gördüğü için ölürken yüzüstü gömülmek istenen kişi.