Norveççe
Northern lights (aurora borealis) illuminate the sky over Reinfjorden in Reine, on Lofoten Islands, Arctic Circle, on September 8, 2017. / AFP PHOTO / Jonathan NACKSTRAND (Photo credit should read JONATHAN NACKSTRAND/AFP/Getty Images)

İkinci bir dil öğrenmek: Norveççe

Çoğumuz Norveç’i refahıyla, doğasıyla ve yaşam kalitesi üstünlüğüyle biliyor ve orada yaşayabilmenin ne kadar harika olabileceğini düşünüyoruz. Benim dikkat çekmek istediğim konu yine Norveç ile ilgili; ancak bu kez yaşamı değil, dili hakkında biraz konuşmak istiyorum. Norveççe!

Bu tecrübemi size anlatma amacım, yeni bir dil öğrenmenin, özellikle de İngilizce öğrendikten sonra ne kadar kolay olabileceğini göstermektir.

“Yahu ben daha İngilizce bilmiyorum, ikinci dil benim neyime?” diyorsanız sizi şu yazıma alalım:

Norveççe’ye olan ilgim tahmin edebileceğiniz gibi Norveç’te yaşama hayali ile başladı. Ancak ben de ‘Nasılsa orada herkes İngilizce biliyordur’ mantığıyla hiç Norveç’in ana dilini didiklememiştim.

Dil öğrenmeye olan ilgimi fark ettiğimde, (bu bir buçuk yıl kadar önceye tekabül ediyor) İngilizce öğrenmeye başladım. A2 seviyesine, yani başladıktan 6 ay sonraki seviyeme ulaştığımda artık yavaş yavaş konuşabilmeye başlamıştım ve bu dil öğrenmeye olan ilgimi daha da arttırdı. İnternetten sürekli yabancı arkadaşlar edinip pratik yapmaya başladım ve kendimi yavaş yavaş geliştirdim. Bu sırada Norveçli arkadaşlar da edinsem de hiç Norveççe hakkında konuşmamıştım.

Norveççe’yi İngilizce’de B1, yani orta seviyelere çıktığım zaman keşfettim. Kulağıma hoş gelen ilk Alman dil ailesine mensup dildir sanırım. Öğrenmek için hevesliydim, ancak karşımda küçümsenemeyecek bir problem vardı; Türkiye’de ne gerçek ne de sanal ortamda kayda değer bir Norveççe kursu yoktu.

Bu sorunu fark ettiğimde dili öğrenmeyi bir süre erteledim, taa ki bir gerçek kafama dank edene kadar; ben İngilizce konuşabiliyordum! Bu sayede İngilizce üzerinden Norveççe öğrenebilirdim. İngilizce global bir dil olduğu için bu dili öğrendiğinizde size sayısız kapı açılıyor, Norveççe bunlardan sadece birisi.

Bu sayede artık Duolingo isimli uygulama üzerinden Norveççe öğrenebiliyorum. Henüz yolun başındayım, muhtemelen dil öğrenirken sizi en çok zorlayacak olan şey de bu. Yolun başında olmak. Çünkü dil öğrenmek kolaydan zora doğru değil, zordan kolaya doğru olan bir çizgi üzerinde ilerliyor. Başlarda sıkılacak, zorlanacak ve belki de çoğumuzun yaptığı gibi pes edeceksiniz. Ama ilerledikçe bu yolda ilerlemenin aslında ne kadar eğlenceli olduğunun farkına varacaksınız. Sonrasında size sağladığı fırsatlar da cabası!

Yeni bir dil öğrenmek için hiçbir zaman geç değil. İhtiyacınız olan tek şey azim.

Okuduğunuz için teşekkürler.

Ha en fin dag! (İyi günler!)