Belgesel Tavsiyeleri

İlgi Alanlarınıza Göre Belgesel Tavsiyeleri -2-

Yazın boş vakitlerinizi en yararlı şekilde değerlendirmek ve yeni şeyler öğrenmek için belgesel tavsiyeleri listemize yeni türler ekledik. Sizlere mutlaka bir şeyler katacak belgeselleri listemizle keşfedin. Gelin ilgi alanlarınıza göre belgesel tavsiyeleri listemizin ikinci yazısına geçelim!

Suç ve Cinayet Belgeselleri

Belgesel Tavsiyeleri

Making A Murderer: Bu belgesel, işlemediği bir suçtan hapse giren masum bir adamın gerçek hayat hikayesini anlatmaktadır. Dizi; bizlere iftira, delil yok etme, yanlış yargılama gibi konuların sadece film ve dizilerde olmadığını anlatmaktadır. Başına geldiklerine inanmayacağınız bu adamın hikayesini Netflix’te bulabilirsiniz.

Evil Genius (Kötülük Dehası): Bu kısa dizi ise, Amerika’nın hatta Dünya’nın hiç görmediği türde bir suça karışan bir pizza kuryesinin hayatını anlatmaktadır. Bu garip ve gizemli adamın yaptığı şey ise boynunda bir bombayla banka soymaya çalışmaktır. FBI’ın soruşturduğu bu olay, adeta bir film kıvamındadır.

Stalked: Someone’s Watching: Amerika’da işlenen her türlü cinayet, işkence, taciz gibi suçları ele alan bu belgeselin asıl konusu ise kurbanlarını takip eden sapıklardır. Çeşitli gerçek hikayeyi barındıran bu yapımda suçluların cinayet öncesi planlarını, kafalarından neler geçtiğini hatta nasıl yaşadıklarını görebilirsiniz.

Tarihi Belgesel Tavsiyeleri

Belgesel Tavsiyeleri

Hitler’s Circle of Evil: II.Dünya Savaşı’nın en önemli ismi olan Adolf Hitler’in tüm beyin takımını anlatan bu belgesel, tarih severler için vazgeçilmezdir. Siyaseti, propagandayı, halk yönetimini, ülke içi entrikaları dahi anlatan bu yapım Netflix’te.

Roman Empire: Antik tarihe ilgisi olanlar için ise Roma İmparatorluğu’nu anlatan bu belgesel, İmparatorluğun çarpıcı isimlerinden Jül Sezar, Komodus ve Caligula’nın hayatlarına değinmektedir. Muhteşem görsellik, senaryo ve yönetmenlik başarılarından dolayı belgesel yerine dizi diyebileceğimiz bu yapım her bir İmparator için birer sezondan oluşmaktadır.

Eğlenceli Tarih Dersleri: Adının da özetlediğini gibi bu belgesel, 20 dakikada çeşitli konular hakkında bilgiler vermektedir. Fast-food, Orta Doğu, Robotlar, Feminizm, Genetik ve daha birçok tarihe yön veren önemli unsuru hem hızlı hem de grafiklerle kolayca öğrenebilirsiniz.

Doğa ve Vahşi Yaşam Belgesel Dizileri

Belgesel Tavsiyeleri

72 Tehlikeli Hayvan: Dünyamızı bizimle beraber paylaşan hayvanların yalnızca en tehlikeli olanlarıyla çekilen bu belgesel hem hayvanları tanımamızı, hem de olağan tehlikelerde nasıl mücadele edebileceğimizi öğretmektedir.

Dünya’da Gece – (Dünya’da Gece Kamera Arkası): Belgesel, dünyamızın canlılarına ve doğasına bir de güneş kaybolduğunda bakmamızı ister. Gece ve doğanın ahengini görsel şölen olarak sunan bu yapımı arkanıza yaslanarak izlemenizi tavsiye ederiz.

“İlgi Alanlarınıza Göre Belgesel Tavsiyeleri -2-” listemizin sonuna gelmiş bulunmaktayız. Bizleri Instagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!


Efe Özay
Galatasaray Lisesi 150. Galatasaray Üniversitesi, İşletme. Bir Parça Tuhaftık Genel Yayın Yönetmeni