İdlib Kritik Verileri (1 Mart 2020)

Selamlar, bu yazımızda 1 Mart günü İdlib verilerinin kritik noktalarını ele alacağız. İdlib ile ilgili tüm detaylı verilere ulaşmak için tıklayınız.

Günün erken saatlerinde yerel kaynaklar tarafından; İdlib/Seraqib bölgesinin semalarında alçak uçuş yapan bir uçağın vurulduğunu aktarıldı.

İlerleyen dakikalarda ise, SMO vurulan uçağın: Suriye Ordusuna ait Su-24 savaş uçağını aktarıyordu. Ayrıca Anadolu Ajansı Resmi hesabında “İdlib’de Beşşar Esed rejimine ait bir uçak düşürüldü” şeklinde bir açıklama paylaşıldı.

Kısa bir süre sonra SMO düşürülen uçağın enkazına ulaştı. Sunulan resimlerde enkazın SU-24 ile alakasının olmadığı, bir insansız hava aracı olduğu görüldü.

Tespitlerimiz; Suriye Hava Savunma Sisteminin, Türk Silahlı Kuvvetlerine ait ANKA-S tipi insansız hava aracını vurduğu yönünde.

Ayrıca Milli Savunma Bakanımız Hulusi Akar 27 Şubat’ta yapılan saldırıdan sonra, aynı gün içerisinde “Bahar Kalkanı Operasyonu’nun” başarıyla sürdürüldüğünü açıkladı.

Hulusi Akar: “Bahar Pınarı Operasyonu kapsamında bugüne kadar; 1 İnsansız Hava Aracı, 8 helikopter, 213 tank, 3 hava savunma sistemi ve 2212 Suriye askerinin etkisiz hale getirildi.” sözlerini söyledi.

Rus Savunma Bakanlığı’da kendilerine ait Su-24 uçağının düşürüldüğünü yalanladı.

Saatler 14.30’u gösterdiği zaman, Türkiye sınırında bulunan Hatay’da çok büyük bir patlama sessinin duyuldu belirtildi. Kısa bir süre sonra da tekrar yerel kaynaklar, Suriye Ordusu’na ait bir uçağı vurulduğunu belirtti.
Yine yerel kaynaklar, Türk Jetleri’nin Suriye Ordusu’na ait iki Su-24 uçağının vurduğunu, uçakların Suriye Ordusu’nun nüfuz bölgesine düştüğünü aktardılar.

Suriye Haber Ajansı SANA: “Türk Ordusu 2 uçağımızı vurdu, pilotlarımız paraşütle atladılar ve pilotların sağlık durumlarının iyi” şeklinde açıklama yaptı.

Daha Sonra Milli Savunma Bakanlığı: “İdlib’de Uçaklarımıza taaruz eden Rejime ait 2 Su-24 tipi uçak düşürülmüştür” açıklamasını yaptı.
Böylece Türk Hava Kuvvetlerine ait bir F-16’nın, Suriye Ordusu’na ait iki uçağı vurduğu resmiyet kazandı.
Milli Savunma Bakanlığı yaptığı bir diğer açıklamada ise: “İdlib’de Bir SİHA’mızı düşüren hava savunma sistemi ile diğer 2 hava savunma sistemi imha edilmiştir” sözlerini kullandı.

Açıklamalardan sonra, Türk Silahlı Kuvvetlerine ait SİHA’lar ve ateş destek vasıtaları ile Suriye Ordusu’na ait kritik hedefler aralıksız vurulmaya başlandı.

İdlib

SİHA’larımız, Seraqib güneyindeki Han Sebul bölgesinde bulunan Suriye Askerlerine başarılı bir operasyon gerçekleştirdi. Han Sebul bölgesinde yapılan saldırıda 45 Suriye askerinin etkisiz hale geldiği ve 5 tankın imha edildiği bildirildi. Daha sonra ise Halep’de bulunan Neyrab askeri havaalanı, SİHA’larımız tarafından kullanılamaz hale getirildi.

Gündemden anbean haberdar olmak için Instagram ve Twitter hesaplarımızı takip etmeyi unutmayın. İdlib olayları ile ilgili tüm güncel verilere ulaşmak için tıklayınız.


Süleyman Uluçay
Bir Parça Tuhaftık Editörü