I'm Thinking of Ending Things inceleme

I’m Thinking of Ending Things – Spoilerlı İnceleme

Netflix‘in yeni filmi I’m Thinking of Ending Things veya Türkçe ismiyle “Her Şeyi Bitirmeyi Düşünüyorum” beni izlediğime pişman etmeyen bir film oldu. Eternal Sunshine of the Spotless Mind, Anomalisa gibi senaristliğini yaptığı filmleriyle adını duyduğumuz Charlie Kaufman, bu film ile de bence iyi bir iş çıkartmış. Ian Reid‘in aynı isimli romanından uyarlanan bu filmi gelin etraflıca inceleyelim.

I'm Thinking of Ending Things inceleme

Olay Örgüsü

I’m Thinking of Ending ThingsSpoilerlı İnceleme” yazımızda ilginizi en çok çekecek kısım burası olduğunu düşünüyorum. Gelin olay örgüsüne geçelim:

Her şeyi bitirmeyi düşünen Lucy ve Jake‘in ilişkisini anlatan filmin olay örgüsü en başlarda gayet basit başlasa da sonlara doğru bu durum değişiyor. Film Lucy ve Jack‘in yolculuğuyla başlıyor. Hikayemiz yolda devam ederken filme ayrı bir hikaye daha dahil oluyor. Bir temizlik görevlisini izlediğimiz filmin diğer kısmını ise şu anlık kenara bırakıyorum. Film Jake‘in ailesinin evinde devam ediyor. Burada yaşananlar yani Lucy‘nin Jake‘in ailesinin üzerinden bir zaman rüzgarı misali geçmesi ve onların farklık zamanlardaki halini görmesi, bana neler oluyor dedirtti. Ben tam artık bu evden çıkış olmayacağını düşünürken karakterlerimizin tekrar yola koyulmasıyla film aslında ikinci zirvesine, okula ulaşıyor. Bu kısımı filmde neler olduğunu açıklamaya çalışacağım kısımda anlatmam daha sağlıklı olacak.

I'm Thinking of Ending Things inceleme

Karakterler

Filmde öne çıkan 5 karakter olduğunu söyleyebilirim. Emin olduğumuz bir şey varsa bu da yaşanan illüzyonların ve gerçek dışı olayların birisinin zihninde olduğu ve bazı karakterlerin aslında var olmadığı. Peki bütün bunlar hangisinin kafasında gerçekleşiyor, bu filmin protagonisti kim? Filmin başında hem her şeyi bitirmek isteyenin Lucy olmasından hem de onun ağzından dinlememizden mütevellit kafamızda hemen Lucy‘nin başkarakter olduğu fikri oluşuyor. Filmin ilerleyen kısmında ise, çocukluk trajedileri, şiirler, şarkılar ve tüm film bize asıl kahramanın Jake olduğunu gösteriyor. Hatta ileride de açıklayacağım gibi filmde sıkça karşılaştığımız üç karakter: Jake, Lucy ve temizlik görevlisi aslında tek bir kişi. Bu kısımda bir diğer odaklanmak istediğim şey ise anne ve baba.

I'm Thinking of Ending Things inceleme

Film benim için Jake’in anne ve babasıyla tanışmamızla güzelleşti ve ilgimi çekmeye başladı. Bu noktada David Thewlis ve Toni Collette‘nin mükemmel oyunculuklarından bahsetmeden edemeyeceğim. Kendileri çok ilgili ama bir o kadar bilgisiz anne rolü ve oldukça garip ve anlaşılmaz baba rolünü harika bir şekilde hayata geçirmişler, ben çok beğendim. Bu iki karakter Jake‘in trajedilerini aydınlatmakta çok işimize yarıyorlar.

Ne İzledim Ben?

I’m Thinking of Ending Things size çok ilginç sahneler, açılar ve karakterler sunarken bunların hepsini çok daha ilginç bir hikayeyle servis ediyor. Film bitince gerçekten de ne izledim ben diye kalıyorsunuz. Ben de araştırdım, düşündüm ve filmimize sizler için mantıklı bir açıklama getirmeyi deneyeceğim.

I'm Thinking of Ending Things inceleme

Öncelikle Lucy üzerinde duralım. Lucy, Louisa, Lucia hatta Ames ismini alabilen asıl kızımız film boyunca çok farklı kimliklerle karşımıza çıkıyor. Konuşmanın başında fizikçi olan Lucy, sonunda bir ressam, bir şair veya bir garson olabiliyor. Bu bize Lucy’nin zaten gerçek olmadığını gösterirken, özellikle Jake‘in çocukluk odası ve çocukluk resmi bize aslında Lucy’nin, Jake’in hayal gücündeki idealize edilmiş kadın olduğunu gösteriyor. Eğer Jake’in odasındaki kitapları incelersek fizik, Lucy’nin bahsettiği renk teorisi, şiir ve özellikle de William Wordsworth‘un şiir kitabını görebiliriz.

Lucy Gerçek Mi?

William Wordsworth‘un bu filmdeki önemi ise Jake‘in en sevdiği şair olması ve şiirlerini Lucy adında idealize edilmiş bir kadına yazıyor olması. Lucy aslında Jake‘in olmak istediği ama olamadığı her şeyin vücut bulmuş hali. Jake’in bodrumdan korkmasına dahi neden olan resimleri ve kaçırdığı ressamlık şansı da yine Lucy’de bulunuyor. Tüm bunlara rağmen Kaufman, Lucy’nin gerçek olup olmadığı sorusuna cevap vermiyor. Evet Lucy bir fantezi, fakat fanteziler gerçek olabilirler mi?

I'm Thinking of Ending Things inceleme

Filmde diğer anlamamız gereken şey ise domuz metaforu. Baba domuzları unutur ve 2 gün sonra karşılaştığı manzara içlerindeki kurtçuklar tarafından domuzların yenmiş olduğudur. Jake de aynı domuzlar gibi babası tarafından unutulmuştur, bunu babasının Jake’in yüzüne bakmaktan ekseriyetle sakınmasından da anlayabiliriz. Jake de kendi iç düşünceleri ve içindeki kurtçuklar tarafından yenmiştir. En sonda ise Jake olduğunu anlayacağımız temizlik görevlisi domuzu takip edip sonsuzluğa ve sonunda idealize ettiği kendi gerçekliğine ulaşacaktır.

Babasının aksine annesi ise fazla ilgilidir ama Alzheimer ile mücadele eder ve Jake yaşlandığında ona bakmaktadır. Yaptığı bu iyiliği ve fedakarlığı bile insanların gözünde bir şey ifade etmemektedir. Çünkü yaptığımız iyilikleri kimse görmez.

I'm Thinking of Ending Things inceleme

Filmin gerçeklikten tam anlamıyla koptuğu ilk sahnelerden olan dans sahnesi de yine Jake’in idealize ettiği yaşama işaret eder. Yakışıklı çocuk, güzel kızla beraberdir, evlenirler, en önemlisi mutludurlar. Daha sonrasında bu mutluluğu bozan ve Jake’in olmak istediği Jake’i öldüren de yine temizlik görevlisi yani idealize ettiği kişiliğin yakınına bile geçememiş kendisidir. Jake’in iç şüpheleri ve annesinin de “her şey onun gergin olmasına neden olabiliyordu” cümlesiyle anlamlandırdığımız gerginliği onun hayatını başarısızlığa sürüklemişti. Jake bardaki o kızdan hiçbir zaman numarasını istememişti veya garsonluk yaparken tanışma hikayeleri izlediği diziden başka bir şey değildi.

Jake domuzu takip ettikten sonra ulaştığı gerçeklik ise artık Jake’in olmak istediği her şeydir. Nobel kazanır ve kendisini anlatan bir müzikal söylemeye başlar. Hayatının aşkı onu izlemektedir ve annesi gururludur. Hatta babası bile artık onu izler. Evet yaşlanmıştır fakat istediği her şeyi elde ettiği güzel ve mutlu bir yaşam sürmüştür.

I'm Thinking of Ending Things inceleme

Sonuç

Jake‘in yaşamına bir adım olarak algıladığım bu film insanın aklını gerçekten karıştırıyor. İlk çeyreğinde çok sıradan bir film izlemeyi beklerken, sonrasında izlediğimiz bu eser ile ilgili hayrete düşmemek elde değil. Yine de bazı yerlerde bu kadar imgeleme kullanılması fazla hissettirdi. Bazı unsurların sık sık tekrarlanması (gözlük, parmak emme, kelime yanlışları vb) neye odaklanmam gerektiğini şaşırmama neden oldu. Tüm bunlara rağmen bence Netflix standartlarının çok üstünde ve çok başarılı bir filmdi.

Siz de film ile ilgili yorumlarınızı paylaşmayı unutmayın.

I’m Thinking of Ending Things – Spoilerlı İncelemeadlı yazımızın sonuna geldik. Bizleri Instagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!

KAYNAKÇA

www.indiewire.com