Belgesel Tavsiyeleri

İlgi Alanlarınıza Göre Belgesel Tavsiyeleri

Yaz tatilinin de başlamasıyla zamanımızı değerlendireceğimiz boş vakitler oluştu. Bu boş vakitleri en yararlı şekilde değerlendirmek ve yeni şeyler öğrenmek için kullanmaya özen gösterebiliriz. Bu vesileyle de sizler için tatilde izlemelik, sizlere mutlaka bir şeyler katacak belgesel tavsiyeleri hazırladık. Listeye başlayalım!

Uzay-Evren Belgeselleri

Belgesel Tavsiyeleri

Evren’in İşleyişi: Evrenin kıyısının nasıl göründüğünü ve neden oluştuğunu, Dünya gezegeninde hayatın oluşması için tam olarak hangi koşulların gerekli olduğunu, ilk okyanusların oluşumu gibi konuları barındırır.

Evren’in Ötesinde: Bu belgesel, bizlere uzay-zaman kavramı ve izafiyet teorisi gibi konular üzerinde düşündürmeye götürüyor. Evrende geçmişin yaşanıp bittiği, uzayın bir boşluk olduğu gibi bilgilerin de doğruluğunu tartışıyor.

Stephen Hawking, Büyük Tasarım: Ünlü fizikçi Hawking, özel olarak bu belgesel için insanlığın en çok ilgilendiği sorulara cevap arıyor: Evreni bir tanrı mı yarattı?, hayatın anlamı nedir?, evren neden vardır?

Gezi-Seyahat-Yemek Belgeselleri

Belgesel Tavsiyeleri

Ayhan Sicimoğlu ile Renkler / Limonata: Bu gezi ve gastronomi programları bizlere dünya’nın bir ucundan öbür ucuna oturduğumuz yerden seyahat imkanı sağlıyor. Gittiği yerlerin diline, tarihine ve kültürüne hakim olan Sicimoğlu, kendine has tarzıyla izlenmesi gerekenler arasında.

Gordon Ramsey ile Rota Dışı: Gordon Ramsay, yeni kültürler, yemekler ve lezzetler öğrenmek aynı zamanda öğretmek için Güney Afrika, Hindistan, Endonezya, Tazmanya, Norveç ve Guyana’ya gibi ülkelere gidip gezerek bizlere çok farklı bir yemek programı sunuyor.

James Martin’s Food Map Of Britain: İngiliz Şef Martin, Britanya’yı gezerken yöresel bitkilerden, sebze ve meyvelerden yararlanarak bizim kültürümüze çok uzak olan yemekler tanıtmaktadır. Belgeselde, arka planda Britanya’nın doğa güzelliklerini izlerken ön planda da çeşitli yemekler öğreniyoruz.

Doğa ve Vahşi Yaşam Belgeselleri

Belgesel Tavsiyeleri

Ölümcül Afetler: Tabiat ananın yapabileceklerini, yeryüzündeki doğal afetlerin oluşumunu, afetlerden korunma yöntemlerini, yaşanmış hikayelerle anlatan bu belgesel türünün en çarpıcı ve etkileyici belgeselidir.

Sıfırın Altında Yaşam: Eğer kutupları ve hayatta kalma (survive) türü belgesel seviyorsanız bu belgesel tam size göre. Belgesel, Alaska’da yaşayan bir ailenin hayatta kalabilmek için verdiği zor koşullardaki mücadelesini anlatmaktadır.

Gezegenimiz – (Gezegenimiz Kamera Arkası): Netflix için hazırlanan bu orijinal belgesel, dünyamızın bütün güzelliklerini, canlılarını, doğasını bizlere tanıtan muhteşem bir görsel şölendir. Kamera arkasında da o şahane çekimlerin nasıl zorluklarla yapıldığı gösterilmektedir.

Araba Belgeselleri

Belgesel Tavsiyeleri

Tamirat Tadilat: Bir araba tamircisi ve bir araba taciri iki arkadaşın yaşayışını bu belgeselde bulabilirsiniz. Belgesel; eski veya hasarlı arabaları alıp, onları son modellerine dönüştürüp satan iki arkadaşın hikayesi sizleri etkileyecektir.

Counting Cars: Amerika, Las Vegas’da yaşayan bir araba restore, modifiye ve tamir işleriyle geçimini sağlayan ekibin çeşit çeşit arabayı baştan aşağı değiştirmesini izlemek hem eğlenceli hem de öğretici olacaktır. Her türlü tamiri ve işi gösteren bu detaylı araba belgesini mutlaka tavsiye ederiz.

Antika Eşya ve Koleksiyon Belgeselleri

Belgesel Tavsiyeleri

American Pickers: Amerika yollarında kamyonetleriyle şehir şehir, kasaba kasaba dolaşan iki arkadaş antika avına çıkmıştır. Amaçları antika eşyaları sahiplerinden, istifçilerden satın alıp kendi dükkanlarında satmaktır.

Modern Rehinciler: Las Vegas’da koleksiyon eşya dükkanı işleten bu aileye her gün hatta her saat yeni eşyalar gelir. Ailenin işi ise bu eşyaların hikayelerini ve değerlerini öğrenmektir. Her gelen eşyanın hikayesini öğrenmek sizi adeta bir tarih yolculuğuna çıkartır.

“İlgi Alanlarınıza Göre Belgesel Tavsiyeleri” listemizin sonuna gelmiş bulunmaktayız. Bizleri Instagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!


Efe Özay
Galatasaray Lisesi 150. Galatasaray Üniversitesi, İşletme. Bir Parça Tuhaftık Genel Yayın Yönetmeni