Atak Helikopteri

İlk Adımlar: Atak Helikopteri

Türkiye beş yıllık bir sürede askeri gücünü katlayarak ilerlemeyi başarmış ülkelerden biri. Bu başarısı günümüzün askeri gücünün temelini oluşturmakta. Bu başarısının temelinde çok sayıda durum bulunmakta. Bu durumların basamakların biri olan Atak Helikopteri, günümüzde çok büyük bir öneme sahip.

İhtiyaçlar ve Çözümler

Atak Helikopteri

Atak Helikopteri, İtalyan tasarımcı AgustaWestland markasının A129 Mangusta modelinin TUSAŞ tarafından üretimi yapılmış, yeniden tasarlanmış ve donatılmış halidir. A129 Mangusta günümüzün dinamik yapılarına oldukça uygun olmasıyla öne çıkmış, Türkiye’nin dikkatini çekmiştir.

Türkiye’nin askeri harcamalarında yaşanan artışın temel sebeplerinden birisi olan helikopter projesinin ilk adımı da böyle atılmış oldu. Bu adım sonrasında hızını arttıran Türkiye bu konuda TUSAŞ ile çalışmalar yaparak yüksek irtifa ve sıcak iklim şartları için yeni bir tasarım istemiştir.

TUSAŞ bu konularda projelerinin meyvelerini 28 Eylül 2009 tarihinde almıştır. Yurt dışında yapılan bu uçuş ile helikopter konusunda somutlar adımlar ortaya çıkmıştır. TUSAŞ ve Türkiye için daha önemli bir adım ise 17 Ağustos 2011 tarihinde Türkiye’de atıldı. Bu tarihte TUSAŞ, Türkiye’de üretilen ilk Atak Helikopterini sahaya çıkardı. Bu aynı zamanda prototipin ilk uçuşu olarak tarihe geçti.

Bu çözüm ile rahatlayan Türkiye tüm bunların yaşanabilmesi için ilk adımı 1995 yılında attı. Uzun yıllar boyunca Savunma Bakanlığı tarafından yürütülen araştırmalarca piyasa analizi yapıldı. Bu analizler aynı zamanda ihtiyaçların giderilmesi dışında üretimlerinin ülkede yapılabilir düzeyde olması olarak ikiye ayrıldı.

Bu araştırmalar sonucunda ortaya çıkan Atak Helikopteri projesinde Türkiye tarafı çok önemli bir üstünlük kazanmıştır. Atak helikopterinin üçüncü ülkelere satış hakkına sahip oldu.

Önemi ve Çalışmalar

Atak Helikopteri

Masada ve sahada önemli adımlar atarak askeri gücünü arttırmayı başaran Türkiye, zorlu hava şartlarına sahip bir ülke. Aynı anda 4 mevsimi en şiddetli bir şekilde yaşayabilen bu coğrafya için helikopter inanılmaz bir değere sahiptir. İklimi kadar yüksek dağları ile öne çıkan Türkiye için hava üstünlüğünün sağlanması diğer bir önemli konuydu.

Atak Helikopteri günümüz Türkiye’sinin askeri sembolü olmak için çok büyük bir aday. Modern tasarımı ve bünyesinde bulunan mühimmat ile başarılı bir helikopter olmuş, askeri ve polis gücünün artışını doğrudan sağlamıştır.

Askeri gücü kadar ekonomik açıdan da önemli olan Atak Helikopteri, sadece Türkiye tarafından üretilebilmektedir. Bununla birlikte yerli yapının sağlanması, günün ihtiyaçlarını doğrudan karşılayabilmesi için uzun uğraşlar vermiştir.

ASELSAN, Atak Helikopteri çalışmalarında yer almış başka bir markadır. İlk helikopterden itibaren bilgisayar ve sistemleri, iletişim ve navigasyon sistemleri ve silah sistem entegrasyonu görevlerini üstlenmiştir.

Neler Yapabilir?

Atak Helikopteri

Atak Helikopteri keşif görevleri kadar taşıdığı mühimmatlarca çok önemlidir. 20 mm top taşıyan Atak Helikopteri, tanksavar füze, klasik roket, Cirit füzesi, havdan-havaya füze ve yakıt tankı taşıyabilir.

Bu mühimmatlar ile günümüzde terör örgütlerine yapılan operasyonlarında çok büyük bir avantaja sahiptir.

Atak Helikopteri sahip olduğu silah sistemleri kadar savunma sistemleri ile dikkat çekmektedir. Bünyesinde flare sistemleri, radar-füze-lazer ikaz sistemleri, sinyal bozma sistemleri ve elektronik harp sistemi bulunmaktadır.

Gece ve gündüz görevlerinde 3 saat boyunca havada kalabilen helikopter 500 kilometre menzile ve 4500 metre yüksekliğe ulaşabilmektedir.

2 mürettebat ile görevlerini gerçekleştiren Atak Helikopteri asimetrik silah yükü ile görev alan dağlık alanlarda ve şehirlerde görev almıştır.

Sonra Ne Olacak?

Atak Helikopteri

Her askeri taşıtta olduğu gibi Atak Helikopteri için geliştirme projeleri yapılmaya başlandı. Bu geliştirmeler ile Atak-2 karşımıza çıkıyor. Bu modelde şiddetli hava şartlarına dayanıklılık ve faydalı yük kapasitesinin arttırılması hedeflenmekte. Aynı zamanda ilk Atak modelinin yaptığı şeyleri yapabilmesi, tasarımının ve yapısal bütünlüğünün yerli olarak sağlanması ayrı bir hedef.

Atak-2 modeli ile askeri gücünü arttırmayı hedefleyen Türkiye, Gökbey model helikopter sistemlerini kullanacak.

‘İlk Adımlar: Atak Helikopteri’ adlı yazımızın sonuna geldik. Bizleri Instagram veTwitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!


Ayhan Doğa Tanrıverdi
Hacettepe Üniversitesi'de tasarımcılık okuyorum. Gündüz vakti müzik dinleyerek otomobil tasarlıyorum. Gece olunca Bir Parça Tuhaftık'da yazı yazıyorum.