Hürkuş: TSK Envanterinden

İlk Adımlar, Projelendirmeler

Hürkuş

Yerlileşme çalışmaları sonucunda ortaya çıkan ve Türk pilotlarının eğitiminde kullanılan Hürkuş, “Türk Başlangıç ve Temel Eğitim Uçağı Projesi” ürünüdür. Proje, TUSAŞ ve Savunma Sanayii Bakanlığı arasında 2006 yılında anlaşma sonucunda başlamıştır. Proje ile hayatımıza girecek olan eğitim uçağının günümüz savaş uçaklarına yakın teknik özellikler ve teknolojik gelişmelere sahip olması karar alınmış en önemli konulardan biridir.

Projenin başlangıcından sonra devamında da sağlanan pek çok özellik 5. nesil savaş uçaklarına çok fazla benzerlik göstermektedir. Bu özellikler sırasıyla:

Üstün Aerodinamik Performans
TUSAŞ tasarımı özgün kanat profili 1600 SHP Turboprob Motor
Beş palli alüminyum pervane
Ters uçuş kabiliyeti
Arka kokpitte yüksek görüş açısı
Farklı fiziksel boyutlardaki pilotlar için tasarlanmış ergonomik kokpit
Kabin basınçlandırma sistemi 
Uçakta oksijen üretim sistemi
Anti-G sistemi ile kokpit iklimlendirme sistemi
Askeri eğitim uçaklarına özgü yüksek şok dayanımlı iniş takımları
“Hands-On-Throttle and Stick”(HOTAS sistemi)
Kuş çarpmalarına karşı güçlendirilmiş kanopi (hava araçlarında kokpiti saran saydam yapı)

Proje ile karşımıza çıkan Hürkuş tüm bu özellikleri taşımakta. Hürkuş-A modeli olarak adlandırılan ve temel eğitim uçağı olarak görev alan ilk modeli böylelikle testlerden geçmiş, üretilmiş ve envanterdeki yerini almıştır.

Hürkuş-B

Hürkuş

Zaman ilerledikçe yeni bir modeli için yeni bir projeye başlanma kararı alınmıştır. 26 Aralık 2013 tarihinde imzalanan sözleşme ile Hürkuş-B modelinin üretimine başlanmıştır.

Hürkuş-B modeli ilk model olan Hürkuş-A’dan 100 kilo daha hafif. Bunun yanından en belirgin özelliği askeri eğitim uçağı olmasıdır. Hürkuş-B yerli ve yabancı silahlar için değişim geçirmiş, hafiflemiş ve göklerde yerini almayı başarmıştır.

Hürkuş-B yaşadığı değişim ile eğitim dışında da faaliyet göstermeye yönelik bir proje için tekrardan değişime gitti.

Hürkuş-C

Hürkuş-C’nin geliştirme aşaması sonucunda elde edilen bilgiler projede yer almaya başladı. Bu bilgiler artık tanımında “eğitim” kelimesinin yer almaması ve kullanabildiği mühimmat çeşitliliği oldu.

Bu bilgilerin önemli olmasının nedeni Hürkuş’u görevlerde görebilecek olmamız. Dünya üzerinde çok sayıda projenin devamlılığı korunarak bu tür farklı versiyonları görebilmek mümkün. Bu versiyonların projelendirme ve testleri çok daha ucuza gelmekte. Bu olayı ülkemizde Hürkuş-C ile görebilmiş olduk.

Hafif taarruz ve silahlı keşif görevlerini üstlenebilen Hürkuş-C yakın bir zamanda göklerde yerini alacak.

Kaynakça

  • https://www.tusas.com/urun/hurkus-c
  • https://www.ssb.gov.tr/Website/ContentList.aspx?PageID=360
  • https://tr.wikipedia.org/wiki/TUSAŞ_Hürkuş
  • https://tr.wikipedia.org/wiki/TUSAŞ
  • https://www.tusas.com

Yazımızı beğendiyseniz diğer içeriklerimize göz atmak için buraya tıklayın. Ayrıca, bizi Instagram ve Twitter üzerinden takip etmeyi unutmayın!


Ayhan Doğa Tanrıverdi
Üniversite'de tasarımcılık okuyorum. Gündüz vakti müzik dinleyerek otomobil tasarlıyorum. Gece olunca Bir Parça Tuhaftık'da yazı yazıyorum.